jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۷۴۸۴۳   ۰۷ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۵:۱۴

داعش آثار هنری به غارت رفته از سوریه را برای تامین هزینه های جنگی اش در لندن به فروش می رساند.

داعش آثار باستانی سوریه را می​فروشد

به گزارش واحد مرکزی خبر، روزنامه واشنگتن پست در اینترنت امروز در گزارشی نوشت: کارشناسان جرایم هنری و باستان شناسان هشدار داده اند، تقریبا یکصد فقره اشیاء دست ساز سوریه که توسط «دولت اسلامی»‌ (داعش) به غارت رفته است، به انگلیس قاچاق شده و به منظور کسب درآمد برای فعالیتهای این گروه افراطی به فروش رسیده است.

این اقلام که گفته می شود در لندن فروخته شده است، شامل سکه های طلا و نقره و بیزانسی، ظرف سفالی رومی و ظروف بلوری به ارزش صدها هزار دلار بوده است.

روزنامه تایمز لندن این پدیده را با صنعت «الماس خون» در آفریقا قابل مقایسه می داند که در آن پول حاصل از فروش الماس های آفریقا برای تامین هزینه جنگها در سراسر آن قاره استفاده می شود.

کریستوفر مارینلو مدیر مرکز بین المللی کشف آثار هنری می گوید، یکی از آن اقلام به تنهایی ممکن است دهها هزار دلار ارزش داشته باشد اما هر چه شیئی با ارزش تر و بی نظیرتر باشد، توجه بیشتری را به خود جلب می کند. به همین علت معمولا اشیائی با ارزش متوسط که کمتر جلب توجه میکند، به فروش گذاشته می شود.

مایکل دانتی از باستان شناسان برنامه میراث فرهنگی سوریه می گوید، دخالت «دولت اسلامی» ( داعش )‌ در این کار امری مسلم است و اشیاء زیاد و سنگینی در نواحی تحت کنترل داعش به غارت رفته است.

گفته می​شود، این اشیاء‌از طریق ترکیه، اردن و لبنان قاچاق می شود، همان مسیرهایی که از آنها برای قاچاق انسان، سلاح و مواد مخدر استفاده می شود.

رابرت جنریک عضو پارلمان انگلیس این تجارت را «بزرگترین تهدید برای فرهنگ از زمان پایان جنگ جهانی دوم و بدتر از آن، یک منبع درآمد مهم برای تامین هزینه های جنگ خواند.

اما به گفته جنریک، اینگونه اشیاء به سرقت رفته هنوز وارد بازار آزاد نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها