jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۹۲۸۴۴   ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی یک صنعت نوپا در دنیاست، بالطبع این موضوع که چرا تاکنون این صنعت در ایران به جایگاه واقعی‌اش نرسیده است همین نوپا بودن این صنعت است. در کشورهای توسعه‌یافته این صنعت طی ده تا 20 سال گذشته به عنوان یکی از مباحث حوزه گردشگری مطرح شده است و توانسته مخاطبان بسیاری را به سوی خود جذب کند. در ایران نیز در سال 84 با تصویب تشکیل کمیته ملی طبیعت‌گردی در هیات وزیران ظرفیت‌های این حوزه شناسایی شد و به دنبال آن نیز سند مطالعات صنعت طبیعت‌گردی تعیین گردید.

یکی از مباحثی که بیش از همه در این سند حائز اهمیت قرار گرفته است ضرورت وجود نگاه مسئولانه و همراه با شناخت در میان طبیعت‌گران است. وقتی یک طبیعت‌گرد وارد طبیعت می‌شود در وهله اول با جاذبه‌های محیط و منطقه آشنا می‌شود و بالطبع به دانش افراد نیز افزوده می‌شود، اینجاست که طبیعت‌گرد باید آموزش ببیند که حفاظت از سایت‌های گردشگری تا چه اندازه اهمیت دارد.

اگر این سایت‌ها از سوی انجمن‌های مردمی، دوستداران محیط زیست و افراد بومی حفاظت نشوند معرفی این مکان‌ها به مردم به عنوان یک منطقه گردشگری جز تخریب این مناطق سودی نخواهد داشت.

در مرحله بعدی تعیین مسیرهای ورود به سایت‌های گردشگری است که باید پکیج آن تهیه شود تا طبیعت‌گران بدانند از چه مسیرهایی بهتر است گذر کنند و در این مسیرها چه امکانات و زیرساخت‌هایی وجود دارد که البته تاکنون چنین پکیجی برای آگاهی و اطلاع‌رسانی گردشگران تهیه نشده است. آنچه مسلم است طبیعت‌گردی در ایران از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است، ولی بهره‌برداری از این ظرفیت باید با یک برنامه اصولی و توام با آموزش همراه باشد و گردشگر بداند چنانچه وارد یک منطقه بکر و دست نخورده می‌شود چگونه از آن محیط حفاظت کند و به مردم بومی احترام بگذارد و مردم بومی نیز ضمن میزبانی از گردشگر، ارزش و منزلت جاذبه‌های منطقه خود را بدانند و به این نکته واقف باشند که ورود گردشگر به محل زندگی آنها چه مزایای مادی و معنوی به همراه دارد.

محمدعلی فیاضی / دبیر کمیته ملی طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی کشور

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تحول در روابط تهران و مسکو

تحول در روابط تهران و مسکو

در شرایط فعلی، روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه، هم از حیث جنبه‌های تجاری و اقتصادی و هم از نظر ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی و امنیتی حائز اهمیت است.

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر