jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۵۹۲۸۶   ۲۳ دی ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۵

کارشناسان می‌گویند آمار کودکان کتابخوان روزبه‌روز رو به کاهش است و والدین و معلمان در جلوگیری از این روند، تاثیر چشمگیر دارند.

برای کودکانتان کتاب بخوانید

بر اساس یک مطالعه تازه که توسط انتشارات کتاب کودک «Scholastic» در آمریکا انجام شد، امروزه کودکان نسبت به سال‌های گذشته کمتر کتاب می‌خوانند و اغلب با انگیزه‌های تفریحی مثل نقاشی و دیدن عکس‌ها به سراغ کتاب می‌روند.

در این مطالعه که در سال 2014 روی بیش از 1000 کودک 6 تا 17 ساله انجام گرفت معلوم شد که تنها 31 درصد از این کودکان تقریبا روزانه کتاب می‌خوانند و انگیزه‌شان نیز تفریحی است در حالی که این آمار در چهار سال گذشته 37 درصد بوده است.

کارشناسان تاکید دارند که والدین اگر عادت به کتابخوانی داشته باشند خیلی راحت‌تر می‌توانند این عادت مفید و ارزشمند را به فرزندان خود نیز منتقل کنند.

همچنین یافته‌ها نشان داد در صورتی که والدین برای کودکانشان قبل از خواب کتاب بخوانند عادت به کتابخوانی در کودکان نهادینه می‌شود و تمایل آنها به کتابخوانی حتی در سنین بالاتر نیز افرایش می‌یابد.

این تحقیقات در عین حال نشان داد کودکانی که علاقه زیادی به کتاب خواندن داشتند در خانواده‌هایی با والدین کتابخوان و پر از کتاب متولد شده‌اند بنابراین در کنار خواندن کتاب برای کودکان، ترویج عادت کتابخوانی در خانواده نیز بر کودکان تاثیر مفید دارد.

کارشناسان دانشگاه بوستون و شیکاگوی آمریکا نیز برای بهبود عادت کتابخوانی در کودکان به معلمان توصیه می‌کنند که ساعت‌هایی را طول برگزاری کلاس‌های درس به کتاب خواندن برای دانش‌آموزان اختصاص دهند.

در کنار مطالعه والدین، گفتگو با اعضای خانواده در خصوص یک برنامه تلویزیونی، مطلب منتشر شده در یک مجله و یا آنچه خوانده‌اید می‌تواند تاثیر مثبتی بر ترغیب کودکان به مطالعه کردن داشته باشد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها