jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۷۲۶۵۴   ۰۱ اسفند ۱۳۹۳  |  ۲۰:۱۸

این سگها واکسینه و به ردیاب تجهیز میشوند

نگرانی شهرداری تهران برای سگهای ولگرد

۱

شهرداری تهران که پیش از این طرح عقیم سازی و اتلاف سگهای ولگرد را اجرا کرده بود، حالا در برنامه خود برای این حیوانات بازنگری کرده و برنامه واکسیناسیون و تجهیز آنها به ردیاب (جی پی اس) را اجرا می کند.

نگرانی شهرداری تهران برای سگهای ولگرد

«رضا قدیمی» مدیرعامل ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران به همین منظور امروز جمعه جمعی از خبرنگاران را همراه خود به کوهستان درکه تهران بود تا شاهد مراسم واکسیناسیون سگهای ولگرد باشند.

وی با اشاره به اجرای طرح کنترل سگ های بی صاحب گفت: با اجرای این طرح سگ های ولگرد پایتخت به ویژه کوهستان های تهران به قلاده ردیاب دار «جی پی اس » مجهز می شوند.

به گفته قدیمی، در فاز نخست کنترل سگهای یادشده که از یکسال پیش به اجرا درآمده است، سگ ها پس از واکسینه شدن با قلاده زرد رنگ مجهز به جی پی اس قابل ردیابی شده اند تا در فاصله زمانی متفاوت تحت درمان قرار گیرند.

قدیمی قلاده زرد رنگ را علامت سلامت سگ ها عنوان کرد و افزود: درراستای حمایت از حیوانات این طرح اجرا شده و در طول یک سال گذشته حتی یک قلاده سگ ولگرد کشته نشده است.

اجرای این طرح در حالی است که رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران دو سال پیش نه تنها از نابودی هشت هزار قلاده سگ خبر داده بلکه گفته بود که برای کاهش هر چه بیشتر شمار این حیوان، کمپ‌های زنده‌گیری به منظور عقیم سازی سگهای ولگرد در شهر تهران ایجاد می شود.

محمد هادی حیدرزاده در گفتگو با خبرنگاران ضمن دفاع از این اقدام شهرداری تاکید کرده بود: در تمام دنیا سگهای ولگرد عقیم می شوند و علاوه بر آن، ما سالانه هشت هزار اتلاف سگ هم داریم.

وی در واکنش به مخالفان این اقدام گفته بود: برخورد جمعیتهای حمایت از حیوانات با این مسائل احساسی است و آنها مشکلات و عوارضی را که سگهای ولگرد برای شهروندان به وجود می آورند درنظر نمی گیرند.

این مقام شهرداری همچنین با اشاره افزایش جمعیت گربه در پایتخت گفته بود: دو پروژه مطالعاتی عقیم سازی گربه ها در دست مطالعه داریم که از سال آینده فعالیتهای اجرایی آن آغاز می شود.

حیدرزاده توضیح داده بود: احتمال دارد به جز عقیم سازی، گربه ها را به کشورهای آسیای شرقی صادر کنیم زیرا گوشتی لذیذ برای مردمان این منطقه محسوب می شوند. البته این موضوع در حد حرف و بررسی است زیرا مباحث فقهی بسیاری دارد

چرخش 180 درجه ای شهرداری

حالا پس از دو سال، به نظر می رسد شهرداری در اجرای سیاستهای خود در قبال حیوانات دچار جرخش 180 درجه ای شده و نه تنها دیگر قصد نابودکردن و حتی عقیم سازی آنها را ندارد، بلکه به فکر سلامتی آنها افتاده و در این زمینه، بودجه هایی را نیز اختصاص داده است.

قدیمی مدیرعامل ساماندهی مشاغل و صنایع شهرداری تهران در مراسم امروز با بیان اینکه برای اولین سازمان های مردم نهاد و شهرداری در جهت حمایت از حیوانات اهلی از جمله سگ ها در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، گفت: هم افزایی بین این دو مجموعه نوید بخش آینده روشن در راستای حمایت از حقوق حیوانات است.

قدیمی با اشاره به اینکه در طول این مدت زنده گیری و رها سازی سگ ها در طبیعت پیگیری و اجرایی شده افزود: در راستای رعایت حقوق حیوانات همکاری مشترکی از سوی شرکت سازماندهی مشاغل با انجمن دیده بان حیوانات شهر آغاز شده است.

به گفته وی، واکسیناسیون سگ های کوهستان پس از سال ها اولین اقدام مشترک بین شهرداری تهران و انجمن های مردم نهاد در حمایت از حیوانات اهلی است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران با اشاره به اینکه فاز بعدی عملیات واکسیناسیون سگ ها در دربند انجام خواهد شد افزود: این اقدام در سایر دره ها و کوهستان ها دنبال می شود تا ضمن رعایت حقوق حیوانات با قلاده ای که به هریک از سگ ها بسته می شود آنها را به راحتی شناسایی و در صورت لزوم مداوا و درمان کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما حق محدود کردن زندگی سگ ها را نداریم افزود: این اقدام مشترک بین شهرداری تهران با سازمان های مردم نهاد در راستای کمک به حیوانات و فرهنگ سازی برای حمایت از حیوانات صورت گرفته است.

قدیمی با اشاره به اینکه تامین به موقع غذای سگ ها مانع از هجوم آنها به داخل شهر خواهد شد گفت: روش هایی برای جلوگیری از ورود این سگ ها به شهر و کنترل ازدیاد جمعیت شان غیر از تلف کردن به کارگرفته می شود.

وی افزود: البته تعدادی از سگ های بی صاحب پس از واکسینه شدن برای نگهبانی در اختیار برخی سازمان ها و نهادها قرار می گیرند زیرا 20 درصد از این سگ ها جزو سگ های نژاد دار محسوب می شوند.

بنابه اظهار قدیمی طرح زنده گیری سه هزار سگ از ابتدای سال جاری با 11 گروه دنبال شده و سرشماری دقیق تعداد سگ ها در آینده صورت می گیرد.

وی با اشاره به همکاری 20 سازمان مردم نهاد در حمایت از حقوق حیوانات با شهرداری تهران گفت: این انجمن ها به برای همکاری با شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده اند.

«علی جلالی» دبیر انجمن دیده بان حیوانات شهر نیز گفت: ما نباید تنها از شهرداری خدمات دریافت کنیم بلکه باید برای بهیود امور در شهر به این مجموعه نیز کمک کنیم.

وی با اشاره به ضرورت تعامل دو جانبه بین انجمن های مردم نهاد با شهرداری تهران گفت: ما 13 گروه از دامپزشکان خود را برای واکسیناسیون سگ ها در اختیار شهرداری تهران قرار دادیم.

جلالی با اشاره به اینکه بیماری مشترک چندانی بین انسان و سگ وجود ندارد افزود: واکسیناسیون امروز نیز در خصوص برخی بیماری های مشترک بین انسان و سگ از جمله هاری صورت گرفت.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حمید
Netherlands
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۱
اگر اینطور بشود خیلی عالی است چون در این دنیای خاكی كه خداوند به ما و تمام موجودات روی زمین داده و همه حق نفس گشیدن دارند از موجود كوچك تا ما انسانها .طرح عقیم سازی و اتلاف سگهای ولگرد و تجهیز آنها به ردیاب (جی پی اس) خیلی خیلی خیلی عالی است الان در تمام دنیا این طرح اجرا میشود (بجز كشورهای جهان سوم ) با تشگر از كسانی كه این طرح را پشنهاد كردن و خسته نباشید به مسئولان و شهرداری .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها