jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۴۳۶۷۶   ۰۸ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۳:۰۶

سیدعلی اصغر میرمحمدصادقی گفت: سامانه دریافت تسهیلات ازدواج از سال 87 راه‌اندازی شده و تا سوم آذر سال 93 حدود 6 میلیون و 320 هزار نفر از طریق این سامانه توانسته‌اند تسهیلات ازدواج دریافت کنند.

4 شرط پرداخت وام 5 میلیون تومانی ازدواج

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه در سال جاری با توجه به تاکیدات دولت و مجلس شورای اسلامی درخصوص تسهیلات ازدواج تلاش‌های گسترده‌ای از سوی بانک‌مرکزی شروع شده است، افزود: در تیرماه امسال افراد در صف ما حدود یک میلیون و 200 هزار نفر بود و الان این آمار به 650 هزار نفر رسیده و تعداد افرا‌د در صف به نصف رسیده است.

وی در مورد پرداختی‌های تسهیلات ازدواج از سوی سیستم بانکی از اول سال 93 تا سوم آذر امسال گفت: طی سال جاری حدود 860 فقره مورد وام ازدواج پرداخت شده که نسبت به سال‌های گذشته رشد بسیاری داشته‌است، به‌طوری‌ که ما در کل سال 92، برای 940 هزارنفر تسهیلات پرداخت کردیم و امسال طی 8 ماه حدود 900 هزار نفر وام پرداخت شده است.

میرمحمد صادقی با بیان اینکه افراد منتظر در سامانه کاهش چشمگیری داشته اند، عنوان کرد: در سامانه قبل از سال 91 صرفاً 50 هزار نفر، سال های 91 و 92 تعداد 200 هزار نفر و امسال 400 هزار نفر برای دریافت تسهیلات باقی مانده اند و در کل 650 هزار نفر در صف دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هستند.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد: اولویت با کسانی است که در سال‌های گذشته ثبت‌نام کرده‌اند و از یک میلیون و 200 هزار نفری که کم شده، اکثراً مربوط به سال‌های قبل بوده‌است.

وی با بیان اینکه میزان عرضه و تقاضا قابل پیش‌بینی نیست، افزود: امیدواریم صف انتظار را به زیر شش ماه برسانیم و تا پایان سال پاسخگوی اکثر متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج باشیم.

میرمحمدصادقی ضمن بیان اینکه تعداد شکایات در زمینه وام ازدواج کم‌ شده ‌است، ادامه داد: برخی‌ها اظهار می نمایند بانک‌ها در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج سلیقه‌ای عمل می‌کنند، ولی باید گفت فرآیند ثبت‌نام اینترنتی است و از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده بانک‌مرکزی به ‌طرف این سامانه حرکت کند فراهم آوردن شرایط لازم برای پرهیز از رفتارهای سلیقه‌ای و به دور از عدالت بود.

وی خاطر نشان کرد: از سال 87 این سامانه راه‌اندازی شده و تا سوم آذر امسال حدود 6 میلیون و 320 هزار نفر از طریق این سامانه توانسته‌اند تسهیلات ازدواج دریافت کنند. بنابراین اینکه می گویند بانک‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند صرفاً ممکن است مربوط به بانک‌هایی باشد که در سامانه ما حضور ندارند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با بیان اینکه در تیرماه سال گذشته تعداد بانک‌های متصل به سامانه حدود 12 بانک بوده است، اظهار داشت: با تلاش‌هایی که بانک‌مرکزی انجام داد، امروز 19 بانک در سامانه وجود دارد؛ در طول دو سال گذشته بانک‌های پارسیان، سامان، انصار، دی،قرض‌الحسنه رسالت، توسعه ‌تعاون و ایران‌زمین هم به سامانه اضافه شده اند و دوم آذر نیز حکمت ایرانیان به این سامانه افزوده شد.

وی افزود: بنابراین زوج‌های عزیز کشورمان که درخواست ثبت‌نام در این سامانه را دارند مطمئن باشند به هیچ عنوان سلیقه‌ای عمل نمی‌شود و پرداخت تسهیلات صرفا" براساس نوبت صورت می‌گیرد.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی درباره صف انتظار متقاضیان تسهیلات ازدواج در استان‌ها گفت: در استان‌ها ممکن است باتوجه به میزان متقاضیان، تعداد در صف متفاوت باشد، زیرا در یک استان ممکن است در یک ماه تعداد افراد بیشتری وارد سامانه بشوند و وقتی تراکم صف داشته‌باشیم مهلت بیشتری برای اعطای وام صرف می شود ولی تلاش خواهیم کرد تا این فاصله را کم کنیم.

وی با بیان اینکه حدود 650 هزار نفر در صف داریم و این تعداد هم با تلاش‌های بانک‌مرکزی و بانک‌هایی که در سامانه حضور دارند، قطعاً کاهش خواهد یافت، عنوان کرد: هر بانکی که سپرده قرض‌الحسنه از مردم اخذ می‌کند قطعاً در این سامانه وارد خواهد شد، ضمن اینکه ما در شش‌ماه گذشته حدود 7 بانک خصوصی را وارد این سامانه کرده‌ایم و تا آخر سال بقیه بانک هایی که سپرده‌‌گیری می‌کنند نیز وارد این سامانه خواهند شد.

میرمحمد صادقی درخصوص مدت زمان درخواست وام ازدواج گفت : متقاضیان می‌توانند در سالی که عقدنامه صادر شده یا سال بعد از آن برای ثبت‌نام به سامانه مراجعه کنند و بعد از پذیرش در سامانه و اعلام تعیین شعبه 12روز کاری وقت دارند برای تکمیل مدارک به شعبه مراجعه کنند و چنانچه ظرف 12روز به شعبه مراجعه نکنند اسم‌شان از فهرست سامانه حذف خواهدشد؛ بنابراین از متقاضیانی که در سال های 92 و 93 عقدنامه‌شان صادر شده‌است درخواست می نماییم هرچه سریع‌تر به سامانه مراجعه نمایند تا بتوانند از مهلت تعیین شده برای بهره مندی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه یک ضامن معتبر برای دریافت این تسهیلات کافی است، عنوان کرد:از بانک‌ها درخواست کرده‌ایم برای وام ازدواج به مردم سخت نگیرند و حتماً با یک ضامن معتبر و با تشخیص خودشان این‌کار را برای مراجعین انجام بدهند.

وی افزود: البته مطالبات معوق در این زمینه بسیار کم بوده چون مردم به تعهدات خودشان عمل می‌کنند به همین خاطر از بانک‌ها درخواست می‌کنیم مساعدت لازم را انجام دهند.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درمورد تسهیلات 5 میلیون تومانی وام ازدواج اظهارداشت: حسب تصمیمات متخذه در شورای پول و اعتبار مقرر گردید صرفاً جهت حمایت از مزدوجین واجد شرایط خاص، سقف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 2 میلیون تومان افزایش یابد که مراتب از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شده است.

وی شرایط اخذ وام 5 میلیون تومانی ازدواج را دارا بودن یکی از موارد ذیل برشمرد:

1- برای دخترانی که مهریه آنان تا 110 سکه بهار آزادی می باشد.

2- برای پسرانی که قبل از 25 سالگی ازدواج می کنند.

3- برای هریک از دختران و پسرانی که یکی یا هر دوی آنها فاقد پدر می باشند.

4- هریک از دختران یا پسرانی که دانشجوی دانشگاه ها یا طلبه حوزه های علمیه و در حال تحصیل می باشند.

وی گفت: در این راستا شایان ذکر است با توجه به کاهش فرهنگ عمومی سنت پسندیده پس انداز قرض الحسنه و جاذبه کمتر سپرده های پس انداز قرض الحسنه برای سپرده گذاران (به دلیل جذابیت بیشتری سپرده گذاری با نرخ سود بالاتر) از یک سو، و تعداد متقاضیان در صف دریافت تسهیلات مزبور از سوی دیگر و در نتیجه محدودیت وعدم تکافوی منابع قرض الحسنه شبکه بانکی جهت اعطای سقف افزایش یافته تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، حسب مصوبات شورای پول و اعتبار مقرر گردید بانک های عامل در صورت وجود منابع قرض الحسنه، نسبت به اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با سقف فردی افزایش یافته (تا 5 میلیون تومان) به واجدین شرایط یادشده اقدام نمایند و سایر مزدوجین صرفا" تا سقف3 میلیون تومان از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند خواهند شد.

میرمحمد صادقی خاطرنشن کرد: در هر حال بدیهی است در صورت بهبود وضعیت منابع قرض الحسنه شبکه بانکی، امکان اعطای سقف فردی افزایش یافته 2 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای مزدوجین دارای شرایط فوق نیز فراهم خواهد گردید.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر