jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۳۷۵۸۰   ۲۱ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۴

محققان ایرانی موفق به تولید نانو فیلترهایی شدند که می تواند آلاینده های رنگی را از پساب های صنعتی جداسازی کند.

جداسازی آلاینده‌های رنگی از پساب‌های صنعتی

ایزدیار ابراهیمی - کارشناس ارشد مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان مجری فیلترهای نانو الیافی گفت: با استفاده از ترکیب مواد جدید و بازیافتی موفق به تولید غشاء نانو الیاف خود ساپورت با ویژگی استحکامی بالا، قدرت لود کردن انواع مواد معدنی و آلی فلزی و همچنین قابلیت ایجاد تخلخل در سطح الیاف شدیم.

وی افزود: با استفاده از مواد بازیافتی بسیار ارزان قیمت و به کارگیری روش الکتروریسی، نمونه هایی از غشاء های نانو فیلتراسیون با قابلیت جداسازی آلاینده های رنگی از پساب های صنعتی را تولید کردیم.

ابراهیمی با بیان اینکه نمونه غشاء تولید شده به راحتی توسط کاتر، قیچی، لیزر، پانچ به شکل دلخواه برش می خورد، افزود: این نانوفیلترها جهت کاربرد در فیلتراسیون مایعات است.

وی با بیان اینکه برای تولید فیلترهای سرنگی غشاء مربوطه به صورت دایره ای به قطر 35 میلیمتر برش می خورد،گفت: با استفاده از این غشا در صنایع شیرین سازی آب، تصفیه پساب ها و در انواع غشاء های صنایع شیمیایی و پتروشیمی، دارویی، بیوتکنولوژی، صنایع غذایی، نساجی و رنگ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

ابراهیمی در خصوص مزیت های این طرح توضیح داد و افزود: بدون نیاز به تجهیزات و مواد وارداتی می توان مواد بازیافتی ارزان قیمت را به غشاء های (High-tech) تبدیل کرد.همچنین نسبت به سیستم های مشابه با راندمان بالاتر به تصفیه مایعات با مصرف انرژی کمتر می پردازد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو