jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۳۳۳۹۰   ۰۸ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۲:۰۹

کشیش‌های آمریکایی از وزارت خارجه این کشور خواسته‌اند فتوای رهبر عالی‌قدر ایران درباره ممنوعیت سلاح‌های کشتار جمعی را جدی بگیرند.

واشنگتن فتوای رهبر عالی ایران را جدی بگیرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که کمتر از یک ماه به سررسید ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 باقی مانده است کشیش‌های کاتولیک آمریکایی که چندی پیش به شهر مقدس قم سفر کرده بودند از مذاکره ‌کنندگان خواسته‌اند به فتوای امام خامنه‌ای و مراجع مذهبی ایران درباره ممنوعیت سلاح‌های اتمی توجه کنند.

ریچارد پیتس یکی از این کشیش‌ها که ظاهراً قبلاً به ایران سفر کرده می‌گوید: «ایرانی‌ها احساس می‌کنند آمریکا و غرب آنها را نمی‌فهمد.»

هیأت کشیش‌های کاتولیک آمریکایی که در ماه آوریل به ایران سفر کرده بود روز چهارشنبه اعلام کرد آمریکا باید به این اظهارات ایرانی‌ها که ذخیره‌سازی و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای خلاف اصول اسلام شیعی است توجه کنند.

امام خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران چند سال پیش فتوایی در ممنوعیت استفاده از سلاح‌های اتمی صادر کرده و چندین بار بر آن تأکید کرده است.

آقای پیتس که ریاست یکی از کمیته‌های «هیأت کشیش‌های کاتولیک آمریکایی» را به عهده دارد درباره این فتوای امام خامنه‌ای گفت که این فتوا در جایی نوشته نشده اما رهبران مذهبی ایران به هیأت کشیش‌هایی که به قم سفر کرده بودند گفتند که این فتوا یک سند علنی است که محققان مذهبی و ایرانی‌ها احترام زیادی برای آن قائلند.

این کشیش آمریکایی در گفت‌وگو با اندیشکده کارنگی درباره سفر هیأت مورد نظر به ایران گفت که رهبران مذهبی ایران به هیأت ما گفتند که سلاح‌های هسته‌ای به خاطر قدرت کشتار همگانی و نابودی تمامی اجتماعات بی‌گناه غیراخلاقی هستند.

استفان کولچی، یکی دیگر از مقامات ارشد «هیأت کشیش‌های کاتولیک آمریکایی» درباره فتوای مقام معظم رهبری می‌گوید: «من می‌گویم که ما با نادیده گرفتن نفوذ مذهب به عنوان یک عامل انگیزشی و اعتباردهنده به خودمان ضربه می‌زنیم.»

کولچی اضافه کرد؛ معتقد است وزارت خارجه آمریکا مخالفت مراجع مذهبی ایران با سلاح‌های کشتار جمعی را چندان در نظر نمی‌گیرند. وی درباره فتوای مقام معظم رهبری در همین باره می‌گوید: «این فتوا به طور گسترده (در ایران) تدریس و از آن دفاع می‌شود.»

این کشیش تأکید کرد: «فرهنگ ایران، خیلی خیلی مذهبی است. ایران، فرهنگ بسیار مدرنی هم دارد. این کشور به هیچ عنوان شبیه کاریکاتوری که اغلب از آن به عنوان کشوری جزم‌اندیش ترسیم می‌شود، نیست... آن فتوا هم باید در همین چارچوب تفسیر و تعبیر شود.»

در همین حال خبرگزاری فرانسه از قول ابراهیم محسنی یکی از کارشناسان دانشگاه مریلند گزارش داده که نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که 65 درصد ایرانی‌ها معتقدند تولید سلاح‌های هسته‌ای خلاف موازین شرع اسلام است. (تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر