فروش گوشی‌های مسروقه به ۱۵۰ هزار تومان

موبایل قاپ‌های افغانی دستگیر شدند + عکس

سارقان افغانی زورگیر و موبایل قاپ پل چوبی، میدان سپاه، هفت تیر، کریم خان، میدان امام حسین، ولی عصر و ... دستگیر شدند؛ آنها گوشی‌های مسروقه بالای یک میلیون تومان را به مبلغ 150 هزار تومان می فروختند.
کد خبر: ۷۶۸۵۳۸
موبایل قاپ‌های افغانی دستگیر شدند + عکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پلیس آگاهی تهران بزرگ، سه شنبه 15 مهر 93 وقوع یک فقره سرقت به عنف اماکن به کلانتری 105 سنایی اعلام شد.

با حضور مأموران کلانتری در محل سرقت واقع در خیابان خالد استانبولی ( وزرا ) و در تحقیقات اولیه از پرسنل خدماتی و صاحب شرکت مشخص شد که دو مرد نقابدار با قمه و شمشیر وارد واحد تجاری متعلق به صاحب شرکت در طبقه دوم یک ساختمان تجاری شده، پس از بستن دست و پای خدمتکار و صاحب شرکت اقدام به سرقت چهار میلیارد تومان وجه نقد در قالب چک های تضمینی بین بانکی و 8 میلیون تومان وجه نقد داخل گاوصندوق و همچنین دو دستگاه گوشی تلفن همراه متعلق به خدمتکار و صاحب شرکت به ارزش تقریبی هر کدام دو میلیون تومان کرده و پس از انجام سرقت با یک دستگاه موتورسیکلت از محل متواری شده اند.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت به عنف اماکن و به دستور شعبه پنجم بازپرسی دادسرای ناحیه 34 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

تحقیقات پلیسی

کارآگاهان با حضور در صحنه سرقت و انجام تحقیقات میدانی اطلاع پیدا کردند که این شرکت در زمینه صادرات و واردات مواد غذایی و دیگر امور تجاری فعالیت داشته و به واسطه فعالیت گسترده تجاری، مبالغ زیادی وجه نقد در طول روزهای هفته در شرکت جابجا می شود؛ به همین علت و در طول مدت زمان فعالیت روزانه، درب ورود شرکت همیشه بسته بوده و مراجعه کنندگان به شرکت نیز افرادی مشخص بودند که همگی با هماهنگی قبلی به شرکت مراجعه می کردند.

با توجه به اطلاعات بدست آمده در خصوص نحوه فعالیت شرکت، کارآگاهان انتظار داشتند که سارقان به شیوه تخریب درب ورودی وارد شرکت شده باشند اما بررسی های به عمل آمده از محل سرقت مشخص کرد که هیچگونه آثار ناشی از ورود به عنف به داخل شرکت یا تخریب درب ورودی آن مشاهده نشده ! و زمان شرکت نیز به گونه ای از سوی سارقان انتخاب شده که به جز صاحب شرکت و یک پرسنل خدماتی هیچکدام از پرسنل در شرکت حضور نداشته اند.

سرقت« داخلی» است

با توجه به مبلغ بالای سرقت شده که نشان از اطلاع سارقان از وجود این مبلغ در داخل شرکت می داد و همچنین نحوه ورود سارقان به داخل شرکت، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که سرقت بایست با همدستی یکی از کارکنان شرکت انجام شده باشد.

لذا تحقیقات از پرسنل شرکت در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که تا سه پیش، یکی از پرسنل خدماتی شرکت به نام «ضیاء» (متولد 1360) - از اتباع افاغنه – به مدت 13 سال در شرکت مشغول بکار بوده اما به گفته صاحب شرکت به علت اعتیاد شدید به مصرف موادمخدر، در حدود سه سال پیش اخراج شده است.

تحقیقات در خصوص نقش احتمالی ضیاء در سرقت، در دستور کار قرار گرفت و کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که با وجود اخراج از شرکت، وی در طول این مدت همچنان ارتباط دوستانه خود را با دیگر پرسنل خدماتی شرکت بنام حمید ( متولد 1360 ) حفظ کرده است.

این ارتباط در حالی از سوی کارآگاهان مشخص شد که بنا به گفته مالباخته، سارقان نقابدار دارای لهجه اتباع افاغنه بودند لذا تحقیقات از حمید در خصوص ارتباط وی با ضیاء آغاز اما او منکر هرگونه ارتباط با ضیاء می شود.

کشف دهها فقره چک از پرسنل خدماتی شرکت

با توجه به دلایل و قرائن بدست آمده در خصوص احتمال مشارکت حمید در سرقت، کارآگاهان ضمن انجام هماهنگی با مقام قضایی اقدام به دستگیری وی در مورخه 11 آبان 93 کرده و در همان بازرسی اولیه از حمید، تعداد سه فقره چک های سرقت شده از داخل شرکت کشف می شود.

تا زمان دستگیری حمید، مالباخته در اظهاراتش عنوان کرد که اطمینان کاملی به حمید دارد اما زمانی که حمید به مشارکت در سرقت اعتراف و سه فقره چک مسروقه نیز از وی کشف شد، مالباخته در اظهاراتش ضمن ابراز تعجب شدید از این موضوع به کارآگاهان عنوان کرد که بیشترین حمایت مالی را در میان پرسنل شرکت از حمید انجام داده است.

مالباخته به کارآگاهان گفت: چند سال پیش، حمید قصد خرید خانه داشت و به همین علت مبلغ 30 میلیون تومان به صورت قرض الحسنه به او دادم و این مبلغ را به صورت ماهیانه و با توافقی که با حمید انجام داده بودم، به گونه ای از حقوق حمید کسر می کردم که هیچ فشار مالی به وی وارد نشود.

حمید که چاره ای جز بیان حقیقت نداشت، لب به اعتراف گشود و به طرح ریزی سرقت و همچنین مشارکت ضیاء در سرقت اعتراف کرد.

در ادامه نیز دهها فقره از چک های بین بانکی که به نظر می رسید سرقت شده باشد، از محل سکونت حمید کشف شد.

وی در خصوص این تعداد چک به کارآگاهان گفت: با فرصتی که در زمان سرقت به دست آورده بودم، این تعداد از چک‌ها را (بیش از 60 فقره چک بین بانکی) بدون اطلاع سایر همدستان خود برداشته و در فرصت مناسب و بدون آنکه کسی مطلع شود، از شرکت خارج کردم و قصد داشتم تا با توجه به اینکه تمامی چک ها متعلق به تعدادی از تجار و کسبه سرشناس تهران هستند، آنها را در سطح بازار خرج کنم.

حمید در اعترافاتش در خصوص انجام سرقت از شرکت به کارآگاهان گفت: در طول مدت ارتباطی که با ضیاء در طول این سه سال داشتم، همیشه در خصوص وضعیت مالی صاحب شرکت و این موضوع که همیشه مقدار زیادی پول به صورت میلیاردی در شرکت جابجا می شود، با یکدیگر صحبت می کردیم تا اینکه نهایتا تصمیم به سرقت از شرکت گرفتیم.

قرار شد تا ضیاء به همراه یکی از افاغنه که او معرفی می کند، سرقت را انجام دهند و من نیز با توجه به اینکه در داخل شرکت مشغول بکار بودم، زمان دقیق سرقت را از لحاظ وجود پول زیاد و همچنین خالی بودن شرکت از پرسنل به آنها اطلاع دهم.

سرانجام روز مقرر فرار رسید و پس از آنکه تمامی پرسنل از شرکت خارج شدند، درب ورودی شرکت را به گونه ای باز گذاشتم که مالباخته متوجه باز بودن آن نشد؛ پس از آنکه ضیاء و دوستش با صورت های پوشیده به داخل شرکت آمدند، آنها دستان هر دو نفر ما را با نوار چسب بسته و در داخل یکی از اتاق های شرکت حبس کردند؛ نهایتا با سرقت محتویات گاوصندوق هر دو نفر آنها از شرکت خارج و با یک دستگاه موتورسیکلت که برای سرقت تهیه شده بود از محل متواری شدند.

دستگیری دو متهم پرونده به کشف یک پرونده زورگیری و موبایل قاپی منجر شد

با توجه به اعتراف صریح حمید، مخفیگاه ضیاء در یک ساختمان مسکونی در منطقه زعفرانیه که در آنجا به عنوان سرایدار مشغول به کار بود، شناسایی و در ادامه دستگیر شد.

در بازرسی از مخفیگاه نیز تعداد 80 فقره چک های مسروقه بین بانکی به ارزش تقریبی دو میلیارد تومان کشف شد.

ضیاء نیز که چاره ای جز اعتراف نداشت، یکی دیگر از افاغنه را به نام محمد و به عنوان همدست خود معرفی کرد.

با شناسایی مخفیگاه محمد در منطقه شوش، کارآگاهان در تحقیقات میدانی اطلاع پیدا کردند که مخفیگاه وی به محلی برای تردد افراد مشکوک تبدیل شده است؛ لذا با طراحی یک عملیات، دستگیری محمد و سایر افراد حاضر در این محل انجام شدو طی آن تعداد دیگری از اتباع افاغنه دستگیر شده و در همان بازرسی اولیه از آنها، دهها گوشی تلفن همراه کشف شد که بررسی تعدادی از این گوشی های تلفن همراه حکایت از آن داشت که این گوشی ها در فاصله زمانی کمتر از 24 ساعت پیش و به شیوه موبایل قاپی و کیف قاپی سرقت شده اند.

با شناسایی تعدادی از شکات و مالباختگان و همچنین اعتراف صریح این گروه از سارقان مشخص شد که این افراد، به شیوه زورگیری و موبایل قاپی اقدام به ارتکاب دهها فقره سرقت در مناطق مختلف شهر تهران به ویژه در مناطق مرکزی شهر از جمله در پل چوبی، میدان سپاه، هفت تیر، کریم خان، میدان امام حسین، ولی عصر و... کرده اند.

بنا بر اعترافات این گروه از سارقان، گوشی های مسروقه بالای یک میلیون تومان به مبلغ 150 هزار تومان و گوشی های دارای ارزش کمتر از یک میلیون تومان، به مبلغ 50 هزار تومان فروخته می شدند و از آنجایی که تمامی آنها اعتیاد شدیدی به مصرف موادمخدر از نوع شیشه دارند، متهمان روزانه با انجام سرقت های متعدد اقدام به تهیه هزینه مصرف مواد خود می کردند.

سرهنگ کارآگاه جانپرور، رییس پایگاه سوم پلیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهمان دستگیر شده در خصوص ارتکاب دهها فقره کیف قاپی، زورگیری و موبایل قاپی در سطح شهر تهران، قرار بازداشت قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر و متهمان در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته اند لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و توسط سارقان افاغنه مورد سرقت قرار گرفته اند دعوت می شود تا جهت شناسایی متهمان به نشانی پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان خرمشهر– میدان نیلوفر مراجعه کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۰
۰
۰
تمامشون رو اعدام كنند// بعضی از این افغانی ها توی ایران خیلی قانون شكن شدند

نیازمندی ها