jamejamsima
سیما گفتگو محور کد خبر: ۷۷۴۹۴۳   ۰۸ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۲

فاطمه معتمدآریا با اشاره به این‌که فوتبال در ایران شکل صلح به خودش گرفته، ‌حضورش در جشنواره فیلم‌های علمی را نشان از تغییر فضای فرهنگی کشور دانست.

اظهارات معتمدآریا و فردوسی‌پور در یک نشست فوتبالی
این بازیگر سینما که در نخستین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های علمی اهواز حضور یافته است،‌ در نشست پرسش و پاسخی که برای کتاب «فوتبال علیه دشمن» عادل فردوسی‌پور برگزار شد، همراه این مجری و گوینده، پاسخگوی پرسش‌های دانشحویان دانشگاه شهید چمران بود.

در این نشست که به واسطه حضور فردوسی‌پور حال و هوای فوتبالی پیدا کرده بود و برخی با پرچم تیم مورد علاقه خود به دانشگاه آمده بودند،‌ فاطمه معتمد‌آریا گفت: برای نخستین بار در کشور یک رویداد فرهنگی و ورزشی با هم اتفاق افتاده و باید این مساله را به فال نیک گرفت. امروزه فوتبال در کشورهای مختلف از مرز یک فرهنگ گذشته و این‌که در حاشیه یک جشنواره هنری و فرهنگی از فوتبال سخن گفته می شود، شروع خوبی است.

او اظهار کرد: خوشبختانه در کشور ما فوتبال شکل صلح به خودش گرفته و در برخی مواقع می تواند کاستی‌های موجود در جامعه را بهبود ببخشد.

معتمدآریا همچنین ادامه داد: کارون یکی از زیباترین مناظر شهری را دارد و همه باید در مراقبت از این رودخانه و حفاظت از محیط زیست تلاش کنیم. برخی فیلم‌های رسیده به جشنواره نیز با موضوع محیط زیست هستند که از دانشجویان می‌خواهم حتما این آثار را ببینند.

این بازیگر سینما در پاسخ به این پرسش که آیا با روی کار آمدن دولت جدید، فضای فرهنگی بهتر شده و به شما نقش داده می‌شود؟ بیان کرد: اول باید بگویم که کسی به من نقش نمی‌دهد، بلکه این من هستم که نقش‌ها را انتخاب می‌کنم و همین که ما اینجا در کنار هم جمع شده‌ایم و با هم صحبت می‌کنیم، نشان دهنده این است که فضا تغییر کرده است.

در بخش دیگری از این نشست، عادل فردوسی‌پور درباره ترجمه کتاب «فوتبال علیه دشمن» تالیف سایمون کوپر با اشاره به رویکرد اجتماعی سیاسی این کتاب و این‌که برای اولین بار در سال 1994 نوشته شده و تا کنون نیز پنج نوبت تجدید چاپ شده است، گفت:‌ فوتبال فراتر از یک ورزش است و امروزه می‌توان از آن برای صلح و دوستی بین جوامع استفاده کرد.

وی همچنین با اشاره به برپایی جشنواره فیلم‌های علمی اهواز و بخش فوتبال و سینمای آن، اظهار کرد: در کشورهای دیگر در مورد بازیکنان، تیم‌ها و مربیان فوتبال آثار زیادی تولید می‌شود، مثلا در انگلستان درباره بسیاری از بازیکنان، هم کتاب زندگی‌نامه وجود دارد و هم فیلم ساخته شده، اما در ایران ما نه فیلمی درباره علی دایی و فرهاد مجیدی داریم و نه کتابی درباره آن‌ها نوشته شده است.

فردوسی‌پور با بیان این‌که بخشی از این غفلت به نبود فرهنگ مطالعه در جامعه ما برمی‌گردد، افزود: امیدوارم رویداد‌هایی از این دست باعث شود تا آثار متنوعی در حوزه‌های گوناگون تولید شود.

یکی از دانشجویان نیز درباره گرد و غبار خوزستان و لزوم حمایت از رودخانه کارون مطالبی را مطرح کرد و فردوسی‌پور در این‌باره گفت: در یکی از برنامه‌های 90 تصاویری از فوتبال بازی کردن کودکان در بستر خشک‌شده‌ی کارون پخش شد. درباره آلودگی هوای اهواز هم در برنامه 90 صحبت شده و در این زمینه با مسوولان مربوط هم گفت‌و‌گو داشته‌ام.

براساس این گزارش،‌ بخشی از نشست به مسائل مربوط به تیم فوتبال فولاد خوزستان اختصاص داشت و حاضران در سالن پرسش‌هایی را درباره رویکرد برنامه 90 به این تیم مطرح کردند.

آیین پایانی نخستین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های علمی اهواز، امروز و در ششمین روز برگزاری با حضور جمع زیادی از هنرمندان، فیلم‌سازان و مدیران جشنواره‌های ایرانی و خارجی و همچنین جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار خواهد شد و برگزیدگان معرفی می‌شوند. معاون وزیر علوم، استاندار خوزستان و جمعی از مسوولان وزارت علوم، وزارت ارشاد و دانشگاه شهید چمران اهواز، مدیران منطقه آزاد اروند، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و دیگر سازمان‌های استانی از جمله مهمانان این مراسم خواهند بود.

این مراسم امروز (جمعه، 8 اسفند) ساعت 16 در تالار امام رضا (ع) واقع در شهرک نفت برگزار می‌شود. (ایسنا)
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها