روحانی تاکید کرد که آب زاینده‌رود حتی اگر به اندازه کافی هم نباشد، نباید خشک شود

رئیس‌جمهور: ملت ما از تحریم و تهدید نمی‌ترسد

رئیس‌جمهور با اشاره به قدرت‌نمایی جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف گفت: ایران نیاز به بمب اتم ندارد. ما ملتی بزرگ و فداکار و متحد داریم و همه جهانیان دیدند که با همه فشارها و تحریم‌ها ماهواره به فضا پرتاب کردیم.
کد خبر: ۷۶۷۳۵۳

به گزارش فارس، حسن روحانی دیروز در سفر استانی به اصفهان در اجتماع مردم این شهر در میدان امام(ره) با بیان این‌که این ملت از تحریم و تهدید نمی‌ترسد و راه توسعه را ادامه خواهد داد، تصریح کرد: به ما می‌گویند ایران نباید بمب اتم بسازد. شما که بمب اتم ساختید چه کردید آیا شما توانستید با بمب‌های اتم خود برای اسرائیل غاصب و آمریکا و غرب امنیت درست کنید؟

وی خطاب به مقامات آمریکایی گفت: شما نتوانستید هنوز مردمتان را زیر پوشش بیمه قرار دهید، شما نتوانستید در آمریکا مساله درمان را حل و فصل کنید اما نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه ملت کاری کرد که مردم به‌طور متوسط تنها چهار درصد هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به حماسه‌آفرینی‌های مردم اصفهان در مقاطع مختلف انقلاب، گفت: این مردم عزیز و فداکار کنار امام و انقلاب ایستادند و توانستند برای دفاع از کشور در دوران دفاع مقدس تلاش کنند و ما هر کجا مشکل داشتیم دستمان به سوی لشکر امام حسین اصفهان دراز بود.

روحانی، یاد سرداران شهید هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت و افزود: درود خدا بر روان بلند سرداران شهید اصفهان سردار شهید حسین خرازی، سردار بزرگ ابراهیم همت و شهید کاظمی و حجت‌الاسلام ردانی‌پور و کلاهدوز و اقارب‌پرست و خلیفه سلطانی و خلبان قهرمان، شهید اردستانی و شهید دکتر بهشتی باد.

وی با بیان این‌که اینجا نصف جهان است و اگر اصفهان نصف جهان هم نباشد، نصف جان ایران است، تاکید کرد: به بزرگان اصفهان افتخار می‌کنیم و بعد از 36 سال امروز آماده‌تر از هر روز آماده‌ایم تا از خط امام و رهبری و تشیع دفاع کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مردم بزرگ ایران و خطه اصفهان در طول 36 سال تمامی معضلات را پشت سر گذاشتند و این بار هم با حمایت ملت بزرگ ایران تمام معضلات را پشت سر خواهیم گذاشت. روحانی تاکید کرد: هیچ کجای دنیا اصفهان و میدان امام شما نمی‌شود، اصفهان به عنوان نماد تمدن اسلامی و حکومت یکپارچه ایران، امروز قطب کشاورزی و فناوری نوین است.

مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز

رئیس‌جمهور با اشاره به مهم‌ترین مساله‌ای که اصفهان با آن درگیر است، گفت: در دولت یازدهم جلسات متعدد شورای عالی آب تشکیل شده و در این شورا مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز به تصویب رسیده است. وی افزود: اجرای این مصوبات بعد از یک‌ونیم سال که کشت انجام نشده بود، امسال کشت پاییزه به حول و قوه الهی انجام شد.

روحانی همچنین از در دست اجرا بودن سامانه دوم آب شرب اصفهان خبر داد و اضافه کرد: دولت با تمام توان اجرای کامل این طرح را به صورت جدی دنبال می‌کند.

رئیس‌جمهور ایران تصریح کرد: این اقدام برای تامین آب‌شرب قابل اطمینان پنج میلیون نفر در این استان انجام شد.

وی گفت: با تلاش وزارت نیرو تا پایان سال 94 سامانه آبرسانی چهار شهرستان به پایان می‌رسد.

روحانی در محضر مردم اصفهان تاکید کرد: حفاری تونل سوم بعد از 20 سال پایان یافته و آب در این تونل 23 کیلومتری با استفاده از پمپاژ و به صورت موقت جاری شده است.رئیس‌جمهور با اشاره به خشکسالی‌های پیاپی در ایران گفت: برای حل مشکل آب در سراسر کشور باید دست به دست هم دهیم و الگوی آبیاری تغییر کند چرا که ما دچار یک خشکسالی ممتد هستیم و سالیان دراز امکان دارد خشکسالی منابع آبی موجود کشور ادامه یابد.

وی با بیان این‌که باید الگوی کشت در سراسر کشور از جمله اصفهان، تغییر کند، گفت: باید استفاده از مخازن آب نیز تغییر کند و تلاش دولت نیز بر این مبناست که بتدریج از پساب فاضلاب هم استفاده کنیم.

دستور رئیس جمهور در مورد زاینده‌رود

روحانی با اشاره به این‌که با بهینه‌سازی آبیاری در سراسر کشور و بویژه اصفهان باید زاینده‌رود زنده و زاینده بماند، تصریح کرد: زاینده‌رود فقط مظهر تمدن اصفهانی‌ها نیست بلکه مظهر تمدن تمام ایرانی‌هاست.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که ما به حول و قوه الهی در راستای تامین منابع آبی تلاش می‌کنیم، اظهار کرد: در این راستا به وزارت نیرو و استاندار اصفهان دستور می‌دهم اگر آب زاینده‌رود به اندازه کافی هم نباشد، نباید خشک شود. وی ادامه داد: با همه توان تلاش می‌کنیم تا اصفهان را آباد و سرزنده کنیم و از نظر آب و هوا و سایر نیازمندی‌ها به نقطه‌ای برسانیم که همه مردم خوشحال باشند.

روحانی در ادامه به راه‌آهن سریع‌السیر تهران ـ قم ـ اصفهان اشاره کرد و گفت: این خط باید سریع‌تر راه‌اندازی شود و برای این منظور 2 میلیارد و 600 میلیون دلار منابع برای آن تامین کرده‌ایم که با تکنولوژی جدید و سرعت 300 کیلومتر عملیاتی خواهد شد. وی با بیان این‌که برای صنعت کشاورزی بویژه گلخانه‌ای تسهیلات لازم قرار داده‌ایم، افزود: برای صنعت کشور یک‌هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و 500 2میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های معدنی و صنعتی اختصاص داده‌ایم و تا پایان سال 95، نیز ‌40 هزار اشتغال جدید به وجود خواهیم آورد.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به آلودگی هوا تصریح کرد: وضع هوا امسال نسبت به سال گذشته بمراتب بهتر است، اگرچه هنوز نسبت به حد مطلوب فاصله داریم، اما امسال 40 روز هوای ناسالم کمتر نسبت به سال گذشته در اصفهان داشته‌ایم.

بودجه 40 میلیاردی برای مرمت آثار اصفهان

وی همچنین در زمینه آثار تاریخی در اصفهان بیان کرد: بودجه 40 میلیارد تومانی برای مرمت این آثار در نظر گرفته‌ایم. روحانی خاطرنشان کرد: همچنین 28 پروژه مهم با 651 میلیارد تومان برای اصفهان در نظر گرفته‌ایم که همه در دو سال آینده عملیاتی خواهد شد.

رئیس‌جمهور همچنین در جمع ایثارگران و نخبگان استان اصفهان با بیان این‌که مردم این استان جزو پیشتازان نهضت انقلاب اسلامی بوده‌اند، گفت: مردم این استان آزمایش الهی در نهضت اسلامی را با بهترین نمره و با ایثار و فداکاری درخشان در تاریخ این کشور، ثبت کرده‌اند و مسلما بدون ایثار و حضور نخبگان، استادان حوزه، دانشگاهیان، بازاریان و مردم، این انقلاب به پیروزی نمی‌رسید.

روحانی اظهار کرد: مردم استان اصفهان در طول تاریخ کشور، همیشه حضور و مشارکت فعالی داشتند و بعد از پیروزی انقلاب نیز این استان از پیشتازان حراست و دفاع از انقلاب اسلامی بود.

وی با اشاره به فداکاری‌ها و رشادت‌های مردم استان اصفهان طی هشت سال جنگ تحمیلی، گفت: انگیزه، ایمان و فداکاری برای انقلاب، نظام و وطن اسلامی، مردم سراسر کشور و بویژه مردم استان اصفهان را به صحنه آورد و حقیقتا مردم اصفهان در طول جنگ نیز جزو پیشتازان بودند و به حق اصفهان استان شرف، شهادت، ایثار و فداکاری است.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که در جنگ تحمیلی، دشمنان ایران و اسلام، پشت به پشت هم داده بودند تا انقلاب را بشکنند و استقلال ما را زیر پا بگذارند، گفت: کشورهای دنیا و منطقه با پول، نیروی انسانی و همه توان خود به صحنه آمده بودند تا این انقلاب را به شکست بکشانند.

روحانی با بیان این‌که شهید مدرس در سیاست، استاد امام خمینی(ره) به‌شمار می‌رود، گفت: امام خمینی(ره) همیشه به شهید مدرس عشق می‌ورزیدند و شهیدان مدرس و بهشتی خدمات بسیار بزرگی را برای استقلال و آزادی کشور انجام دادند.

رئیس‌جمهور به عظمت، فرهیختگی و آثار تمدنی استان اصفهان اشاره کرد و گفت: این استان به گردن همه کشور حق دارد و تنها با مشاهده میدان امام خمینی(ره) در شهر اصفهان می‌توان همه آثار معماری، تمدن و یکی شدن حکومت با بازار و مساجد را براحتی ملاحظه کرد.

روحانی با بیان این‌که در اصفهان، آثار افتخارآفرین ایران و تمدن اسلامی را مشاهده می‌کنیم، گفت: اصفهان اکنون درگیر مشکلاتی است که امیدواریم با کمک فرهیختگان، دانشمندان و استعداد بسیار بالای این استان بتوانیم این مشکلات را هر چه سریع‌تر برطرف کنیم. وی تاکید کرد: خداوند به اصفهان همه چیز داده است و دانشمندان و نخبگان این استان باید به صحنه بیایند و دولت زمینه‌های لازم برای حل مشکلات این استان را فراهم خواهد کرد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: بار مشکلات اصفهان بر دوش فرهیختگان و انجمن‌های علمی این استان است و مسلما همین انجمن‌های علمی می‌توانند مشکلات را حل کرده و دولت نیز در حد توان خود به فرهیختگان این استان برای حل این مشکلات کمک می‌کند.

روحانی با اشاره به مشکل زاینده‌رود در شهر اصفهان، گفت: زاینده‌رود رودخانه تاریخی و تمدنی ایران است و از روزهای اولیه تشکیل دولت در جلسات شورای آب تصویب شد که باید مشکلات آب کشور بویژه اصفهان و زاینده‌رود را هر چه سریع‌تر حل کنیم و بحمدالله امروز دولت برای حل این مشکل قدم‌های خوبی را برداشته است و ما شاهد این هستیم که طی ماه‌های گذشته بعد از مدت‌ها آب وارد زاینده‌رود شد و مقامات استانی مسئول باید وظیفه خود بدانند تا مشکل آب زاینده‌رود را حل کنند.

رئیس‌جمهوری با اشاره به کاهش قیمت جهانی نفت، گفت: این دولت شعار نمی‌دهد و عمل می‌کند و همه باید دست به دست هم بدهیم و مشکلات کشور را حل کنیم.

روحانی در ادامه بر لزوم ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای آبیاری صنعتی در کشور تأکید کرد: محصولات کشاورزی ایران جزو محصولات کم‌نظیر در کل دنیا به حساب می‌آید و با توجه به افزایش جمعیت باید آبیاری اراضی کشاورزی مدرن شده و بخش کشاورزی را در کشور رشد و افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به زمینه‌های فراوان در بخش صنعت، کشاورزی، علم و فناوری و بویژه صنعت گردشگری گفت: اقتصاد اصفهان در آینده باید به سمت توسعه گردشگری پیش برود و این استان گوهرهای فراوانی برای جذب گردشگران دارد. روحانی استان اصفهان را یکی از کریدورهای علم و فناوری در کشور خواند و افزود: باید فناوری‌های نوین را در کشور هر چه زودتر گسترش دهیم.

رئیس‌جمهور همچنین به موضوع اشتغال اشاره و اظهار کرد: باید قدم‌های بیشتری برای حل اشتغال جوانان این استان برداشته شود و معضل بیکاری را باید در این استان حل و فصل کنیم.

روحانی با بیان این‌که این دولت با اجرایی کردن قانون جامع ایثارگران قدم‌های خوبی برای پرداخت مطالبات ایثارگران برداشته است، گفت: امیدواریم تا اوایل سال ۹۵ زمین‌هایی را که در سال‌های گذشته می‌بایست در استان اصفهان واگذار می‌شده، هر چه زودتر اجرایی کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها