jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۷۳۹۴۸۲ ۲۷ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۸:۱۵

دانستنی‌هایی درباره نحوه پاک کردن چند نوع لکه

چگونه به جنگ لکه‌ها برویم؟

یکی از امور خانه‌داری که هر خانه‌داری باید بداند از بین بردن لکه هاست. برای پاک کردن و از بین بردن قطره‌ها‌ی چکیده بر وسایل یا در و دیوار و نیز اثر لکه‌ها، سرعت عمل بسیار مهم است.

چگونه به جنگ لکه‌ها برویم؟

جام جم سرا به نقل از نوعروس: بجز پارچه‌های ظریف مانند چرم و ابریشم که تمیز کردنشان روش خاص خود را دارد، موارد زیر در رفع لکه‌ از روی پارچه‌ها موثرند.


* نوع لکه را مشخص کنید. لکه روغن، آبمیوه، محتویات ساندویچ، قهوه، جوهر و آدامس. طرز پاک کردن هر کدام از آن‌ها متفاوت است. با تشخیص دقیق نوع لکه دقیق‌تر عمل می‌کنید.
* در مورد لکه روغن، اضافی آن را با کارد کره‌خوری بردارید. لکه را روی یک حوله کاغذی معمولی و سفید قرار دهید. کمی مایع‌ ظرفشویی پشت پارچه بریزید. یک دقیقه صبر کنید. از شوینده مناسب استفاده کنید و پارچه را با داغ‌ترین درجه آبی که بتواند تحمل بکند، بشویید.


* لکه آبمیوه، قهوه، سس گوجه‌فرنگی و مایعات رقیق را با آب سرد برطرف کنید. برای بیرون کشیدن مایع از الیاف پارچه، روی آن‌ نمک بپاشید تا مایع را به خود جذب کند. چند لحظه صبر کنید، با آب کربنات دارای املاح معدنی تمیز کرده، مراحل شستشو را انجام دهید.
* برای پاک کردن آدامس، ابتدا روی آن یخ بگذارید تا سفت شود. سپس با یک چاقوی کند آن را از روی لباس بتراشید.
* در مورد جوهر، آن قسمت از پارچه لک شده را روی یک شیشه یا کوزه دهان گشاد گذاشته، محکم نگه دارید. به آرامی مقداری الکل سفید روی لکه بریزید. پارچه روی ظرف مانند صافی عمل می‌‌کند. در مرحله آخر آن را آبکشی کرده، طبق معمول بشویید.
* در مورد بیش‌تر لکه‌ها، بعد از آبکشی، از لکه‌بر استفاده کنید و آن‌ها را طبق معمول بشویید. بجز لاک که ابتدا باید روی آن‌ها استون بمالید سپس مراحل شستشو را انجام دهید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازیگران بی‌قاعده طبیعت

بازیگران بی‌قاعده طبیعت

موتور سوار می‌افتد دنبال آهو. آهو پا می‌گذارد به فرار. موتورسوار گاز می‌دهد. مغز آهو فرمان به فرار می‌دهد.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر