jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۴۲۷۲۱   ۰۵ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

اولش از وایبر شروع شد، از پیام‌هایی که بسرعت بین کاربران می‌چرخید و خبر انحلال مراکز ترک اعتیاد را چو می‌انداخت. پیام‌ها می‌گفت این تصمیم وزارت بهداشت است و معاونت درمان دنبال این انحلال می‌گردد و می‌خواهد از پزشکانی که در مراکز ترک اعتیاد کار می‌کنند در طرح پزشک خانواده استفاده کند، در ضمن با تعطیل کردن مراکز خصوصی درمان اعتیاد، متادون را از دست مراکز خارج کند و توزیع آن را به داروخانه‌ها بسپارد، با این نیت که نشتی متادون به بازار آزاد از بین برود.

این پیام‌ها باورکردنی می‌نمود، بویژه بخش دومش درباره توزیع متادون در داروخانه‌ها، چون مدت‌هاست عده‌ای ورود متادون به بازار آزاد را زیر سر برخی از مراکز درمان اعتیاد می‌دانند. دیروز سعید صفاتیان، عضو کمیته مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در گفت‌وگو با فارس و هم با ما، امکان اجرای چنین تصمیماتی را زمزمه کرد و نسبت به تبعات آن هشدار داد.

این باعث شد صحت موضوع را از معاونت درمان وزارت بهداشت جویا شویم که البته پس از تماس‌های مکرر، گفت‌وگو با مسئولان آن میسر نشد و سکوت فعلا تنها موضعی است که می‌شود از آن یاد کرد، اما برخلاف وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با موادمخدر سکوت نکرده و از ابتدای این هفته چند بار معاون کاهش تقاضای ستاد از برقرار ماندن مراکز درمان اعتیاد البته به شرط نظارت مستمر بر آنها و تهیه بانک اطلاعاتی جامع از این مراکز سخن گفته است.

بابک دین‌پرست یک بار نیز خبر توزیع متادون در داروخانه‌ها را تکذیب کرد و گفت ستاد چنین برنامه‌ای ندارد، چون اگر عده‌ای معتقدند امکان خروج متادون از مراکز ترک اعتیاد وجود دارد، این احتمال برای داروخانه‌ها نیز هست. پس فعلا یک سکوت داریم و یک تکذیب و البته یک موج از درمانگران نگران که آینده شغلی خود را در خطر می‌بینند.

گرچه تا این لحظه آن پیام‌های وایبری تائید نشده، ولی این پیام‌ها نشان داد صنف درمانگران اعتیاد تا چه اندازه می‌توانند در مقابل تصمیمات آنی و یکدفعه‌ای، شکننده باشند.

مراکز ترک اعتیاد در کشور یک حلقه مهم در درمان اعتیاد و کاهش آسیب‌های ناشی از آن هستند و حتی به قول سعید صفاتیان بیش از 80 درصد از خدماتشان، خدمات مشاوره‌ای و مددکاری است که اگر قرار باشد روزی این مراکز نباشند، این خدمات لنگ و بی‌متولی می‌ماند. اشتغالزایی این مراکز را هم نباید فراموش کرد که به گفته صفاتیان تا امروز حدود 20 هزار پرستار و مددکار و روان‌شناس را در چرخه خدمت قرار داده است. پس انحلال مراکز مجاز درمان اعتیاد با هیچ منطقی جور در نمی‌آید، هرچند نظارت بیشتر بر این مراکز برای ارائه خدمات باکیفیت‌تر به مددجویان، خواسته هر فرد منطقی است.

مریم خباز ‌/‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر