شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۷۹۱۴۱۴
مقامات دولتی یارانه‌بگیر را باید عزل کرد

داعش درصدد حمله به عتبات عالیات

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشت: گروه تروریستی داعش درصدد حمله به عتبات عالیات در عراق است. به گزارش مشرق، گروهک تروریستی داعش با ارسال پیامی به تروریست‌های خود، از آنان خواست برای تخریب ضریح‌های مطهر امامان شیعه (علیهم السلام) آماده شوند. سایت خبری «وردنا» در این باره نوشت: «گروهک تروریستی داعش در فلوجه عراق، طی نامه‌ای تحت عنوان «آمادگی برای جنگ بزرگ» از اعضای خود خواست برای حمله به مرقد امامان شیعه (علیهم‌السلام) آماده شوند.» هفته گذشته چند عضو گروه تروریستی داعش که قصد نفوذ به کربلا را داشتند دستگیر شدند.

حذف آیات مربوط به جهاد در قرآن از کتب درسی مصر

روزنامه جمهوری اسلامی آورده: صهیونیست‌ها از حذف آیات جهاد در کتب درسی مصر ابراز خشنودی کردند. سفیر سابق رژیم صهیونیستی در مصر، از حذف آیات مربوط به جهاد در قرآن کریم از کتب درسی دانش‌آموزان مصری استقبال کرد. به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، «زیوی مازال»، سفیر اسبق رژیم صهیونیستی در قاهره، از اقدام عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور کنونی برای حذف آیات مربوط به جهاد در قرآن از کتب درسی مصر، استقبال کرد و این کار را «انقلاب دینی و جنگ فرهنگی در مقابله با افراطی‌گری دینی در مصر» نامید. مازال این اقدام را در مقاله‌ای که در مرکز صهیونیستی مطالعات جامعه و حکومت «اورشلیم» منتشر می‌شود، مورد تمجید ویژه قرار داد. وی گفت: السیسی نسبت به حذف آیات قرآنی و واحدهای آموزشی مشوق جهاد تمایل شدیدی داشته است.

سرانجام یک سال دروغ و جنجال درباره بورسیه‌ها

روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت:گزارش کمیسیون اصل 90، دروغ بودن جنجال یک ساله درباره 3 هزار بورسیه غیرقانونی را روشن کرد.

سرانجام پس از نزدیک به یک سال غوغاسالاری رسانه‌های دولتی و برخی مقامات ارشد دولت یازدهم درباره بورسیه‌های تحصیلی دولت قبل و ادعای غیرقانونی بودن آنها، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به وزارت علوم اعلام کرد اکثر قریب به اتفاق این بورسیه‌ها روال قانونی خود را طی کرده‌اند و این وزارتخانه موظف است نسبت به ادامه تحصیل دانشجویان اقدام کند.

به گزارش رجانیوز، از همان روزهای نخست آغاز به کار دولت یازدهم زمانی که مشخص شد بسیاری از وعده‌های انتخاباتی مطرح شده اجرایی نیست، رسانه‌های زنجیره‌ای با طرح دروغ بزرگی به نام 3000 بورسیه غیرقانونی! مدعی شدند دولت جدید در برابر این مسئله ایستادگی کرده و مانع ادامه تحصیل دانشجویان خواهد شد.

همزمان رئیس‌جمهور، وزیر علوم و تعدادی دیگر از مقامات دولتی نیز با طرح این مسئله افکار عمومی را به سمت و سوی خاصی بردند و جالب آنکه در بسیاری از زمانهایی که دولت در مذاکرات به بن‌بست می‌رسید یا در اجرای وعده‌های انتخاباتی خود ناکام می‌ماند، به یکباره این مسئله مطرح می‌شد تا افکار عمومی از مسائل اصلی کشور منحرف شود و دولت در میان مردم «قهرمان» مبارزه با فساد قلمداد شود. اما سرانجام پس از مدتها کش و قوس دراین‌باره و بیان اظهارات موافقان و مخالفان این موضوع در رسانه‌های مختلف، رئیس کمیسیون اصل 90 با انتشار نامه‌ای خطاب به وزیر علوم اعلام کرد بر اساس بررسی‌های این کمیسیون، اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان بورسیه به طور کاملا قانونی مشغول به تحصیل شده‌اند و وزارت علوم موظف به ادامه تحصیل آنهاست.

این در حالی است که پیش از این نیز در گزارشی که وزارت علوم قبل از آمدن محمد فرهادی منتشر کرده بوده به صراحت تاکید شده بود که از میان چند هزار دانشجوی بورسیه دولت قبل، تنها 36 نفر از آنها به علت اعلام اطلاعات نادرست به مسئولان وقت، بورسیه‌شان غیرقانونی است و باید ابطال شود.

با این حال در همان گزارش آمده بود که بیش از 800 نفر از دانشجویان دیگر به علت مشکلاتی مانند کسری معدل، کبر سن و ... بورسیه‌شان لغو شده است، اما کمیسیون اصل 90 مجلس اعلام کرده است که تمامی این موارد منطبق با قانون بوده است و وزارت علوم با بررسی جناحی و ناعادلانه، این پرونده‌ها را منطبق با قانون بررسی نکرده و با ارائه ناقص قانون به افکار عمومی، مدعی غیرقانونی بودن این بورسیه‌ها شده است، زیرا براساس نص صریح قانون بورس، هیچ کدام از این موارد غیرقانونی محسوب نمی‌شوند.

با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود در شرایطی که سناریوی نخ‌نمای «فسادیابی دولت یازدهم» دیگر با مانور روی دروغ‌بزرگ 3000 بورسیه غیرقانونی جواب نمی‌دهد، جدیدترین بازی روانی برای منحرف کردن افکار عمومی تحت عنوان یک فسادیابی جدید به زودی رونمایی خواهد شد! اما سوال جدی اینجاست که آیا روزی می‌شود که بشود به راحتی درباره برخی پرونده‌های مالی جنجالی مانند «کرسنت» نیز در رسانه‌ها مطالب مختلفی منتشر شود یا فقط قرار است هر چند وقت یکبار برخی موضوعات دروغ مانند بورسیه‌ها و... مطرح شود؟

بولدوزر برکناری مدیران از فرمانداران به بخشداران رسید

کیهان نوشت:با وجود تغییر 91 درصد فرمانداران و بیش از نیمی از بخشداران، وزیر کشور همچنان تحت فشار قرار دارد تا این رفتار بولدوزری را با تمامیت‌خواهی کامل به سرانجام برساند. این فشار با عنایت به اینکه انتخابات مجلس و خبرگان در اسفند ماه امسال برگزار می‌شود، قابل توجه مضاعف است.

خبر آن‌لاین سایت حامی دولت که دو مدیر آن در دولت مناصبی دارند، با انتقاد از کندی تغییر فرمانداران و بخشداران نوشت: این امر بارها اعتراض حامیان دولت را به دنبال داشته است. امیری سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه به طور حتم نسبت به تغییر کسانی که با نظر دولت همسو نیستند اقدامات لازم صورت خواهد گرفت، گفت تنها درصد کمی از افرادی که در دولت یازدهم از سوی وزارت کشور در مناصب سیاسی انتخاب شده‌اند، با گفتمان دولت همسو نبودند.

خبر آن‌لاین ادامه می‌دهد: با افزایش انتقادها از وزارت کشور در خصوص روند تغییر مدیران استانی هفته گذشته رحمانی فضلی وزیر کشور از تغییر تعداد قابل توجهی از فرمانداران خبر داد. به گفته وزیر کشور از تعداد 429 فرماندار در کشور 392 نفر یعنی 91 درصد تغییر کردند و تنها 37 مورد از دولت قبل مانده‌اند. آنگونه که رحمانی فضلی گفته است تعیین تکلیف فرمانداران باقی مانده از دولت قبل هم به زودی انجام شود و آنها در مرحله استعلام قرار دارند.

این گزارش همچنین حاکی است: اما براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت کشور وضعیت تغییر بخشداران به خوبی پیش نرفته و همچنان در تعداد قابل توجهی از بخش‌ها، بخشداران دولت احمدی‌نژاد مشغول به کار هستند. براساس این آمار از یک هزار و 58 بخشدار در کشور 588 بخشدار تاکنون تغییر کرده‌اند که این رقم معادل 55 درصد کل بخشداران است.

شایان ذکر است وزیر کشور از همان آغاز تصدی وزارت به اعتبار سوابق حضور در اردوگاه اصولگرایان تحت فشار بوده است. گروه‌های فشار از یک سو خواستار تغییر وزیر کشور بوده و از سوی دیگر از طریق همین فشار سعی کرده‌اند مهره‌چینی خود در بدنه وزارت کشور و استانداران و فرمانداران و حتی بخشداران را گسترش دهند. در همین زمینه به نظر می‌رسد بحث پول‌های کثیف نیز از سوی همین طیف به وزارت کشور دیکته شده تا در خدمت بازی‌های انتخاباتی افراطیون قرار گیرد.

در ارکستر دولت هر کس ساز خود را می‌زند؟!

کیهان نوشت:یک روزنامه اصلاح‌طلب از «بلبشوی اطلاع‌رسانی و عدم انسجام در دستگاه‌های دولتی» انتقاد کرد.

روزنامه تعادل با اشاره به نقیض‌گویی اخیر سخنگوی دولت و برخی دیگر از مسئولان دولتی درباره چند و چون حذف یارانه‌ها نوشت: می‌توان به بلبشوی اطلاع‌رسانی در بدنه دولت ایراد جدی گرفت. با نگاه گذرا به نشست خبری اخیر سخنگوی دولت می‌توان دریافت که تقریباً تمام سوژه‌های اقتصادی یک هفته اخیر از سوی محمد باقر نوبخت تکذیب شد. در مورد قیمت نان ایشان تمام شایعات در مورد آزادسازی قیمت نان را رد کردند و این در حالی است که همه مسئولان و فعالان سندیکایی در این صنعت بر آزادسازی قیمت نان در آینده نزدیک متفق‌القول هستند. از طرف دیگر معاون اول رئیس جمهور، بخشنامه‌ای مبنی بر عدم افزایش قیمت‌ها ابلاغ کرد که مشاوران اقتصادی دولت در جلسات مختلف آن را نقد کردند.

این روزنامه می‌افزاید: در خصوص حذف بخشی از یارانه‌بگیران هم که از طرف مسئولان وزارت رفاه و بعضی از نمایندگان مجلس تأیید شده بود از طرف سخنگوی دولت انکار شد و این اتفاق در حالی بود که وزیر اقتصاد در صحت و سقم این تکذیبیه در جلسه شورای گفت‌وگو تردید داشت. موضوع سوم هم که در کانون توجه رسانه‌ها قرار دارد نرخ سود بانکی است. از یک طرف شورای هماهنگی بانک‌ها که از طرف مدیرعامل یک بانک دولتی رهبری می‌شود از کاهش نرخ سود خبر می‌دهد و از طرف دیگر قائم‌مقام بانک مرکزی مرجع این تصمیم‌گیری را زیر سؤال می‌برد.

تعادل تصریح می‌کند: مرور این اتفاقات تردیدهای بسیاری در خصوص برنامه‌های اقتصادی دولت ایجاد کرده که ممکن است این فرضیه را در اذهان متبادر کند که تیم اقتصادی دولت یا ناهماهنگ است یا برنامه مشخصی برای مدیریت اقتصاد کشور ندارد. اگر هم فرض دولت بر این است تا مردم و رسانه‌ها را غافلگیر کند باید گفت این فرضیه شکست خواهد خورد. جالب اینجاست که مشاور ارشد اقتصادی دولت از همگرایی برنامه‌های اقتصادی و انتظارات مردم می‌گوید و بارها تأکید کرده که بدون مدیریت صحیح انتظارات نباید توقع بهبود شرایط اقتصادی داشت و در عین حال دولت اطلاع‌رسانی درست در خصوص تصمیمات خود انجام نمی‌دهد! آیا بهتر نیست که دولتمردان اگر به تصمیمات خود اعتقاد دارند با استفاده از ظرفیت وسیع رسانه‌ها، ابعاد مختلف این تصمیم‌ها را روشن کرده و به شیوه منطقی انتظارات اقتصادی را کنترل کنند؟

مقامات دولتی یارانه‌بگیر را باید عزل کرد

روزنامه کیهان نوشت:مسئولان دولتی که با وجود درآمد هنگفت همچنان یارانه می‌گیرند امین نیستند و باید خلع شوند.

روزنامه اعتماد با طرح این موضوع نوشت: بحث یارانه‌ها مجدداً طرح شده، بدون اینکه تصویر روشنی از عملکرد و سیاست دولت در این زمینه دیده شود و از همه بدتر اینکه در یک روز معین، اظهارات و اخبار به نسبت متضادی از سوی مسئولان ذی‌ربط بیان می‌شود. از جمله اینکه وزیر اقتصاد گفت فرآیند حذف یارانه‌های نقدی در دهک‌های درآمدی بالا آغاز شده و روند شناسایی و حذف برخی دهک‌ها ادامه دارد و یا اینکه سخنگوی دولت گفت یارانه هیچ گروهی قطع نشده است... سال 94 یارانه کسی را قطع نکردیم؛ حذفی‌ها برای سال 93 بودند.» این روزنامه می‌افزاید: اظهارات به نسبت متناقض درباره این مسئله متأسفانه ما را به یاد مباحث پیرامون یارانه‌ها در سال 1392 می‌اندازد که حدود هشت ماه ذهنیت دولت و جامعه را به خود مشغول کرد و در پایان هم تنها راه‌حل ثبت‌نام مجدد و درخواست از عدم ثبت‌نام داوطلبانه مردم بود.

اعتماد با تأکید بر اینکه «پس از روی کار آمدن دولت یازدهم از ارزش یارانه‌های پرداختی حداقل 30 درصد کاسته شده و همزمان قیمت سوخت و انرژی و نان نیز افزایش یافته» می‌نویسد: در پایان تمام این مراحل آخرین تصمیماتی که گرفته‌اند این است که یارانه افراد ایرانی که در خارج از کشور هستند یا وکلا، پزشکان، اعضای هیئت‌مدیره‌های بانک‌ها و شرکت‌های دولتی و دارندگان خودروهای مدل بالا و صرافی‌ها و... را حذف کنند؛ کاری که از همان 20 ماه پیش می‌توانستند انجام دهند و مانعی برای آن نبود. ولی پرسش اساسی این است که متولی تصمیم‌گیری در این مورد کدام نهاد و مرجع اقتصادی است؟ آیا این نهاد دارای سخنگوی رسمی هست یا خیر؟ اگر بلی، پس چرا هر عضو کابینه یا آن نهاد به خود اجازه می‌دهد که سخنان به نسبت متفاوتی را بیان کند؟

در ادامه این تحلیل آمده است: اظهارات متناقض و متضاد، پیام‌های بدی را به مردم و فعالان اقتصادی منعکس می‌کند. باتوجه به جمیع ملاحظات پیشنهاد می‌شود که فایل یارانه‌بگیران با اطلاعاتی که در آن درج کرده‌اند در یک سایت مشخص در اختیار عموم قرار گیرد. پیش از آن اجازه داده شود تا هر کس خواست نام خود را حذف کند، در غیر این صورت اطلاعات تکمیل شده و گرفتن یارانه را در اختیار افکار عمومی قرار دهید. اگر واقعاً دولت معتقد است که برخی از اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌ها، بانک‌‌ها و موسسات بزرگ دولتی که حقوق‌های کلان دارند، نیز یارانه می‌گیرند، باید با مناسب‌ترین وجه با آنان برخورد کرد. کسی که تا این حد درآمد دارد، آن هم درآمد دولتی، ولی حاضر نیست که به درخواست دولت پاسخ مثبت دهد و از گرفتن یارانه اندک (برای او اندک است) چشم بپوشد، همان بهتر که از مسئولیت خود خلع شود. در این صورت به احتمال فراوان او در انجام مسئولیت خود نیز امین نخواهد بود. اگر دولت این کار را انجام ندهد، معلوم می‌شود نه شهامت کافی دارد و نه به شعار شفافیت خود پایبند است. چنین دولتی در انجام وظایف خود موفق نخواهد بود.

همزمان علی تاجرنیا نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم به ایسنا گفت: اگر دولت تصمیم دارد برخی گروه‌ها را از لیست یارانه‌بگیران حذف کند، باید با شفافیت کامل این کار را انجام دهد. این که در برخی از شبکه‌های مجازی از چند روز قبل خبر حذف برخی از یارانه‌بگیران مطرح می‌شود و سپس تکذیب و دوباره از سوی دولت طرح می‌شود تنها ایجاد بی‌اعتمادی می‌کند. تاجرنیا افزود: لازم است دولت در این مورد شیوه اطلاع‌رسانی صحیحی را در پیش بگیرد و به نوعی روند حذف یارانه‌ها را شفاف کند. وی درباره شیوه حذف گروه‌های پردرآمد از لیست یارانه‌بگیران گفت: لازم است در وهله اول توجه شود که حذف برخی یارانه‌بگیران تبعات منفی را در پیش نداشته باشد. وی تصریح کرد: اما حذف برخی گروه‌های پردرآمد به شیوه فعلی انتظاراتی را از دولت به وجود می‌آورد که درآینده موجب ایجاد مشکلات زیادی خواهد شد.

تله‌گذاری گروهک نفاق برای روحانی

روزنامه کیهان نوشت:عضو گروهک نهضت آزادی در مصاحبه با یک روزنامه اجاره‌ای، روحانی را از برخی جهات به مهندس بازرگان شبیه دانست و از وی خواست در مسیر و مشی بازرگان حرکت کند!

هاشم صباغیان وزیر کشور دولت موقت در مصاحبه با روزنامه آرمان می‌گوید: آشنایی من با آقای روحانی به مجلس اول باز می‌گردد که هر دوی ما به عنوان نماینده در مجلس حضور داشتیم.

بنده همواره دو خصلت بارز اخلاقی را در آقای روحانی مشاهده کرده‌ام؛ اول اینکه آقای روحانی دارای هوش و حافظه بسیار قوی هستند. دوم اینکه ایشان همواره از حق دفاع کرده و اخلاق و منافع مردم را فدای اهداف گروهی و مصلحت سیاسی نمی‌کردند.

وی در پاسخ این سؤال القایی آرمان که آیا معتقدید آقای روحانی چهارچوب‌های اعتدالی مهندس بازرگان را رعایت می‌کند؟ می‌گوید: اعتدال مهندس بازرگان دارای جنبه‌های مختلفی است که نیاز به بررسی و تحلیل عمیق و گسترده دارد.

وی همچنین در پاسخ این سؤال که «اگر بخواهید اعتدال مد نظر آقای روحانی را با اعتدال مهندس بازرگان مقایسه کنید به چه نکاتی اشاره می‌کنید؟» می‌گوید: آقای روحانی می‌تواند در مسیر و مشی مهندس بازرگان حرکت شخصیت آ‌قای روحانی با فرم شکل‌گیری مهندس بازرگان متفاوت است مهندس بازرگان شخصیتی دانشگاهی بودند، در صورتی که آقای روحانی حوزوی هستند. نکته جالب درباره مهندس بازرگان اینکه ایشان دارای مدرک دکتری از یکی از دانشگاه‌های فرانسه است. با این وجود هیچ گاه حاضر نشد درباره ایشان از واژه «دکتر» استفاده شود و همواره ترجیح می‌داد وی را مهندس بازرگان خطاب کنند. آقای روحانی باید در مرحله اول جنس «اعتدال» مهندس بازرگان را بشناسد و سپس در راه ایشان گام بردارد. این کار نیز با مطالعه و اندیشه در سیر تفکر مهندس بازرگان میسر است.

مقایسه و تشبیه مشی رفتار رئیس سابق گروهک نهضت آزادی با آقای روحانی در حالی است که حضرت امام در تاریخ 19 بهمن 1366 و در پاسخ نامه علی‌اکبر محتشمی وزیر کشور وقت تصریح می‌کنند «در موضوع نهضت به اصطلاح آزادی، مسائل فراوانی است که بررسی آن محتاج به وقت زیاد است. آنچه باید اجمالاً گفت آن است که پرونده این نهضت و همین طور عملکرد آن در دولت موقت اول انقلاب شهادت می‌دهد که نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به آمریکا است و در این باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است که شاید آمریکای جهانخوار را- که هر چه بدبختی ملت مظلوم ایران و سایر ملت‌های تحت سلطه او دارند از ستمکاری اوست- بهتر از شوروی ملحد می‌دانند و این از اشتباهات آن‌ها است. در هر صورت به حسب این پرونده‌های قطور و نیز ملاقات‌های مکرر اعضای نهضت چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمریکا و به حسب آنچه من مشاهده کردم از انحرافات آنها که اگر خدای متعال عنایت نفرموده بود و مدتی در حکومت موقت باقی مانده بودند، ملت‌های مظلوم به ویژه ملت عزیز ما اکنون در زیر چنگال آمریکا و مستشاران او دست و پا می‌زدند و اسلام عزیز چنان سیلی از این ستمکاران می‌خورد که قرن‌ها سربلند نمی‌کرد و به حسب امور بسیار دیگر، نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانون‌گذاری یا قضایی را ندارند و ضرر آنها به اعتبار آنکه متظاهر به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد و نیز با دخالت بی‌مورد در تفسیر قرآن کریم و احادیث شریفه و تأویل‌های جاهلانه موجب فساد عظیم ممکن است بشوند، از ضرر گروهک‌های دیگر حتی منافقین- این فرزندان عزیز مهندس بازرگان- بیشتر و بالاتر است».

ادعای «آبزرور» درباره قطع برق نیمی از ترکیه توسط هکرهای ایرانی

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبر خود نوشت:«آبزرور» در گزارشی ادعا کرد ایران در واکنش به اتهاماتی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برضد تهران مطرح کرده بود نیمی از ترکیه را در خاموشی فروبرد. به گزارش «خبرگزاری صدا و سیما»، این روزنامه انگلیسی افزود: «نیمی از ترکیه یعنی 44 استان از 81 استان این کشور که شامل استانبول و آنکارا نیز می‌شود و در مجموع بیش از چهل میلیون جمعیت دارد، سه شنبه سی و یکم مارس دچار قطع دوازده ساعته برق شد». «آبزرور» ادامه داد:«این اتفاق افتاد زیرا ایران می‌خواست چنین شود. این خاموشی در ترکیه به علت حمله‌ای سایبری روی داد که مبدا آن ایران بود. این حمله سایبری یک تاوان بود، شمه‌ای از آنچه ایران توان اجرای آن را دارد. برق نیمی از ترکیه به طور کامل قطع شد و همه چیز از کار افتاد، رایانه ها، فرودگاه‌ها،چراغ‌های راهنمایی، بیمارستان‌ها، آسانسور‌ها و حتی خدمات آب و فاضلاب، همه چیز متوقف شد. انگار ترکیه به دوران حجر بازگشته بود.» گزارش مدعی شده است که «حملاتی نظیر این با استفاده از یک بدافزار که از طریق نامه‌های الکترونیکی یا فلش مموری که به یک رایانه متصل به شبکه برق وصل می‌شود، صورت می‌گیرد».

دعوت ایران به « ژنو ۳ »

ایران نوشت:منابع دیپلماتیک اعلام کردند ایران نیز از مدعوین سازمان ملل متحد برای مشارکت در نشست «ژنو ۳» درباره سوریه، خواهد بود. به گزارش «تسنیم» به نقل از «رای الیوم» ، منابع دیپلماتیک اعلام کردند ایران نیز جزء کشورهایی است که «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه از آن برای شرکت در رایزنی‌های ژنو دعوت به‌عمل خواهد آورد. این منابع افزودند: «دی‌میستورا دعوتنامه‌های جداگانه‌ای به طرف‌های داخلی و خارجی ذی‌ربط در بحران سوریه جهت حضور در ژنو، از اواسط ماه آینده ارسال خواهد کرد» . منابع دیپلمات مذکور تاکید کردند: «رایزنی‌ها تا اواسط ماه ژوئن آینده جهت مقدمه‌سازی برای طرح سیاسی ارائه شده توسط دی‌میستورا درباره نتیجه رایزنی‌ و پیش‌بینی‌های وی از حل و فصل سیاسی، ادامه می‌یابد.»

موضع امریکا درباره کشتی‌های ایرانی اطراف یمن

ایران نوشت:وزیر دفاع امریکا مدعی شده چند کشتی باربری ایران که ظاهراً در آب‌های اطراف یمن هستند حامل سلاح‌های پیشرفته برای شورشیان حوثی این کشور هستند. «اشتون کارتر» افزود: «حضور ناوهای امریکایی در آب‌های نزدیک یمن «گزینه‌های» رئیس جمهور را باز می‌گذارد». به گزارش «تابناک»، وی به این سؤال که آیا خدمه نظامی امریکا سعی خواهند کرد برای جلوگیری از هرگونه انتقال سلاح به یمن وارد کشتی‌های ایرانی شوند یا خیر پاسخ روشنی نداد و گفت: «به شما نمی‌گویم که ایالات متحده آماده چه اقدامی است. همانطور که رئیس جمهور گفت، ما گزینه هایی داریم».

عربستان هواپیمای هلال احمر ایران را برگرداند

روزنامه ایران نوشت:مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر اعلام کرد: «هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه هلال احمر ایران برای مردم مظلوم یمن به خاک کشور بازگشته و رایزنی‌ها برای ارسال مجدد کمک‌ها ادامه دارد». به گزارش «مهر»، وحید رحمتی افزود:« برای ارسال این کمک‌ها به یمن ناگزیر بودیم تا از آسمان پروازی عربستان عبور کنیم و به این منظور هم وزارت امور خارجه ایران مجوزهای لازم را از عربستان دریافت کرده بود». وی گفت: «متأسفانه هنگام نشستن این پرواز در خاک یمن، جنگنده‌های عربستان اجازه فرود به پرواز حامل کمک‌های انسان دوستانه برای مردم یمن را نداده و پرواز به اجبار، به تهران باز می‌گردد». در پی این اقدام، کاردار عربستان در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

مناظره باز هم روی آنتن نرفت

روزنامه آرمان درستون شـنـیـد‌ه هـا نوشت:شنیده شد که برنامه مناظره شبکه یک سیما بدون اطلاع رسانی قبلی سازمان صدا و سیما همچون هفته گذشته برگزار نشد. این برنامه، هفته گذشته نیز به رغم اعلام روابط عمومی سازمان صدا و سیما در شصت و هشتمین برنامه مناظره که به نظام رتبه بندی معلمان اختصاص داشت؛ به دلایل نامعلومی پخش نشد. ایرنا نوشت؛تهیه‌کننده برنامه مناظره در مورد دلایل پخش نشدن این برنامه، اظهار داشت: بنده اطلاع دقیقی از این امر ندارم. علیرضا اسکندری خاطرنشان کرد: معاونت سیما و یا مدیر شبکه یک سیما باید در مورد این امر توضیح دهند. پخش برنامه مناظره از سال 93 آغاز شده و با دعوت از کارشناسان حوزه های مختلف توانسته در بین مخاطبان سیما از جایگاه مناسب و مطلوبی برخوردار شود. مدیر گروه اقتصادی شبکه یک سیما گفت: این برنامه به سبب ایجاد تغییراتی در دکور و چیدمانش به صورت موقت پخش نمی شود.

جدیدترین آمار تولید علم ایران در ۲۰۱۵

آرمان نوشت:شنیده شد که بنیانگذار ISC با اشاره به وضعیت تولید علم ایران گفت: بر اساس آخرین آماری که از پایگاه استنادی ISI استخراج شده است تولیدات علمی دانشمندان و پژوهشگران ایران به ۷ هزار و ۱۹۸ مدرک بالغ شده است.مهرنوشت: دکتر جعفر مهراد افزود: تقریبا چهار ماه از سال میلادی ۲۰۱۵ سپری شده است. ایران همچنان به انتشار مدارک علمی که در موسسات بین المللی معتبر ثبت و نمایه سازی می شوند، ادامه می دهد.چهره ماندگار علمی کشور اظهار داشت: از کل تعداد ۷ هزار و ۱۹۸ مدرک جمعاً ۶ هزار و ۸۵۳ مورد به مقالات پژوهشی تعلق دارد که در مجلات معتبر بین المللی منتشر شده است. تعداد ۱۴۷ مورد به نقد و بررسی، ۶۱ مورد به نامه‌ها، ۴۳ مورد به سردبیری و ۴۰ مورد نیز به تصحیح نوشته ها اختصاص دارد.

برنده نوبل فیزیک در دانشگاه شریف

آرمان نوشت:شنیده شد که برنده نوبل فیزیک 2010 که برای حضور در دومین مدرسه بهاری گروه مواد پیشرفته به دانشگاه صنعتی شریف می‌آید، فردا در جمع استادان و دانشجویان سخنرانی می‌کند. فرارو نوشت؛ دکتر کنستانتین نووسلوف در سن 36 سالگی به همراه «دکتر آندره گیم»، جایزه نوبل فیزیک سال 2010 را دریافت کرد و نام خود را به‌عنوان جوان‌ترین برنده جایزه نوبل که دارای تابعیت روسیه است، ثبت کرد. دومین مدرسه بهاری دانشگاه صنعتی شریف در حوزه گرافین طی روزهای ششم تا هشتم اردیبهشت‌ماه با حضور این برنده جایزه نوبل فیزیک 2010 از سوی گروه پژوهشی فیزیک مواد پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

دریافت 40 نوبت یارانه با مدارک جعلی

آرمان آورده:شنیده شد که باند 5 نفره اتباع افغانی که با جعل مدارک بیش از500 میلیون ریال یارانه دریافت کرده بودند دستگیر شدند. خبرگزاری صدا و سیما نوشت؛ فرمانده انتظامی شهرستان برخوار گفت: این باند با جعل مدارک افراد فوت شده در شهرستان برخوارعلاوه بر گرفتن یارانه اقدام به سوءاستفاده های مالی و اداری با نام این افراد می‌کردند. سرهنگ صادقی افزود: افتتاح حساب‌های بانکی ، دریافت کارت سوخت، خرید و فروش وسائل نقلیه ،صادر کردن سند ازدواج رسمی ودفترچه بیمه از دیگر اقدامات این باند خلافکار بود. وی گفت: پرونده این افراد برای رسیدگی بیشتر به مراجع قضایی تحویل داده شد.

تجمع ارامنه تهران مقابل کلیسای خلیفه‌ گری

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که جمع کثیری از ارامنه تهران به نشانه محکومیت کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی (سال 1915میلادی) ظهر جمعه مقابل کلیسای خلیفه‌گری ارامنه تجمع کردند. این گروه از ارامنه ساکن در تهران ضمن محکوم کردن اقدام دولت عثمانی در کشتار ارامنه به‌عنوان نخستین نسل کشی قرن بیستم، خواستار اقدام سازمان‌های بین‌المللی برای احقاق حقوق کشته‌شدگان و بازماندگان این واقعه شدند.

ترس شاهزاده سعودی

روزنامه آرمان آورده: شنیده شد که یک شاهزاده سعودی با اشاره به درخواست عربستان از هم پیمانان خود برای عدم تحریک ایران اذعان کرد که نیروهای ایرانی می‌توانند عربستان را طی 24 ساعت نابود کنند. ایسنا نوشت: این شاهزاده اعلام کرده است خلبانان‌های جیره‌خوار آمریکا، اسرائیل، مصر و پاکستان در قبال هر بمبی که شلیک می‌کردند 7500 دلار درخواست می‌کردند و هم‌پیمانان عربستان این کشور را خوار کردند.این شاهزاده سعودی همچنین اذعان کرد که سربازان ارتش عربستان از ترس اینکه به دست نیروهای یمنی کشته شوند، پا به فرار گذاشته‌اند.

20 حزب و تشکل در نوبت مجوز

آرمان نوشت:شنیده شد که مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور، تضارب آراء و بیان نقطه نظرات را موجب شکوفایی رشد و تعالی دانست و با تاکید بر ضرورت ایجاد شعب خانه احزاب در شهرستان ها یادآور شد: 15 حزب در دولت یازدهم تاسیس شده است و 20 حزب و تشکل سیاسی نیز در نوبت تائید و دریافت مجوز قرار دارند. محمدامین رضازاده افزود: احزاب سیاسی و تشکل ها در چهارچوب اساس نامه می توانند نظر و انتقادات خود را مطرح کنند. وی افزود: گروه ها، احزاب و تشکل های سیاسی باید با اتحاد و انسجام در داخل کشور و با وحدت رویه، برای بالابردن قدرت دولت و نظام در عرصه بین الملل تلاش و حرکت کنند.

33 هزار روستا خالی از سکنه

روزنامه آرمان آورده:شنیده شد که معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: حدود 33 هزار روستا و آبادی در کشور خالی از سکنه شده اند و نباید کاری کنیم که به تخلیه روستاها کمک شود. سید ابوالفضل رضوی افزود: 64 هزار روستا داریم که از این تعداد حدود 39 هزار روستا بالای 20 خانوار و مابقی کمتر از 20 خانوار هستند. وی با اشاره به جمعیت 21 میلیون و 500 هزار نفری روستایی و عشایری کشور ادامه داد: بی توجهی به روستاها و عشایر به معنای افزایش حاشیه نشینی شهرهاست. هر یک از ما که به عنوان مسئول بر صندلی تکیه زده ایم باید جوابگوی این مشکلات باشیم و مردمی که می بینند و به دلیل مسئولیت نظارت، نمی گویند باید جوابگو باشند. رضوی تصریح کرد: توسعه با همکاری همه انجام می شود، هنگامی که همه با هم باشند توسعه اقتصادی نیز فراهم می‌شود و برای رفع مشکلات اقتصادی باید بخش خصوصی بزرگ و دولت کوچک شود و این تدبیر دولت تدبیر و امید است.

ظریف: من به آنان گفتم

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه که پنج شنبه شب از جاکارتا بازگشت و فردا به نیویورک می رود در صفحه فیس بوک خود شعری از سهراب سپهری نوشت: « من به آنان گفتم : آفتابی لب درگاه شماست، که اگر در بگشایید ، به رفتار شما می تابد.» ظریف قرار است در همایش ان .پی.تی در نیویورک شرکت کند و در حاشیه آن مذاکرات هسته ای را پی بگیرد. تیم مذاکره کننده ایران به سرپرستی سید عباس عراقچی هم اکنون در وین بسر می برد و جمعه شب به ایران بازخواهد گشت. این تیم همراه با ظریف فردا به نیویورک خواهد رفت.

ابلاغ مجوز 1.5 میلیارد دلاری کمک به مناطق گرمسیری کشور

روزنامه خراسان در ویژه های خود نوشت:براساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول مهم اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده است که مجوز استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای "مطالعه و اجرای سامانه های انتقال و شبکه آبیاری و زهکشی اصلی مناطق گرمسیری" توسط وزارت نیرو صادر شده و این طرح مهم با استفاده از تسهیلات فوق حداکثر به مبلغ یک میلیارد و 575 میلیون دلار اجرایی خواهد شد. بر اساس ابلاغیه مذکور، شروع طرح فوق در سال 94 و مدت اجرای آن 8 سال خواهد بود.

درخواست برخی مسئولان از دولت درباره مهدکودک ها

خراسان نوشت:بر اساس نامه برخی اعضای کابینه از مسئولان ارشد نهاد ریاست جمهوری، درخواست شده است با توجه به اعلام گزارش هایی مبنی بر تعطیلی مهد کودک های تعدادی از دستگاه های اجرایی، دستور و اعتبار مناسبی جهت تداوم فعالیت این مراکز ابلاغ شود. در این نامه، علت چنین درخواستی مغایرت رویکرد حذف مهد کودک ها با ابلاغیه سیاست های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری، اهداف و اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی کارکنان دولت و کودکان آنها ذکر شده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها