دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس در هفته آینده

ظریف به سوالات 25 نماینده پاسخ می دهد

لاریجانی در نهمین اجلاسیه جامعه مدرسین خبر داد

‌طرح نمایندگان مجلس برای افزایش میزان غنی‌سازی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اخیراً برخی نمایندگان مجلس طرحی را دنبال می‌کنند که اگر غربی‌ها در زمینه تحریم‌ها گام جدیدی بردارند ایران فناوری هسته‌ای را در هر درجه‌ای از غنی‌سازی ادامه خواهد داد.
کد خبر: ۷۵۹۹۴۰
‌طرح نمایندگان مجلس برای افزایش میزان غنی‌سازی

علی لاریجانی پیش از ظهر امروز پنجشنبه در نهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد که در مدرسه امام کاظم(ع) برگزار شد اظهار کرد: در گذر زمان پس از انقلاب چند مقطع حساس برای کشور ما وجود دارد که با تدبیر رهبری انقلاب و همت ملت و هماهنگی نخبگان سیاسی کشور، از این گردنه‌ها به خوبی عبور کردیم.

وی افزود: گذر از رژیم گذشته نخستین گردنه بود که علمای اسلام در این زمینه نقش بسزایی داشتند و نقش رهبری انقلاب هم بسیار ویژه بود که همت ملت پشتوانه آن بود و توانستیم رژیم ستمشاهی را کنار بزنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عظمت این اقدام بسیار زیاد بود گفت: اگر هم در این زمینه دچار فراموشی شویم ولی از تاثیر این پدیده عظیم در دنیای اسلام و جامعه بشری چیزی کم نمی‌شود.

وی ادامه داد: دشمنان همواره به دنبال ایجاد مشکلات فراوان برای نظامی بوده‌اند که بر روی اسلام و شعار نه شرقی نه غربی تاکید دارد؛ نظام اسلامی به پیکره جریان استکباری لطمه می‌زند و همین امر بسیج استکبار برای مقابله با انقلاب را در پی دارد.

لاریجانی تصریح کرد: قربانیان اصلی ترور ایرانیان هستند که پس از انقلاب جریانات زیادی علیه آنها توسط دشمنان به راه افتاد و کسانی که امروز نگران ترور هستند آن زمان از تروریست‌ها حمایت می‌کردند؛ ملت ایران موجودی مزاحم به نام بنی صدر را دفع کردند ولی بعدا جنگ علیه جمهوری اسلامی تحمیل شد.

رئیس مجلس با اشاره به نقش گسترده آمریکایی‌ها در جنگ عراق علیه ایران گفت: آمریکا به صدام گفته بود جنگ را علیه ایران شروع کنید ما پشتیبانی عملیاتی، نظامی و استراتژیک خواهیم داشت؛ حتی فرانسه هواپیمای اجاره‌ای در اختیار رژیم بعث گذاشت و آلمان هم سلاح شیمیایی به صدام فروخت.

وی با بیان اینکه جریانی وسیع و منطقه‌ای علیه ایران اسلامی در زمان جنگ شکل گرفته بود خاطرنشان کرد: با این حال هدایت‌های امام راحل، روحانیت در صحنه و همبستگی نخبگان سیاسی که البته در زمان بنی صدر شاهد آشفتگی آن بودیم، کشور را نجات داد.

لاریجانی با اشاره به تجربه‌های خوب بازسازی کشور پس از جنگ عنوان کرد: ایران در زمینه دانش‌های بنیادین پیشرفت‌های قابل توجهی داشت به نحوی که وزن جمهوری اسلامی در منطقه به حدی رسید که توانست خطرات و تهدیدات را دفع کند؛ ایران اسلامی امروز تهدید نظامی بالفعلی ندارد و اگر هم سر و صدایی در صحنه بین‌المللی می‌شود ژستی بیش نیست زیرا از دست ایران ناراحت هستند ولی نمی‌توانند کاری علیه جمهوری اسلامی کنند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه دشمنان می‌گویند ایران با طرح‌های ما در منطقه مبارزه می‌کند و آنها را از بین می‌برد گفت: در مذاکرات هسته‌ای نیز از زبان خودشان می‌شنویم که همین مسائل و نگرانی‌ها را دارند.

وی افزود: در یکی از مذاکراتی که من در آن حاضر بودم به طرف مقابل گفتم مشکل اصلی خود را بگویید و او هم گفت می‌دانیم سلاح هسته‌ای ندارید و به دنبال آن نیستید اما مسئله اصلی ما این است که شما توازن منطقه‌ای را بر هم زده‌اید.

لاریجانی با بیان اینکه درد دشمنان این است که وزن ایران بالا رفته است گفت: بیداری اسلامی طرح‌های دشمنان را بر هم زده و آنها نگران این مسائل هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز در دالان مذاکرات هسته‌ای هستیم خاطرنشان کرد: دوره حساس و سرنوشت‌سازی را می‌گذرانیم؛ دشمنان ابتدا به دنبال این بودند که ما دانش هسته‌ای را به دست نیاوریم و در این راستا گاهی تهدید نظامی هم می‌کردند ولی مقاومت ملی، دستاوردی بزرگ برای جمهوری اسلامی داشت.

وی با تاکید بر اینکه باید با آرامش و عقلانیت در مذاکرات، برخی اشکالات گذشته را برطرف کرد گفت: البته باید دستاوردها را هم حفظ کرد و مشکلات به وجود آمده برای کشور را برچید؛ در طول تاریخ پس از انقلاب مذاکراتی مشکل‌تر از این نداشته‌ایم.

لاریجانی با بیان اینکه توجه به حفظ میراث ارزشمند هسته‌ای بسیار مهم است تصریح کرد: در این میان نباید اطلاعات غلط را هم پمپاژ کرد؛ برخی مسائل اشتباه و غلط در جامعه منتشر می‌شد که صحیح نیست، گاهی سوء ظن‌ها و حدسیات نگرانی‌هایی را در داخل کشور به وجود می‌آورد؛ بدانیم که اگر همبستگی بیشتر در داخل داشته باشیم طرف مقابل هم در می‌یابد ما پای دستاوردها و چارچوب‌هایی که رهبری تعیین می‌کنند همدلانه ایستاده‌ایم.

رئیس مجلس با اشاره به شیطنت‌هایی که در داخل آمریکا هم صورت می‌گیرد عنوان کرد: آنها بر اثر رقابت‌های سیاسی و با انگیزه‌های گوناگون و گاهی برای گران‌فروشی، سخنانی علیه مذاکرات گفته می‌شود ولی ما باید مسیری روشن را دنبال کنیم؛ رفتاری که آمریکایی‌ها و غربی‌ها در مذاکرات اخیر داشتند بسیار تاسف‌بار بود و نشان دادند قابلیت کافی برای حل موضوع را ندارند ولی در ایران این موضوعات با هوشیاری رصد می‌شود.

وی تصریح کرد: اخیراً برخی نمایندگان مجلس طرحی را دنبال می‌کنند که اگر غربی‌ها در زمینه تحریم‌ها گام جدیدی برندارند ایران فناوری هسته‌ای را در هر درجه‌ای از غنی‌سازی ادامه خواهد داد.

لاریجانی گفت: باید از فرصت به درستی استفاده کرد و دشمنان تصور نکنند با روحیه تاجرمآبانه می‌توانند کلاهبرداری سیاسی کنند زیرا در ایران مسائل برای تصمیم‌گیران روشن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انعطاف‌های به موقع از سوی ایران وجود دارد خاطرنشان کرد: البته دشمنان نباید تصور کنند ایران در مسئله هسته‌ای دچار نسیان می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیماری‌های مزمن اقتصادی در ایران اشاره کرد و گفت: ورود نفت به اقتصاد ما طوری بود که به سرمایه‌ای تولیدی تبدیل نشد بلکه جای بودجه جاری کشور قرار گرفت و همین امر سبب شد به جای اینکه چرخه تولید به راه بیفتد، با پول نفت فناوری‌های مختلف وارد کشور شدند.

لاریجانی با بیان اینکه برخی سوء تدبیرها از نظر اجرایی، اقتصاد ایران را با وضعیت غیر عادی روبه‌رو کردند خاطرنشان کرد: اینکه دلار از هزار تومان به سه هزار تومان افزایش یابد تکان شدیدی بود که مشکلات زیادی به وجود آورد و همه آن مربوط به تحریم‌ها نیست بلکه به سوء مدیریت مربوط می‌شد زیرا وقتی نقدینگی به یک باره هشت برابر شود این مشکلات هم ظهور می‌یابند.

رئیس مجلس تصریح کرد: آیا سیاست‌های ابلاغی اصل 44 توسط رهبر معظم انقلاب به درستی اجرا شد؟ صورت ظاهری شکل گرفت و یک کارخانه از وزارت‌خانه‌ای تخصصی به وزارتخانه غیر تخصصی واگذار شد چون بدهکار بودند و این در حقیقت فریب دادن قانون است.

لاریجانی با بیان اینکه اینگونه می‌شود که تکانی در قیمت نفت، مشکلات اقتصادی را در ایران افزایش می‌دهد گفت: تنها راهی که پیش رو داریم تا از این گردنه عبور کنیم، جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و فرهنگ ما باید به رونق تولید کمک کند و سیاست‌های داخلی در این راستا باشند و صادرات مؤید تولید شوند.

رئیس قوه مقننه عنوان کرد: نقش علما در این زمینه بسیار مهم است؛ امکان استخدام در کشور وجود ندارد و معقول هم نیست که بدنه دولت بزرگ شود؛ کارآفرینی باید در کشور رشد یابد و اگر می‌خواهیم مقاومت کنیم و بر روی آرمان‌هایمان بایستیم، باید اقتصاد تولیدمحور داشته باشیم و رسانه‌ها هم همین رویه را در پیش بگیرند و علمای اسلام مردم را در این راستا بسیج کنند البته باید تسهیلات لازم را فراهم کرد.

وی با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر محور قرار دادن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در نگارش و بررسی بودجه گفت: تصمیم گرفته‌ایم در شرایط کنونی، راه‌هایی پیدا کنیم که آبادانی در کشور رخ دهد و از بخش‌های غیر دولتی استفاده کنیم تا طرح‌های نیمه تمام به مردم واگذار شوند و البته ارزش اقتصادی هم برای آنها داشته باشد؛ 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ زده شده که اینها جزو سوء مدیریت‌ها هستند و 20 سال طول می‌کشد تا این طرح‌ها تمام شوند و در شرایط کنونی راه حل اساسی، واگذاری پروژه‌ها به مردم است.

لاریجانی در ادامه به تروریسم در منطقه اشاره کرد و افزود: سرویس‌های اطلاعاتی غربی و برخی کشورهای منطقه، تروریسم را در خاورمیانه به وجود آورده است؛ هرجا آمریکا و غرب پا نهاده‌اند، جریان‌های تروریستی هم بلافاصله بعد از آن ظهور کرده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دسیسه‌ای که سرویس‌های اطلاعاتی غربی دارند موجب رشد تروریست‌ها شده‌اند و این امر با سند و مدرک قابل اثبات است؛ لشکرکشی به کشورهای دیگر موجب تحقیر ملت‌ها می‌شود و به یقین، تحریک و مقابله به مثل آنها را در پی دارد.

وی به حوادث فرانسه اشاره کرد و گفت: اینها که باز هم به پیامبر اسلام(ص) توهین می‌کنند یا نمی‌فهمند یا می‌خواهند تروریسم افزایش یابد.

لاریجانی با بیان اینکه رفتار، بیان و عمل غربی‌ها کمک به زنده ماندن جریان‌های تروریستی است خاطرنشان کرد: همین اقداماتی که در مجلات فرانسوی صورت گرفته چنین اقدامی محسوب می‌شود.

رئیس قوه مقننه به ائتلاف غربی‌ها علیه داعش اشاره کرد و گفت: تحلیل‌گران منطقه می‌گویند معلوم نیست آمریکا به دنبال چیست؛ گاهی مناطقی را بمباران می‌کنند که تجمع نیرویی هم وجود ندارد و تحلیل این است که گویا می‌خواهند تروریست‌ها باقی بمانند؛ این فضاحت برای ائتلافی است که 40 کشور جمع شوند و هیچ کاری از دستشان علیه تروریست‌ها برنیاید.

وی با بیان اینکه طرح‌های ایران به کمک دولت و ملت عراق آمد تصریح کرد: امروز جریانی مرموز در منطقه دیده می‌شود که از یک سو به ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی می‌پردازد و از طرف دیگر، ژست تبلیغاتی علیه داعش می‌گیرد ولی در عمل به تروریست‌ها کمک می‌شود.

لاریجانی عنوان کرد: این موضوعات با امنیت و منافع ملی ما گره خورده و این امر، همبستگی ملی در دورن کشور را بیش از گذشته ضروری جلوه می‌دهد؛ هرگونه حاشیه‌سازی در مسائل مختلف کشور موجب لطمه خوردن به این همبستگی می‌شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها