jamejamsima
سیما گفتگو محور کد خبر: ۷۴۷۴۸۹   ۱۸ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۱:۰۱

عادل فردوسی پور در برنامه دوشنبه شب نود یک آیتم ویژه درباره سرطان داشت و در قالب چند گزارش و گفتگو به این مساله پرداخت.

راهکارهای پیشنهادی «فردوسی‌پور» برای پیشگیری از سرطان

پس از مرگ ناصرحجازی، غلامحسین مظلومی،مرتضی پاشایی و خیلی از چهره های معروف و غیر معروف دیگر مجری برنامه نود بخشی از برنامه دوشنبه شب اش را به سرطان اختصاص داد.

او پس از پخش آیتم ویژه ای درباره این بیماری دکترعلی مطلق رییس اداره سرطان وزارت بهداشت را روی خط برنامه نود آورد تا او درباره سرطان توضیحات بیشتری بدهد.

او گفت: «تشکر می کنم به این موضوع مهم پرداختید. واقعا نیاز هست که توجه بیشتری شود. به جای اینکه به موضوعات شعاری بپردازیم باید جدی کار کنیم. گاهی نیاز هست که توجه جامعه را به یک موضوع جلب کنیم.در ایران آمار سرطان نسبت به جهان پایین تر است؛ اما سرطان در ایران در حال رشد است. مهمترین دلیل افزایش سن جمعیت است.هرچقدر سن بالاتر می رود مشکلات زیادی ایجاد می شود.دومین و سومین دلیل شیوه زندگی و محیط ناسالم است.»

او ادامه داد: «مردم ما تقریبا افزایش وزن دارند، میوه نمی خورند و فعالیت ورزشی مناسب ندارند. از آن طرف هم نباید فراموش کرد که هوای آلوده خودش سرطان زاست. گاز co2 و ذرات معلق در کلان شهرهای ایران زیاد است.بنابراین مبارزه با سرطان نیازمند همکاری و مشارکت مردم و سیاستگذاران است. مردم در این زمینه نقش زیادی دارند.سیگار، غذاهای پرچرب، عدم فعالیت های ورزشی و...اگر ما در شهر آلوده زندگی می کنیم و این کارها را انجام بدهیم 40 تا 50 درصد کمتر در معرض خطر سرطان قرار داریم. در کل در مقوله سرطان همه مسئول هستیم و باید دست در دست هم بدهیم تا آمار سرطانی ها را کاهش بدهیم. قیمت سیگار در ایران بسیار پایین است و دسترسی به آن بالا.حتی ارزان تر از یک وعده غذایی.»

این در حالی است که عادل هم به قلیان کشیدن جوان ها اشاره کرده و حرف از تشکیل کمپین زد. او از بازیکنان فوتبال هم خواست تا بیایند و برای این کار تبلیغ کنند. عادل گفت: «نباید همه چیز در حد یک شعار باقی بماند.» (خبرآنلاین)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها