jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۷۳۶۴۶   ۰۴ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۰:۳۰

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان: ملت ایران و مذاکره کنندگان هسته‌ای هیچ گاه در برابر ادبیات قلدرمابانه، فشار و زور، تسلیم نخواهد شد و به آن اعتنا نخواهد کرد.

عراقچی:تسلیم ادبیات قلدرمابانه نمی‌شویم

سید عباس عراقچی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر در ژنو در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر وزیر خارجه امریکا در لندن قبل از شرکت در مذاکرات ژنو گفت: ما در طول مذاکرات همواره با این گونه ادبیات امریکایی ها مواجه بودیم و باعث تاسف است با اینکه این گونه ادبیات کارایی خود را به صورت کامل از دست داده است، اما باز تکرار می شود.

وی افزود: هم امریکایی ها و هم اعضای پنج به علاوه یک بارها این را تجربه کردند که فشار سیاسی و رسانه ای به هیچ وجه باعث نمی شود که ایران در مذاکرات منش، روش، خواسته ها و مواضع خود را تغییر دهد و این یک امر ثابت شده است.

مذاکرات باید در جهت منافع طرفین پیش برود

عراقچی با تاکید بر اینکه مذاکرات باید در جهت منافع دو طرف و با راه حل برد برد به پیش برود، گفت: اگر به این شکل نباشد و یک طرف سعی کند از روش های غیر مذاکراتی اراده خود را در مذاکرات تحمیل کند ما هم حتما اِبایی از ترک میز مذاکره نخواهیم داشت ولی این موقعیتی نیست که ما الان در آن قرار داریم.

هر کجا مذاکرات خلاف منافعمان باشد؛ آن را ترک خواهیم کرد

عراقچی گفت: ما با عزم و اراده ای قوی مذاکرات را ادامه خواهیم داد و هرجا که احساس کنیم مذاکرات در جهت منافع ملت و کشور و در جهت هدف تعریف شده پیش نمی رود حتما از مذاکره خارج خواهیم شد.

تکرار تجربه شکست خورده؛ چرا؟

وی با بیان اینکه طرف های مقابل با استفاده از فضای سیاسی و رسانه ای بتوانند میز مذاکرات را تحت تاثیر قرار دهند موضوع جدیدی نیست افزود:چیزی که عجیب است این است که آنها چرا این تجربه شکست خورده را مرتب تکرار می کنند. آنها اگر با زبان کرامت صحبت کنند پاسخ مناسب را هم خواهند گرفت و ما تا زمانی پشت میز مذاکره هستیم که ادبیات مذاکرات به این صورت باشد.

عراقچی افزود: اظهاراتی که وزیر خارجه امریکا درباره مذاکرات کرد، تکرار اظهارات هفته قبل باراک اوباما بود و همواره هم این سخنان تکرار شده از نظر ما هیچ تاثیری در میز مذاکره نخواهد داشت. تا وقتی ادبیات احترام در پشت میز مذاکره وجود دارد ما به مذاکرات ادامه خواهیم داد و ارزشی برای فضاسازی های رسانه ای قایل نیستیم ولی اگر این نوع رویکرد بخواهد به میز مذاکره کشیده شود حتما میز مذاکره را ترک خواهیم کرد.

وزیر خارجه امریکا در لندن در اظهاراتی گفته بود اگر ما تا سی و یک مارس به توافق سیاسی در کلیات و اصول دست پیدا نکنیم میز مذاکره را ترک خواهیم کرد.

عراقچی همچنین درباره روز سوم مذاکرات ژنو که با حضور وزرای خارجه ایران و امریکا و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی امریکا برگزار شد، گفت: به طور متناسب در روز سوم مذاکرات جلسات متعددی به صورت دو و سه جانبه داشتیم که مهمترین آن جلسه در سطح وزرا و در سطح معاونان پنج به علاوه یک بود.

اکنون؛ زمان تصمیم گیری سیاسی است

وی افزود: جلسه وزرا سه ساعت طول کشید و ساعت یازده و نیم شب پایان یافت ، در این جلسه بحث های جدی صورت گرفت زیرا الان زمان تصمیم گیری های سیاسی است و در بسیاری از حوزه ها مذاکرات وارد جزییات شده و مسایل متنوعی را در برگرفته است.

عراقچی گفت: در برخی موارد اختلافات راه حل هایی پیدا شده و الان زمانی است که باید تصمیم گیری های سیاسی صورت گیرد به همین دلیل ارتباطات سطح بالای مقامات دو طرف را ضروری تر کرده است.

وی افزود: حضور دکتر صالحی به دلیل اشراف وی به مسایل فنی و ریز بسیار مفید بود زیرا وی در مسایل فنی هسته ای حرف آخر را می زنند.

عراقچی در عین حال گفت: از مجموعه بحث هایی که صورت گرفته است هنوز نمی توانیم ادعا کنیم که پیشرفتی در مذاکرات صورت گرفته است هنوز فاصله داریم و اختلافات وجود دارد ولی همه طرف ها با جدیت و با اراده لازم مذاکرات را پیگیری می کنند تا به یک راه حل نزدیک شویم اگرچه هنوز در مسایل کلیدی راه حل های کاملی به دست نیامده است.

وی گفت: فضای مذاکرات فضای خوبی است و بحث ها به صورت فشرده و جدی انجام می شود و فضای مذاکرات سازنده و مفید است.

عراقچی افزود: در روز چهارم مذاکرات نشست های متعددی برگزار خواهد شد و با نمایندگان روسیه به صورت دو جانبه نشستی خواهیم داشت و در سطح وزرای خارجه با طرف امریکایی مانند دیشب مذاکره خواهد شد.

دیدار ظریف و کری در ژنو

وزیران امور خارجه ایران و امریکا در هتل ویلسون ژنو درباره مذاکرات هسته ای دیدار و گفتگو کردند.

این دیدار از ساعت هشت و نیم شب به وقت ژنو آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

در این دیدار همچنین رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان و وزیر انرژی امریکا حضور دارند.

قرار است پس از پایان جلسه معاونان وزرای خارجه و مدیران سیاسی پنج به علاوه یک با ایران ، معاونان هم به جلسه وزیران ملحق شوند .

گفته می شود قرار است در جلسه وزرا ، نکات فنی اختلافات موجود در مذاکرات بررسی شود.

جان کری بعد از ظهر امروز وارد ژنو شد و دو وزیر پس از چهار ساعت مشورت های داخلی پشت میز مذاکره نشستند.

هیئت فرانسه: مذاکرات ژنو سازنده بود

«نیکولا دو ریویر» مدیر کل سیاسی وزارت خارجه فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد از نظر هیئت فرانسه مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران سازنده بود . ریویرا هنگام ترک ساختمان نمایندگی اتحادیه اروپا در ژنو گفت :« این مذاکرات سازنده بود و ما بعدا از نتایج آن باخبر خواهیم شد.»

مذاکره کننده چین: مذاکرات دشواراست

مذاکره کننده چین در گفتگوهای هسته ای با ایران گفت: مذاکرات با دشواری هایی روبرو است.

وی گفت: این موضوع در مذاکرات بسیار عادی است. ما پیش بینی می کنیم وقتی به سمت مرحله ی نهایی حرکت می کنیم دشواری های بیشتری را تجربه کنیم اما عزم ما بیشتر از مشکلات است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر