زندگی بر اساس تربیت دینی

مراقب باشیم، دل پدر و مادرمان را نشکنیم [+ روایات]

جام جم سرا: در دین اسلام بر نیکی کردن به والدین و نگه داشتن احترام پدر و مادر بسیار تاکید شده و آزردن آن‌ها عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت. در این نوشتار به نتایج و عواقب آزردن والدین از سوی فرزندان بر اساس احادیث و روایات دینی اشاره می‌شود.
کد خبر: ۷۶۹۵۴۱
مراقب باشیم، دل پدر و مادرمان را نشکنیم [+ روایات]

عقوق والدین امری خطرناک است که باید به شدت از آن پرهیز کرد؛ چرا که دارای آثار وضعی بر زندگی انسان است. البته پدر و مادری هم که موجب شوند فرزند سر بر طغیان بردارد و موجبات عقوق خویش را فراهم آورد، از گرفتاری در امان نیستند؛ چرا که آنان نیز وظیفه‌ای خطیر در قبال فرزندان خویش دارند. ولی وقتی شرایط قابل تغییر نیست، فرزندان که نوعاً از اعصاب قوی تری برخوردارند، باید به گونه‌ای رفتار نمایند که خدای ناکرده موجبات ناراحتی و نارضایتی واقعی والدین را فراهم نیاورند.

.

.

.


معنای عاق والدین

عاق والدین (خشم آوردن و دل شکستن و آزردن خاطر پدر و مادر) از گناهان کبیره و سبب بدبختی انسان در دنیا و آخرت است که موجب کوتاهی عمر و تلخ و سخت شدن زندگی بر انسان و فقر و پریشانی انسان می‌شود و در آیات و روایات از این کار مذمت شده و بد‌ترین نوع قطع رحم است.

علامه مجلسی در شرح کتاب اصول کافی درباره معنای عاق والدین می‌نویسد: «عقوق والدین به این است که فرزند، حرمت آن‌ها را رعایت نکند و بی‌ادبی کند و آن‌ها را به سبب گفتاری یا رفتاری برنجاند و آزار و اذیت کند و در چیزهایی که منع شرعی و عقلی ندارد، از آن‌ها نافرمانی کند؛ چه اینکه در بیان امام صادق علیه السلام آمده است که کمترین ناسپاسی والدین، گفتن «اُف» است. نگاه تند به پدر و مادر، محزون ساختن آن‌ها و ترک وظایف حتمی در قبال آن‌ها مثل برآورده نساختن نیازهای مالی والدین در صورت نیاز نیز از موارد عاق شدن فرزندان معرفی شده است. به بیانی هر کاری که موجب ایذا و اذیت والدین گردد، به معنای عاقّ والدین است، مگر در مواردی که تکلیف واجب یا حرامی باشد و به انسان دستور مخالفت با آن را بدهند (اسفتائات از آیت الله مکارم شیرازی)

وظایف فرزندان نسبت به والدین

در نهج البلاغه تاکید شده است: همانا فرزند را به پدر و پدر را به فرزند حقّی است. حق پدر بر فرزند این است که فرزند در همه چیز جز نافرمانی خدا، از پدر اطاعت کند و حق فرزند بر پدر آنکه نام نیکو بر فرزند نهد، خوب تربیتش کند و او را قرآن بیاموزد. (نهج البلاغة ترجمه دشتی، ص: ۷۲۷)


نیکی به والدین

در روایتی از امام صادق علیه السلام می‌خوانیم: نیکی رساندن به پدر و مادر واجب است و هر‌گاه مشرک باشند نه ایشان را و نه دیگری را در معصیت خدا فرمان برداری مکن چون برای مردم در مورد گناهکاری خدا فرمان برداری نیست (خصال ترجمه مدرس گیلانی، ج۲، ص: ۲۳۴)

احسان به والدین

امام صادق (ع) فرمود: احسانِ به والدین این است که وقتی چیزی از تو می‌خواهند آن‌ها را به زحمت نیندازی؛ گرچه بی‌نیاز هستند، حاجت آنان را برآور.

احسان به والدین آثار متعددی داردکه ما در اینجا چند نمونه از احادیثی در این زمینه را ذکر می‌کنیم: احسان به والدین بالا‌ترین مصداق صله رحم است و عمر را طولانی می‌کند. (بحار الأنوار، ج ۷۴، ص ۸۰)
در روایتی از امام صادق علیه السلام می‌خوانیم: نیکی کنید با پدرانتان تا به شما نیکی کنند پسرانتان.

بعضی‌ها فکر می‌کنند که عاق والدین یعنی اینکه حتما پدر و مادر نفرین بکنند تا مورد عاق والدین واقع بشوند ولی نمی‌دانند که بسیاری از مشکلات زندگیشان به خاطر عاق بودنشان است. امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند: هرکس پدر و مادر خود را غمگین کند عاق والدین است.


عاق والدین قابل بخشش است

گناه عاق والدین مانند گناهان دیگر قابل بخشش است. اگر والدین زنده هستند، می‌توان با عذرخواهی و احسان، گناه گذشته را جبران کرد و اگر از دنیا رفته‌اند، با طلب مغفرت و دادن خیرات و صدقات می‌توان رضایت آن‌ها را جلب کرد. در این صورت اثر وضعی گناه از بین خواهد رفت. (آفتاب)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۴ انتشار یافته: ۱۵
بهنام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
۳
۰
هیچ چیزی جای پدر و مادر رو نمیگیره.هیچ چیزی.
زهرا یغمایی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۹
به نظر من پدر و مادر ، دلسوز بچه هاشون هستند برخی تند هستند برخی ترجیح می دهند هیچ دخالتی نداشته باشند اینكه عروس خانم گفتند بازدیدشون نیامده اند به دل نگیرند چون پدر و مادرها خونه خودشون را بیشتر از هر جایی دوست دارند راحتتر هستند ترجیح می دهند بچه ها بروند خانه شان انها این جوری لذت می برند تو رو خدا اذیت نكنید این بینواها را تنها امیدشون شماهو و نوه هاشون هست. خودتون را در اون سن وسال تصور كنید من یه خانم 40 ساله هستم نمیگم فرزند خوبی هستم ولی تا جایی كه راه داره از همه نظر سعی میكنم بی احترامی نكنم این روزها برای خودمون تكرار میشه خودمون را دچار عذاب وجدان نكنیم دنیا فانی است یه روزی میرسه هیچ كدوم نیستند و ارزوی یه لحظه دیدارشون را داریم تا بی احترامی هامون را جبران كنیم ولی صد افسوس
یك مادر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
۰
۳
درسته . ولی بچه هایی رو می شناسم كه با پدر و مادرشون خیلی بد تا می كنن. اونا خیلی ضعیف هستن و این حقشون نیست. بترسن از آه پدر و مادر
نجیب
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
۵
۲
در باره احترام و مهربانی به پدر و مادر بیشتر مطلب بذارید . ممنون از شما
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
۴
۴
همچنانكه فرزندان درقبال والدین وظایفی دارند والدین نیز متقابلا در برابر فرزندان موظف به انجام وظایفی نظیر تامین رفاه -تحصیلات-وتغذیه مناسب وایجاد محیط امن خانوادگی برای ادامه زندگی وتامین اقتصادی خانوار هستند والا مجبور نیستند فرزند تولید بكنند.
محترم
Denmark
۰۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۳
۴
۷
خواهری دارم كه برای مادرم از 100 تا دشمن ، دشمن تر است. خدایا به مادرم رحم كن
مونا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۳
۲
۱
به روی چشم
عروس دل شكسته
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۳
۲
۵
سلام مادرشوهری دارم كه 85 ساله است.من 30 ساله عروسش هستم در این مدت جز بی احترامی به من و همسرم كاری نكرده هربار به دیدنش رفتیم بازدید نیامد و به جای كمك و راهنمایی به ما مرتب كارشكنی و تفرقه اندازی كرد و بین همه ی 10 فرزندش هم فرق میگذارد. چندسال پیش بیمار و بستری بود با دسته گل به دیدنش رفتیم آنقدر با بی اعتنایی و بی احترامی او مواجه شدیم كه دیگر سراغی از او نگرفتیم فرزندانم از او متنفرند. شوهرم نیز میلی به دیدنش ندارد و چندسالی است به دیدنش نرفته میگوید اگر مادر دوست داشت مارا ببیند یكبار به دیدنمان می آمد یا بازدید مارا پس میداد. آیا چنین مادری لیاقت احترام و توجه دارد؟ همیشه نباید فرزندان را تهدید به عاق شدن كرد. پیران پرمدعای از خدا بی خبر را هم هشدار دهید.
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۴
۱
۴
با عروس دل شكسته موافقم، حالا خوبه شما مادر شوهرت اذیتت میكنه، من مادرم هر نوع بی احترامی به بچه هاش میكنه و فقط پسرش رو دوست داره چون مثل خودش ظالمه.......گناه فرزند چیه كه تو همچنین خانواده ای بزرگ میشه این درست نیست كه به خاطر پدر و مادر بودن اجازه هر نوع بی حرمتی به خودمون بدیم بعضی پدر مادر ها هم باید از عذاب خدا بترسند چون بچه هاشونو از حق طبیعی خود محروم می كنند
شیما
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۴
۰
۲
بعضی مادر پدرها از صدتا دشمن واسه بچه هاشون بدترن نه میزارن بچه هاشون ازدواج كنن سرو سامون بگیرن نه هیچ چیز دیگه مخصوصا پدر مادرهایی كه تو دوران بچگیشون از جانب خانواده محبت ندیدند و چار یه نوع عقده شدند به بچه هاشون حسادت می كنن............
saba
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۴
۱
۳
سلام ممنون بخاطر مطلبتون اما بعضی وقتا عاق فرزند هم وجود داره. مشكل ما این كه حقوق فرزندان فراموش میكنیم . عاق فرزند هم وجود داره. ممنون
ناشناس
-
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
۱
۳
سلام
من یه دختر16 ساله ام كه از بعضی رفتارای والدینم خسته شدم همیشه منو با یكی یا همسن خودم یا یه دختر مثلا30 ساله كه هنوز ازدواج نكرده مقایسه میكنند اونوقت وقتی منم میگم خب پس بزارید منم اینكارو بكنم چون اون نفر كرده اونوقت میگن نه و بحث میكنن باهام منم زود ناراحت میشم و تو تنهایی خودم فكرای ناجور میكنم و گریه میكنم
نمیدونم با این مشكلم چیكار كنم
مادر
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
۰
۶
خدا نمیگذره از فرزندی كه به پدرو مادرش بی حرمتی كنه اگر ما هم از حقمون بگذریم خدا هست
امیر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۸
۴
۱۱
سلام من خیلی ناراحت میشم ك پدرو مادرم ناراحت میشن از این كه برای مثال چیزی یا وسایل دیگری نمیخرند خیلی عصبانی میشم و با پدرو مادرم رفتار بدی از خودم نشون میدم ولی در دل خودم خیلی گریه میكنم خدا رحم كنه ك ناراحت از من نشن من آنها را خیلی دوست دارم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
۱
۶
سلام درسته پدر و مادر به بچه هاشون میگن این کارو بگن اون کارو نگن اینو خوب بدونید هیچ پدر و مادری بدی فرزندشو نمیخواد درضم ادما یبار وقتی بدنیا میان بچه هستن یبارم وقتی پیر میشن پس هیچ وقت بخاطر حرفاشون دلخور نشید چون اونا پیر شدن و به محبت و توجه نیاز دارن جوری که وقتی شما بچه بودین توجه و محبت میخواستین
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها