jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۴۲۲۱۳   ۰۳ آذر ۱۳۹۳  |  ۲۱:۰۲

وزیر امور اقتصادی و دارایی به بیان جزئیاتی از مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ پرداخت و گفت: توافقات خوبی حاصل شده که یکی از آنها لغو برخی تحریم‌هاست.

رئیس‌جمهور امشب از توافق بر سر لغو برخی تحریم‌ها سخن می‌گوید

علی طیب‌نیا در جلسه امشب شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس جمهور بعد از اخبار ساعت 21، اظهار داشت: یکی از نکاتی که آقای رئیس جمهور در صحبت امشب خود مطرح خواهند کرد، در خصوص توافقات ایران و 1+5 است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت:‌ طبق این توافق برخی تحریم‌ها لغو می‌شود و این نشان می‌دهد توافقات خوبی حاصل شده که به‌تدریج اثرات مثبت آن را خواهیم دید.

طیب‌نیا همچنین از پیشنهاد دولت برای تصویب نفت 70دلاری در لایحه بودجه 94 خبر داد و افزود: نرخ دلار در لایحه بودجه 94 افزایشی ندارد و درآمد مالیاتی بودجه نیز فردا نهایی می‌شود.

موضع دولت تعیین دستوری نرخ سود نیست

به گزارش تسنیم، وزیر اقتصاد در ادامه درباره برنامه شورای پول واعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی، گفت: کاهش نرخ سود جزء مواردی است که در آینده نزدیک در شورای پول و اعتبار مطرح می شود و نسبت به آن تصمیم گیری می کنیم. زمانی که نرخ تورم کاهش یابد انتظار می رود که نرخ سود هم با کاهش مواجه و نرخ سود تسهیلات نیز متناسب با آن تعیین شود.

وی ادامه داد: البته دولت در موضع و مقامی که به صورت دستوری نرخ سود را تعیین کند، نیست، اما انتظار داریم که با توجه به شرایطی که بر اقتصاد کشور حاکم شده نرخ سود تعیین شود.

* راه اندازی بورس ارز در سال 94

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از راه اندازی بورس ارز در سال 94 خبر داد و گفت: به راه اندازی این بورس اعتقاد داریم و جزء برنامه های دولت است و امیدواریم این طرح سال 94 عملیاتی شود.

طیب نیا همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به تمدید مذاکرات، برنامه‌ اقتصادی دولت در راستای اقتصاد مقاومتی چه خواهد بود؟ گفت: خودمان را در دولت برای همه حالت‌ها و سناریوها آماده کرده بودیم و از ماه‌های قبل همه گزینه‌های محتمل بررسی و شناسایی و راه‌حل‌های مورد نیاز تدارک دیده شده بود.

وی با ابراز امیدواری از اینکه نتیجه مذاکرات مثبت و به همراه اثبات حقوق هسته‌ای ملت در کنار لغو تحریم‌ها باشد، افزود: این گزینه جدی‌ترین گزینه پیش‌بینی شده است و در عین حال خود را آماده کرده‌ایم که اگر مذاکرات مناسب نبود، بتوانیم مسائل و مشکلات کشور را حل و فصل کنیم، همان گونه که طی یک سال و نیم گذشته چنین برنامه‌ای در پیش گرفته شد و به نحو مناسبی طی این مدت با مدیریت مؤثر تورم روند نزولی به خود گرفت و قیمت دارایی‌های مختلف از جمله طلا و ارز در وضعیت باثبات قرار گرفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در همین ارتباط به تشریح وضعیت اقتصادی کشور پرداخت و تصریح کرد: به تدریج در حال خروج از رکود هستیم و رشد اقتصادی برای اولین بار در سه ماهه اول امسال مثبت شد که نوید بسیار ارزشمند برای کشور است. البته امیدواریم در سه ماهه دوم سال نیز رشد اقتصادی مثبت باشد و پیش‌بینی می‌شود که آمار مناسبی از رشد اقتصادی در 6 ماهه اول سال منتشر شود.

طیب‌نیا ادامه داد: باید آمادگی داشته باشیم، در صورت وجود همه گزینه‌ها کشور را اداره کنیم؛ به دنبال آن هستیم که آسیب‌‌پذیری خود را نسبت به فشارهای خارجی به حداقل برسانیم، تا فشارهای وارد شده کمترین اثر را به اقتصاد کشور داشته باشد.

توصیه وزیر اقتصاد به فعالان اقتصادی: سرمایه های خود را در تولید به کار گیرید

وی خطاب به فعالان اقتصادی گفت:‌ روند اقتصاد روبه‌ رشد و مثبت است و امیدواریم مشکلات اقتصادی در آینده نزدیک با سرعت بیشتر حل و فصل شود و توصیه می‌کنم، سرمایه‌گذاران منابع خود را در زمینه تولید و فعالیت‌های اقتصادی به کار گیرند، زیرا سرمایه‌‌گذاری در ایران سودآوری بسیار بالایی دارد و تصورم این است، کشور ما جزء امن‌ترین کشور‌ها در منطقه است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص بازار سرمایه نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: این بازار به وضعیت با ثبات مثبت رسیده و پس از دوره‌ای تحت تأثیر تصمیماتی شرایط منفی داشت ولی الان خود را پیدا کرده و در آینده بازدهی مناسبی می‌تواند داشته باشد.

طیب نیا البته این را هم گفت که علی‌رغم اینکه فضای سیاسی نوساناتی داشته است، اما قیمت طلا و دلار از ثبات نسبی برخوردار بوده و نوسانات در ماههای اخیر تحت تأثیر فضای بین‌المللی این دو بحث بوده و در کشور شرایط اقتصادی باثبات است که می‌تواند در سرمایه‌گذاری مؤثر باشد.

برنامه مشخص دولت برای سهام عدالت چیست؟

وزیر اقتصاد در مورد سهام عدالت نیز تصریح کرد: ارزیابی کاملی از این موضوع شده و مشکلات و چالش‌هایی که در این سهام وجود دارد شناسایی شده است، امیدواریم در طرح جایگزین بتوانیم تمامی این مشکلات را رفع کنیم و آنچه در دولت در حال بررسی است، به گونه‌ای طراحی شده که این مکشلات را حل کند؛ تلاشمان این است که این طرح در حالی که زمینه مشارکت عمومی مردم را در بنگاه‌های اقتصادی فراهم می‌کند، در عین حال مدیریت بنگاه‌ها نیز به صورت کارآمد و مؤثر در نظر گرفته شود.

وی گفت: این لایحه با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف و مجلس تدوین شده و امیدواریم با تصویب لایحه اهدافی که در سیاست‌های اصل 44 و اجرای سهام عدالت وجود دارد، عملی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سوال که آیا مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها در بودجه 94 پیش‌بینی خواهد شد، گفت: این سؤال را فعلاً از من نپرسید.

طیب‌‌نیا در پاسخ به این سؤال که در بازار صرافان نگاه قیمت‌گذاری به اظهارات مسئولان سیاسی کشور است، تصریح کرد: همین که گفته می‌شود ارز 10 تا 20 تومان بالا و پایین می‌شود، دامنه نوسانات نرخ در حداقل ممکن بوده که معنای آن این است از لحاظ بنیادی بازار با ثباتی داریم که می‌توان آن را به فال نیک گرفت و مثبت تلقی کرد که خبری از تکانه‌های شدید نیست. (تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها