jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۸۴۰۰۱   ۱۵ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۲:۴۷

معاون وزیر نفت با اشاره به آغاز مذاکرات با شرکت‌های هندی برای مشارکت در پتروشیمی ایران، گفت: شرکت‌های اروپایی برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی در انتظار تعلیق کامل تحریم‌ها هستند.

آغاز مذاکرات نفتی ایران و هند

عباس شعری مقدم درباره وضعیت توسعه صنعت پتروشیمی ایران پس از بیانیه مشترک ایران و گروه ۱+۵ گفت: در طول چند ماه گذشته شرکت‌های بزرگ اروپایی و آسیایی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران اعلام آمادگی کرده اند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه تمامی شرکت‌های بزرگ اروپایی و آسیایی برای سرمایه گذاری و مشارکت در طرح‌ها و پروژه‌های صنعت پتروشیمی در انتظار تعلیق کامل تحریم‌های بین‌المللی هستند، تصریح کرد: هم اکنون سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی و پلیمری ایران دارای توجیه اقتصادی و سود قابل توجهی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی و بین‌المللی است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه اخیرا چندین شرکت هندی برای مشارکت و سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران به طور رسمی اعلام آمادگی کرده و مذاکراتی با این شرکت‌ها آغاز شده است، بیان کرد: شرکت‌های هندی می خواهند در طرح‌های جدید صنعت پتروشیمی ایران مشارکت داشته باشند.

این مقام مسئول در تشریح مهمترین مزیت‌های سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران توضیح داد: ایران بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری جهان بوده و این ظرفیت عظیم نفت و گاز مهمترین پشتوانه توسعه صنعت پتروشیمی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی است.

شعری مقدم همچنین از در اختیار داشتن سواحل طولانی آبی در خلیج فارس و دریای عمان و حمل دریایی محصولات پتروشیمی به عنوان مزیت دوم توسعه صنعت پتروشیمی در کشور یاد کرد و افزود: حمل دریایی محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری به مراتب ارزان قیمت تر از حمل زمینی است.

معاون وزیر نفت با اشاره به نزدیکی ایران به بازارهای بزرگ مصرف محصولات پتروشیمی همچون ترکیه، هند، چین، منطقه آسیای میانه و مرکزی و خاورمیانه به عنوان سومین برگ برنده توسعه صنعت پتروشیمی در ایران، تاکید کرد: اخیرا در کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای توسعه یافته نرخ بازگشت سرمایه در بانکها کاهش و حتی منفی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: به عبارت دیگر، در این کشورها بانکها برای نگهداری پول از سپرده گذاران هزینه دریافت می کنند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم اکنون نرخ سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران دستکم ۱۰ درصد سود برای سرمایه گذاران خارجی و بخش خصوصی دارد، گفت: علاوه بر این در ایران امنیت بالای فیزیکی سرمایه گذایر وجود دارد.

وی در پایان با اعلام اینکه برنامه ریزی برای تعیین قیمت و فرمول فروش خوراک گاز طبیعی و مایع به سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی آغاز شده است، خاطرنشان کرد: ایران از سرمایه گذاری خارجی در صنایع پتروشیمی و پلیمری حمایت می کند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها