jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۹۵۶۷   ۲۷ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

رئیس کمیته مطالعات جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، به دلایل مختلف نرخ باروری زیر سطح جانشینی برای دهه آینده در ایران به احتمال قوی، این کشور را در زمره کشورهای با نرخ باروری «خیلی پایین» درخواهد آورد.

به گزارش مهر، محمدجواد محمودی در نخستین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران افزود: آنچه محل مناقشه جدی است، در زمینه محاسبه نرخ باروری کل در کشور است؛ بر اساس آمارها، تحول میزان باروری کل در سال 1367، 2/6 فرزند به ازای هر زن بوده است که این عدد در سال 71 به چهار فرزند، در سال 79 به 1/2 فرزند، در سال 85 به 8/1 فرزند و در سال 90 به 7/1 فرزند به ازای هر زن کاهش یافته است. وی با بیان این‌که این اعداد آمار معقولی در زمینه نرخ باروری به نظر می‌رسد، ادامه داد: بر اساس آمارهای ارائه شده، می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که با وجود شیب تند باروری در دهه‌های گذشته، در سال‌های اخیر با کاهش باروری با شیب ملایم مواجه بوده‌ایم.

محمودی با اشاره به نتایج مطالعات انجام شده در این زمینه در سه کتاب «انتقال باروری در ایران، پویایی جمعیت در کشورهای اسلامی و نتایج طرح تحولات باروری در ایران در چهار دهه اخیر» خاطرنشان کرد: بر اساس این مطالعات، به ده دلیل همچون شهرنشینی، ‌افزایش سن ازدواج،‌ افزایش سطح تحصیلات بخصوص در میان دختران و ارتقای جایگاه زنان، نرخ باروری زیر سطح جانشینی برای دهه آینده در ایران به احتمال قوی، این کشور را در زمره کشورهای دارای باروری با نرخ باروری «خیلی پایین» درخواهد آورد. وی یادآور شد: به دلیل ارائه آمارهای غلط از منابع غیررسمی، نسخه پیش‌بینی‌های جمعیتی سازمان ملل برای ایران، نمی‌تواند ملاک عمل برنامه‌ریزان باشد.

محمودی با اشاره به آمارهای رسمی اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد: بر اساس این آمارها نرخ باروری کل در ایران در سال 1385 حدود 89/1 فرزند به ازای هر زن رسیده و در سال 90 این نرخ به 75/1 فرزند به ازای هر زن
کاهش یافته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر