jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۶۵۳۳۸   ۱۱ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۹:۲۵

بی‌اعتماد شده‌اند و سلامتیشان به خطر افتاده؛ چون پاسخ قانع‌کننده‌ای برای پرسش‌های خود پیدا نمی‌کنند، سوال‌هایی که به قول معروف خواب و خوراک را از آنها گرفته و هر روز بر تعدادشان اضافه می‌شود.

بیماری به نام بی‌اعتمادی در حوزه سلامت

بخشی از پرسش‌هایی که ذهن شهروندان را درگیر کرده و در حوزه بهداشت و سلامت قرار دارد، به موضوع‌هایی مانند کیفیت آب شرب در کلانشهرها، وجود پالم در لبنیات، کیفیت فرآورده‌های گوشتی یا انتشار اسامی متخلفان در این حوزه‌ها مربوط می‌شود.

نکته اینجاست که شهروندان وقتی برای چنین پرسش‌هایی پاسخ قانع‌کننده‌ای پیدا نمی‌کنند، آسیب بیشتری می‌بینند.

برای نمونه آنها مواد غذایی مانند لبنیات را از سبد غذایی خود حذف می‌کنند و نتیجه این می‌شود که سرانه مصرف لبنیات در کشورمان پایین می‌آید؛ تا آنجا که دیروز وزیر بهداشت در این باره به ایسنا گفت: سرانه مصرف شیر و لبنیات در ایران 50 درصد کمتر از کشوری مانند ترکیه است، به همین دلیل در آینده خطر کوتاه‌قد شدن ایرانی‌ها وجود دارد.

هرچند قسمتی از سرانه پایین مصرف لبنیات در کشور را باید پای عادت غذایی نامناسب شهروندان گذاشت، اما باید تاکید کرد در این بین واکنش نامناسب مسئولان در برابر خبرهایی مانند وجود روغن پالم یا وایتکس در چنین محصولاتی بیش از هر عامل دیگری سبب می‌شود مردم چنین کالاهایی را از سبد غذایی خود کنار بگذارند، زیرا در کشورمان در چنین مواقعی مسئولان از انتشار اسامی خودداری کرده یا به قول معروف توپ را به زمین دیگر دستگاه‌ها می‌اندازند، برای نمونه دیروز وزیر بهداشت درباره اعلام اسامی متخلفان پرونده پالم نیز گفته از قوه قضاییه و دادستان محترم خواهش می‌کنم با مواردی که گزارش شده هر طور صلاح می‌دانند برخورد کنند تا مردم باورشان شود که اگر در حوزه سلامت کوتاهی یا قصوری وجود داشته باشد مسئولان بشدت با آن برخورد می‌کنند.

این درحالی است که باید تاکید کرد سلامت و بهداشت مردم موضوعی نیست که رسیدگی به آن به یک وزارتخانه محدود شود یا بتوان بی‌اعتمادی ایجاد شده در این زمینه را با دادن وعده و وعید جبران کرد، بنابراین باید از مسئولان خواست برای رفع تردید از مسائلی که با بهداشت و سلامت مردم سر و کار دارد، تعلل نکرده و با شفاف‌سازی در این حوزه اعتماد از دست رفته شهروندان را به‌دست بیاورند.

مهدی آ‌یینی - ‌‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها