یک نویسنده جدید در تیم «پایتخت»

«پایتخت 4» به خانه ارسطو رسید

چهره‌اش برای خیلی‌ها آشناست؛ خیلی‌ها هنوز نقش‌آفرینی‌اش را در فیلم‌های «سربازهای جمعه»، «تیغ‌زن»، «تسویه حساب» و «استشهادی برای خدا» به خاطر دارند. خیلی‌ها هم او را با « آناهیتا» و «سرزمین کهن» به یاد می‌آورند. او در سال ۱۳۸۷، در سن ۴۱ سالگی، تغییر جنسیت داد و از آن پس نام او از فرزانه به سامان تغییر کرد.
کد خبر: ۷۴۵۸۴۱
بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید/تصاویر
سامان ارسطو (متولد ۱۵ خرداد ۱۳۴۶) بازیگر، کارگردان، نمایش‌نامه و فیلم‌نامه‌نویس، و مدرس تئاتر اهل ایران است. او کار بازیگری تئاتر خود را در سال ۱۳۶۴ آغاز کرد، و از آن پس پیوسته تا کنون به این حرفه مشغول بوده است.
http://setarehnews.ir/images/position36/2014/12/saman-arastoo-mahtaa2.jpg
در سال ۱۳۶۷ با نویسندگی و کارگردانی نمایش‌نامه‌ی «سلول هیجده» حرفه‌ی کارگردانی تئاتر و نمایش‌نامه‌نویسی را هم تجربه کرد که البته این نمایش‌نامه‌ی خاص بعد از یک شب اجرا توقیف شد. عضویت در هیأت مدیره‌ی انجمن نمایش شاهرود از دیگر فعالیت‌های وی در همان سال است.
بازیگر زن فیلم مسعود کیمیایی از تغییر جنسیتش می گوید+تصاویر

بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه اش می گوید+تصاویر


11 سال بعد از شروع به کار در زمینه‌ی بازیگری حرفه‌ای در تئاتر، ارسطو با بازی در سریال «سفره‌ی عقد» پا به عرصه‌ی بازیگری در سینما و تلویزیون نیز گذاشت.

http://www.rouzegareno.ir/files/fa/news/1393/9/13/191080_316.jpg

فیلم کوتاه «یک روز بالاخره ما رو از کافه می‌ندازن بیرون» در سال ۱۳۸۵ به کارگردانی وی ساخته شد و این آغاز فعالیت او در زمینه‌ی فیلم‌سازی است. به علاوه او تا کنون 10 فیلم‌نامه نوشته است.

بازیگر زن فیلم مسعود کیمیایی از تغییر جنسیتش می گوید+تصاویر


او در سال ۱۳۸۷، در سن ۴۱ سالگی، تغییر جنسیت داد و از آن پس نام او از فرزانه به سامان تغییر کرد. وی در همان سال ازدواج کرد و در سال ۱۳٩۰ از همسرش جدا شد. سامان ارسطو دیپلم علوم انسانی دارد. او همچنین دارای گواهینامه‌ی درجه‌ دو هنری (معادل فوق لیسانس) در زمینه تئاتر است.

چهره ارسطو نقطه مشترک همه این فیلم‌ها و سریال‌هاست؛ چه در روزهایی که فرزانه بود و با هویتی زنانه نقش بازی می‌کرد و چه حالا که سامان است و در قالب یک مرد در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف بازی می‌کند.

او یکی از قدیمی‌ترین بازیگران حیطه بازیگری و یکی از مشهورترین ترنسکشوال‌های کشورمان است که بعد از 42 سال تغییر جنسیت داده؛ خودش که می‌گوید: «نه چیزی برای پنهان کردن دارم و نه ترسی از حرف زدن درباره گذشته‌ام» شاهد این ادعا عکس‌های دوران فرزانگی‌اش است که در گوشه و کنار خانه‌اش دیده می‌شوند؛ عکس‌هایی که سامان آنها را دور نینداخته است.

بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه اش می گوید+تصاویر

ارسطو درباره هزینه جراحی‌اش اینگونه توضیح داده است: دو تا جراحی اولم نزدیک به 9 میلیون تومان هزینه داشت که با کمک مهتاب کرامتی و پادرمیانی‌هایش به 400 هزار تومان رسید و این واقعاً کمک بزرگی بود که هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم. جراحی دوم که مهم‌ترین و اصلی‌ترین جراحی بود پول زیادی می‌خواست؛ چیزی حدود 20 میلیون تومان که با کمک 30 نفر از همکارانم این مبلغ تهیه شد.این بازیگر می‌گوید: ترس از تنها شدن باعث شد 20 سال طول بکشد تا من تصمیم بگیرم جنسیتم را تغییر بدهم اما سال 85 دیگر مطمئن شدم که می‌خواهم این کار را انجام بدهم و اقدام کردم. همان موقع خیلی‌ها گفتند باید بازیگری را ببوسی و کنار بگذاری‌؛ گفتند کار و زندگی‌ات رو جمع کن و برو خارج اما می‌بینید که هنوز هم اینجا هستم و به کارم ادامه می‌دهم.

بازیگر زن فیلم مسعود کیمیایی از تغییر جنسیتش می گوید+تصاویر

ارسطو در پاسخ به این سوال که چطور از فرزانه به سامان رسیدید، تاکید می‌کند: وقتی تغییر جنسیت دادم، با همسرم اسم‌هایی مثل فرزین، بردیا و سامان را انتخاب کردیم، هرکدام را چند روز صدا زدیم؛ سامان بیشتر از همه اینها به من می‌آمد و دوستش داشتم. سال 87 با همسرم نامزد کردیم، 9 تیر 88 تاریخ عقدمان بود و اردیبهشت 90 از هم جدا شدیم. قسمت این بود که اینطوری زندگی کنم. (روزگار نو)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۴
اپاسخ به محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۷ - ۱۴ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
اقای محترم خودت باید دوجنسی باشی تادردانهارابدانی چشمت را هم عمل نكن بگو نعمتی راكه خداداده عوض نمی كنم
ع ص
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۶ - ۱۴ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
آقای محمد!
خواسته های خود؟؟؟ شما اطلاعی از بیمارانی كه از این موضوع بدلایل فیزیولوژیكی رنج می برند دارید؟ بی شك تاكنون به گوشتان نخورده و حتماً هم نمی دانید رهبر كبیر ایران حضرت امام خمینی با فتوی بسیار كبیرش این مشكل را برای بسیاری از این بندگان خدا قابل حل نمود. ای كاش بجای افترا زدن به مردم به فكر بالابردن اطلاعاتمان باشیم.
لیلی
United States
۱۱:۲۰ - ۱۴ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
...چقدرم زشت تر شده .آدم ها با جنسیت خودشان دوست داشتنی تر هستند
كامران
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۴ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
بسیار خوب بود متاسفانه در فرهنك ما این مسایل كه كاملا طبیعی میباشد حل نشده وبرای چنین افراد ایجادشرمساری میكند در حالی كه یك اختلال زنتیكی می باشد.و باید باعنوان كردن این مسایل برای مردم رزشن شود
خودم
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۴ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
واقعا دو جنسیتی بوده!!!!!
خوب پس نظرمو پس میگیرم!
هر كار كرده ما چه كاره ایم اصلا حكمشم نمیدونیم!
پری
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۴ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
واقا متاسفم چجوری با افتخارم نشسته اینجاها جمله خجالتم خوب چیزیه كاربرد داره حیف نعمت هایی كه خدا بهش داده بود اگه خودش صلاح میدونست مردش میكرد به جای اون من شرمم گرفته...
م
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۴ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
دوست عزیز اگر شما هم فردی هرموفردیسم باشیید به ناچار باید یك جنسیت را انتخاب كنید معمولا در انتخاب جنسیتی را انتخاب می كنند كه غالب است پس دویت عزیز خشاب تو نگه دار برای كارهای دیگر
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۱ - ۱۵ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
ما اول باید معلومات داشته باشیم بعدحرف بزنیم اقا سامان شاید حق داشته وهیچ اشكالی هم ندارد
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۹ - ۱۶ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
با سلام
ایشان با تغییر جنسیت دوران جدیدی در زندگی را شروع كردن
پروا
United Kingdom
۱۰:۵۶ - ۱۶ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
باید این انسانها را درك كرده و به چشم انسانهای بیمار هم حتی نباید به اینها نگریست.این انسانها همچون خود ما كاملا عادی و جزیی از نظام آفرینش هستند و موجودیتشان به اراده خداوند شكل گرفته....بانگاه هایمان آزارشان ندهیم ...رویشان نام نگذاریم ...درمشیت الهی و اراده خداوندی كه اینچنین موجودیت یافته دخالت نكنیم...این چند صباح عمر را با هم باشیم نه در مقابل هم! دركشان كنیم و آزارشان ندهیم.این تجلی اراده خداوندی بوده است و حكمتش شایدو قطعا در حدود ظرفیت فهم ما نیست.
جواد
Netherlands
۱۲:۴۹ - ۱۷ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
متأسفم برای اون همكاران این آقا! یا خانم! كه 20 میلیون تومن پول دادن كه این آدم همچین كاری را بكنه اونا می تونستن این پول را بدن به كمیته امداد تا صرف افراد مددجو بشه یا به بیماران كمك كنن، واقعاً اونهایی كه هم كه به این آدم! كمك كردند تا این كار صورت بگیره دست كمی از خودش ندارند.

نیازمندی ها