jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۳۰۷۵۹   ۰۱ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۰

محققان سوئدی دریافتند در افراد مبتلا به سرطان سینه اگر دو ژن از شکل طبیعی خود خارج شوند، داروهای رایج شیمی درمانی، اثربخشی کمتری ایجاد می‌کنند.

ژنی که در درمان سرطان سینه موثر است

بر اساس یافته‌های جدید تغییر شکل در منطقه کوچکی از کروموزوم‌های این دو ژن، تومورها را در برابر داروهای موسوم به «Anthra cycline» مقاوم می‌کند.

این مقاومت تنها مختص به این دارو است و در تاثیرگذاری سایر داروهای شیمی‌درمانی تغییری به وجود نمی‌آید.

محققان معتقدند این کشف بسیار سودمند است زیرا با ارزیابی توانایی تومورها در برابر درمان می‌توان بهترین روش را برای درمان فرد مبتلا به سرطان سینه انتخاب کرد.

در حال حاضر، متخصصان با آزمایش ژن‌های مشخص، حساسیت تومورها در برابر استروژن را می‌سنجند.

با این ارزیابی در خصوص استفاده از داروهای انسدادکننده هورمون همچون «Tomoxifen» تصمیم‌گیری می‌شود.

همچنین تولید پروتئینی موسوم به «HER_2» توسط تومورهای بیماران مبتلا به سرطان سینه باعث پیشرفت سرطان می‌شود و این افراد اغلب با داروهای «Tlerceptin» یا «Trastuzumob» درمان می‌شوند.

محققان می‌گویند: در حال حاضر برای بیماران مبتلا به سرطان سینه دو یا سه داروی شیمی‌درمانی تجویز می‌شود که هر کدام از این داروها بالقوه سمی هستند. اگر از دادن داروی غیرمفید و درعین حال سمی به بیمار جلوگیری شود، امکان درمان سریع‌تر وی فراهم می‌شود.

در این تحقیق، دی‌ان‌ای تومورهای سینه 85 بیمار پیش از آغاز شیمی‌ درمانی مورد بررسی قرار گرفت. در میان تومورهای مقاوم به درمان، محققان به تغییر شکل در ناحیه کوچکی از کروموزوم‌ها پی بردند.

محققان با استفاده از این یافته‌ها قادرند موثرترین روش برای درمان سرطان سینه را انتخاب کنند، هر چند برای تایید این یافته‌ها آزمایش بر گروه‌های بزرگتری مدنظر است.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها