jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۵۸۷۶۸   ۲۲ دی ۱۳۹۳  |  ۱۶:۰۳

عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات سرطان:

آلودگی هوا باعث نقص ژنی و سرطان می‌شود

عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات، آموزش و درمان سرطان گفت: آلودگی هوا باعث نقص ژنی می‌شود این در حالی است که اگر ژنی ناقص شود پروتئین ناقص می‌سازد و این امر یک پیش‌نیاز مرحله‌ای برای ایجاد سرطان است.

آلودگی هوا باعث نقص ژنی و سرطان می‌شود

ناصر پارسا در مورد تأثیر آلودگی هوا بر جهش ژنتیکی و ایجاد سرطان گفت: ژن ها در سلول تمام پروتئین‌هایی که بدن نیاز دارد را می سازد و این پروتئین ها لازمه تقسیم نرمال و ایده آل سلولی است.

وی ادامه داد: اگر ژنی ناقص شود پروتئین ناقص می سازد در نتیجه تقسیم سلولی به صورت نرمال انجام نمی شود و این امر یک پیش‌نیاز مرحله‌ای برای ایجاد سرطان است.بنابراین آلودگی هوا به عنوان یک عامل محیطی مخرب،باعث نقص در ژن می‌شود.

این متخصص ژنتیک در رابطه با اینکه آیا بررسی دقیقی از وجود ارتباط بین آلودگی هوا و سرطان انجام شده گفت: هنوز انجام نشده چون این تحقیق مستلزم مطالعات پژوهشی بزرگی است که شاید 2تا 3 سال انجام آن طول بکشد و شاید در آینده بتوانیم این تحقیق را انجام دهیم.

پارسا افزود: افراد و گروههای در معرض خطر مانند کودکان،افراد مسن و زنان باردار به دلیل اینکه مصونیت بدنشان پایین است بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا هستند.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات،آموزش و درمان سرطان تصریح کرد: افراد بالای 60 سال ایمنی بدنشان در حال کاهش است و کودکان زیر 6 سال نیز مصونیت بدنشان کامل نشده به همین دلیل بیش از سایر گروهها در معرض خطر قرار دارند.

وی ادامه داد: به طور کلی 8 درصد سرطان‌ها عامل ژنتیکی دارد و 92 درصد با منشاء محیطی است که پس از ورود عامل خارجی به بدن باعث تخریب ژنی می‌شود.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو