گفت‌وگو با حبیب دهقان‌نسب، بازیگر سریال «پرده‌نشین»

«پرده‌نشین» را به خاطر بهروز شعیبی پذیرفتم

حبیب دهقان‌نسب برای اولین بار در سریال تلویزیونی «در پناه تو» فرصت پیدا کرد خودی نشان دهد و نظر مخاطبان را جلب کند.
کد خبر: ۷۵۰۳۹۳
«پرده‌نشین» را به خاطر بهروز شعیبی پذیرفتم

او در طول سال‌های فعالیت هنری‌اش در آثار مختلف تاریخی و اجتماعی نقش‌های متفاوتی را بازی کرد که در این باره می‌توان به آثار سینمایی و تلویزیونی سفر به چزابه، نسل سوخته، امام علی(ع)، مختارنامه، تنهاترین سردار، کمکم کن، ولایت عشق، روزهای زندگی، سگ‌کشی و... اشاره کرد. او این روزها در سریال تلویزیونی «پرده‌نشین » ایفاگر نقش دهقانی بنگاه‌دار است. گرچه این نقشش کوتاه است، اما از آنجا که بهروز شعیبی را می‌شناخته به او اعتماد و در این سریال بازی کرده است. با او درباره این سریال به گفت‌وگو نشستیم.

شما در این سریال نقش بنگاه‌دار را بازی می‌کنید که تاکنون چنین نقشی را تجربه نکرده بودید، همین تفاوت شما را برای بازی ترغیب کرد یا دلیل دیگری داشتید؟

عوامل سریال پرده‌نشین در ابتدا با برنامه‌ریز سریال جاده‌قدیم به کارگردانی بهرام بهرامیان تماس گرفتند، چون در زمان تصویربرداری این سریال مشغول بازی در جاده قدیم بودم. برنامه‌ریز این سریال هم جواب منفی به آنها داده و گفته بود از آنجا که نقش‌ام در این سریال بلند است، نمی‌توانم در پرده‌نشین بازی کنم. تا این‌که بعد از مدتی با خودم تماس گرفتند و گفتند، یک نقش کوتاه برایم در نظر گرفته‌اند که خیلی هم وقتم را نمی‌گیرد.

بعد از هماهنگی با برنامه‌ریز سریال جاده قدیم، بازی در این سریال را پذیرفتم. گرچه نقشم در این سریال کوتاه است، اما چون فیلمنامه آماده نبود در طول شش ماه صحنه‌های بازی من گرفته شد و من هم در این فاصله در سریال قورباغه و قناری هم بازی کردم.

دلیل اصلی پذیرفتن این نقش در سریال پرده‌نشین، بهروز شعیبی بود. من خیلی وقت است او را می‌شناسم و با هم کار کرده بودیم. ضمن این‌که فیلم «دهلیز» او را نه با دید یک کار اولی بلکه با دید یک اثر سینمایی دیدم و خیلی هم خوشم آمد. در واقع اعتماد کامل به کار شعیبی داشتم. اگر این نقش کوتاه را شاید کارگردان دیگری پیشنهاد می‌داد، قبول نمی‌کردم. البته برایم پیش آمده نقش‌های کوتاه را با کارگردان‌هایی که خودشان و کارشان را دوست دارم، بازی کرده‌ام.

شخصیت بنگاه‌دار برایتان چه ویژگی‌هایی داشت؟

زمانی که قرار شد این نقش را بازی کنم، از آنجا که فیلمنامه آماده نبود، نتوانستم همه متن را بخوانم. البته این مساله بر خلاف میلم بود، چون همیشه فیلمنامه را کامل می‌خوانم و این بار استثناء بود. ضمن این‌که شعیبی درباره کلیت نقش و سریال برایم توضیح داد. برایم جذابیت داشت نقشی را بازی کنم که تا به حال آن را ایفا نکرده بودم. به هر حال وقتی بازیگر نقشی را بازی کند که تا به حال آن را تجربه نکرده، برایش تازگی دارد.

اشاره کردید که نقش کوتاه شما در طول شش ماه ضبط شد. برایتان سخت نبود که تداوم حس بازی‌تان را حفظ کنید؟

نه، چون درس این کار را خوانده‌ام و تجربه چهل و اندی سال به من کمک کرد کارم را درست انجام بدهم و وقتی در صحنه قرار می‌گیرم، چیزهایی که در ناخودآگاهم وجود دارد را به خودآگاهم‌ بیاورم. همیشه تجربه کارهای قبلی به بازیگر کمک می‌کند تا نقش‌های جدیدش را بهتر از قبل بازی کند.

با توجه به این‌که همیشه وسواس دارید فیلمنامه را کامل بخوانید، دشوار نبود در جریان جزئیات قصه سریال پرده‌نشین قرار نگرفتید؟

چون هم نقشم کوتاه بود و هم فیلمنامه آماده نشده بود، بنابراین سوالاتم را از بهروز شعیبی می‌پرسیدم. به عنوان مثال وقتی با خانم آسایش یا آقای آئیش همبازی بودم درباره شخصیت آنها می‌پرسیدم تا درباره ارتباط شخصیت‌های قصه بدانم و برایم مبهم نباشد و کارگردان هم خیلی خوب برایم توضیح می‌داد.

آیا بعد از چهل سال و اندی فعالیت در عرصه هنر، کوتاهی و بلندی نقش برایتان اهمیت دارد؟

وقتی من به کارگردانی اعتماد داشته باشم نقش کوتاه هم در کارش بازی می‌کنم. کوتاهی یا بلندی نقش برایم اهمیت ندارد، بلکه نقش باید تاثیرگذار بوده و باری به هر جهت نباشد.

نظرتان درباره این سریال که موضوع آن درباره روحانیت است، چیست؟

معتقدم کار خوبی است و بین سریال‌هایی که در حال حاضر از تلویزیون پخش می‌شود کار شاخصی شده است. اگر هم خودم در این سریال بازی نمی‌کردم، حتما آن را می‌دیدم. بدون اغراق می‌گویم که از تماشای این سریال لذت می‌برم. ضمن این‌که اطرافیانم هم این سریال را دیده و خوششان آمده است. به نظرم این سریال مخاطب خودش را پیدا کرده است.

در سریال قورباغه و قناری چه نقشی را بازی کردید؟

هنوز بازی من در این سریال تمام نشده است، چرا که به دلیل مشکلات مالی چند بار تعطیل شده است. در این سریال نقش سرهنگ نیروی انتظامی را با نام احمد نادری بازی می‌کنم که به کمک سرهنگ دیگری که نقشش را فخیم‌زاده بازی می‌کند به دنبال کشف باند قاچاق مواد مخدر هستیم. البته فخیم‌زاده در این سریال هم نقش مثبت بازی می‌کند و هم منفی. امیدوارم مسئولان جدید مشکلات مالی سریال‌ها را برطرف کنند.

فاطمه عودباشی / گروه رادیو و تلویزیون

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
amin
Japan
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
۰
۰
به آقا بهروز شعیبی میدون بدید كه از اون كارگردانای انقلابی و كار درسته در آینده انشااله بهترین هم میشه یا علی
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها