اتوبوس‌های قراضه پای لنگ گردشگری خارجی

هزاران کیلومتر را از آن سوی مرزها با کشتی‌های غول‌پیکر، هواپیماهای مدرن و قطارهای مجهز و شیک طی می‌کنند تا برسند به ایران، فقط به عشق این‌که فرصت پیش آمده برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری کشورمان را از دست ندهند، اما وقتی چشم‌شان به اتوبوس‌های قراضه و رنگ و رو رفته می‌افتد که قراراست با آن از این شهر به آن شهر سفرکنند، ابروهایشان درهم می‌رود.
کد خبر: ۷۵۰۱۷۶
اتوبوس‌های قراضه پای لنگ گردشگری خارجی

گفته می‌شود گردشگران خارجی طرفدار پر و پا قرص سفر با اتوبوس هستند، زیرا معتقدند این‌طور سفر کردن به اصطلاح خودمان هم فال است و هم تماشا، چون فرصت پیدا می‌کنند تا وقتی به مقصد برسند از مناظر زیبا و جاذبه‌های بکر مسیر نیز دیدن کنند، اما متاسفانه شرایط موجود طوری رقم خورده تا این فرصت حالا به تهدیدی برای گردشگری خارجی تبدیل شود.

این گلایه از سوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز مطرح می‌شود. به گفته ایرج ندیمی، ایمنی در وسایل حمل و نقل بین‌شهری موضوع مهمی است که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

او می‌گوید: برخی گردشگران خارجی هم به دلیل فرسوده بودن سیستم حمل و نقل بین‌شهری دوست ندارند با اتوبوس سفر کنند و این باید مورد توجه مسئولان گردشگری باشد چون کشور ما طبیعت زیبایی دارد که گردشگران خارجی آن را دوست دارند و در سفرهای بین‌شهری می‌توانند از آن لذت ببرند البته این نه فقط گلایه مجلسی‌ها بلکه موضوع مهمی است که فعالان حوزه گردشگری که سابقه چند ساله در آوردن تورهای گردشگران خارجی به ایران دارند، درباره آن ابراز نگرانی کرده‌اند که مبادا این وضع به ضرر آینده گردشگری کشورمان تمام شود.

اتوبوس‌های فرسوده که نه فقط ظاهر کهنه و زهوار در رفته‌ای دارند بلکه به دلیل این‌که عمرشان را کرده‌اند و با زحمت راننده سر پا نگه داشته شده‌اند، دائم در میان راه خراب می‌شوند و گاه راننده‌ها باید چند ساعتی با موتور آن سر و کله بزنند شاید بتواند دوباره آن را راه بیندازند و طبیعی است که تحمل این شرایط برای گردشگران خارجی غیرممکن است و آنها را کلافه می‌کند.

علاوه بر این دیده شده رانندگانی که روی اتوبوس‌های گردشگری به عنوان بلد راه، کار می‌کنند چندان به مسیرها آشنا نیستند، ضمن این‌که چندی است از گوشه و کنار نگرانی‌هایی نیز از سوی مسئولان جامعه تورگردان‌ها مبنی بر ایجاد برخی مزاحمت‌ها از سوی راننده یا کمک‌راننده برای گردشگران خارجی، مطرح شده که ادامه این اتفاق‌ها به صلاح وجهه گردشگری کشورمان نیست.

در شرایطی که آبروی گردشگری خارجی کشورمان به بهبود زیرساخت‌ها گره خورده است وجود این مشکلات، نظارت هرچه بیشتر از سوی سازمان گردشگری و اتحادیه‌ای را که اتوبوس‌های گردشگری زیر نظر آنها فعالیت می‌کنند، می‌طلبد تا فرصت مغتنمی که برای رشد گردشگری خارجی کشورمان فراهم شده در سایه بی‌توجهی‌ها از دست نرود.

پوران محمدی ‌‌‌‌-‌‌ گروه جامعه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها