شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۷۳۰۲۸۳
استاد زن دانشگاه دمام به داعش پیوست

ابهام در مجوز 500 میلیارد تومانی دولت به 2 وزارتخانه

روزنامه خراسان نوشت:بر اساس بررسی های کارشناسان یک نهاد نظارتی مشخص شده است که علی رغم مصوبه مهرماه سال 93 هیئت دولت که مقرر شده 500 میلیارد تومان از محل منابع حاصل از افزایش قیمت ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در سال 93، در قالب یارانه سود تسهیلات، در موضوع مهم بهینه سازی مصرف انرژی در اختیار وزارتخانه های نفت و نیرو قرار بگیرد، ساز و کار و اولویت های این مصوبه مهم مشخص نشده و ضرورت اطلاع رسانی دقیق تر در خصوص نقشه راه هزینه کرد این مبلغ احساس می شود.

تداوم دردسرهای واگذاری ساختمان های دولتی

خراسان آورده:بر اساس گزارش یک نهاد نظارتی مشخص شده است که دستورات مسئولان سابق مبنی بر واگذاری یا اجاره تعدادی از ساختمان های دولتی به دستگاه های دیگر موجب بروز مشکلاتی برای تعدادی از وزارتخانه ها و سازمان ها شده است به گونه ای که اگر این ساختمان ها همچنان در اختیار متولی جدید بماند، نیازهای دستگاه متقاضی تامین نخواهد شد و اگر ساختمان ها به دستگاه سابق منتقل شود، مشکلات اجرایی و هزینه های انتقال بسیار قابل توجه است.

واکنش کیهان و جمهوری اسلامی به یک خبر

روزنامه ایران نوشت:روزنامه های صبح دیروز در تحلیل‌های خود درباره اسیدپاشی‌های اصفهان واکنش‌های متفاوتی داشتند. روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود طرح قضاوت‌های خودسرانه درباره موضوعات مختلف و صادر کردن احکام مرگ و زندان و شلاق و تکفیر و ارتداد توسط افرادی که در منصب قضا نیستند و مسئولیتی در این باره ندارند انتقاد کرد و آن را مصداق ترویج فرهنگ خودسری دانست. به نوشته این روزنامه « غیرمسئولانه سخن گفتن‌ها و غیرکارشناسانه نوشتن‌ها، عده‌ای را به اقدامات خودسرانه تشویق می‌کند و آنها را به میراث‌داران منافقین تبدیل می‌نماید.» روزنامه کیهان اما ترجیح داد به سرزنش و تخطئه از رسانه‌هایی بپردازد که اخبار اسیدپاشی‌ها را منعکس کرده بودند. این روزنامه پوشش خبرهای مربوط به اسیدپاشی را ادامه خط رسانه‌های ضد انقلاب توصیف کرد و مدعی شد این رسانه‌ها قربانیان اسیدپاشی را بی‌حجاب‌ها توصیف کردند.

رد ادعای رویترز

ایران نوشت:منابع داخلی از جمله سخنگوی وزارت خارجه ادعای رویترز درباره انصراف ایران از رفع یکباره تحریم و موافقت با لغو تدریجی تحریم‌ها را رد کردند. این خبرگزاری انگلیسی مدعی است مذاکره‌کنندگان ایرانی در گفت‌و‌گو با نمایندگان 1+5 گفته‌اند که دیگر خواهان رفع تمامی تحریم‌های ایران در قبال توقف برنامه هسته‌ای خود نیستند و در مرحله اول فقط خواستار لغو آخرین دور از تحریم‌هایی هستند که علیه ایران اعمال شده است، اما دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که ایران همواره می‌دانسته که تحریم‌ها فقط به صورت مرحله به مرحله رفع می‌شوند یعنی به ازای هر اقدامی بخشی از تحریم‌ها لغو می‌شود و لغو تمامی تحریم‌ها مشروط به زمانی است که پایبندی ایران به توافقات ثابت شود. رویترز افزوده است: پیشنهاد مطرح شده از سوی مقامات ایرانی در این رابطه از سوی مقامات عالی این کشور نیز حمایت می‌شود. این ادعای رویترز دیروز توسط سخنگوی وزارت خارجه رد شد.

گمانه‌زنی جایگزین آیت‌الله کنی در جامعه روحانیت‌

ایران آورده:عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز از جا نشینی آیت‌الله موحدی کرمانی به جای آیت‌الله مهدوی کنی در این تشکل خبر داد. حسین ابراهیمی به تسنیم گفت: در جلسات آتی درباره انتخاب دبیرکل بحث خواهیم کرد اما بعید می‌دانم غیر از آیت‌الله موحدی، فرد دیگری برای دبیرکلی مطرح باشد.

تکذیب فوت 3 قربانی اسیدپاشی

روزنامه ایران نوشت:«روح الله جمعه‌ای» رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور به مهر گفت: برخی از رسانه‌ها خبر از تکرار حادثه اسید پاشی و مصدوم و فوت شدن 3 نفر از قربانیان داده‌اند که چنین خبرهایی از اساس کذب است.

پرونده بنزین پتروشیمی‌ها در مجلس بی‌نتیجه ماند

سخنگوی کمیسیون اصل نود، گفت: نشست دیروز این کمیسیون با حضور مسئولان مربوطه برای بررسی پرونده بنزین پتروشیمی‌ها تشکیل شد، اما در نهایت این جلسه بی‌نتیجه ماند و یکشنبه هفته آینده نشست دیگری با این موضوع تشکیل می‌شود. حسین آذین در گفت‌وگو با خانه ملت، گفت: در این نشست با حضور ابتکار و عباس شعری مقدم مدیر عامل صنایع پتروشیمی و نمایندگان کمیسیون‌های بهداشت و انرژی، پرونده کیفیت سوخت و بنزین پتروشیمی‌ها بررسی شد.

آمادگی مجلس بحرین، برای ورود یک رقاص

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: مجلس بحرین، خود را برای ورود یک رقاص به این مجلس آماده می‌کند. به گزارش پایگاه خبری العربیه، حسن بوجندل، کاندیدای انتخابات مجلس بحرین که در رسانه‌ها به کاندیدای رقاص معروف شده و به عنوان رقاص در شبکه ماهواره‌ای "وناسه" کار می‌کند، گفت: تلاش می‌کنم برنامه انتخابی خود را براساس حمایت از هنر رقص و گسترش آن در کشورهای منطقه مطرح نمایم. این رقاص افزوده است: درصورتی که نماینده مجلس شود تلاش خواهد کرد در همه خانه‌ها دیش ماهواره نصب کند تا تماشای شبکه‌های رقص که قصد راه‌اندازی آنها را با بهترین کیفیت دارد، برای همه فراهم شود. انتخابات مجلس بحرین که قرار است ماه آینده برگزار شود، توسط انقلابیون تحریم شده و همین امر موجب گردیده به جای افراد معتبر، رقاص‌ها و افراد بیسواد کاندیدای ورود به مجلس شوند. تعدادی از داوطلبان ورود به مجلس بحرین، هنگام ثبت نام از قضات ناظر بر کمیته انتخاب می‌خواستند در پر کردن پرسش نامه‌های ویژه کاندیداها آنها را کمک کنند!

دختر 20 ساله هنیه در بیمارستان رژیم صهیونیستی

جمهوری اسلامی نوشت: وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد دختر اسماعیل هنیه یکی از رهبران حماس در تل آویو درمان شد. به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری‌ها، براساس بیانیه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، پس از آنکه دختر 20 ساله اسماعیل هنیه به هنگام درمان معمولی با مشکلاتی روبه‌رو شد در بیمارستان ایخیلوف تل‌آویو، تحت درمان فوری قرار گرفت. اسماعیل هنیه 13 دختر و پسر دارد. بیمارستان ایخیلوف تل آویو هم این موضوع را تایید کرده است. به گفته وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، دختر هنیه از طریق گذرگاه بیت حانون (ایریز) از شمال منطقه غزه به اسرائیل منتقل شد. در منطقه غزه، یک مقام وزارت بهداشت این اطلاعات را تایید کرد اما گفت مریضی که در اسرائیل درمان شد خواهر هنیه بود نه دخترش. وی توضیح داد: فرد بیمار دو هفته پیش به دلیل وضعیت اضطراری‌اش به بیمارستان خصوصی ایخلیوف تل‌آویو منتقل شد. جان او در خطر بود. سال گذشته نیز نوه اسماعیل هنیه به نام "آمال" نیز در یکی از بیمارستان‌های اسرائیل بستری شد و تحت درمان قرار گرفت. او اندکی بعد در بیمارستان در غزه درگذشت. حماس، با هماهنگی امنیتی میان دولت خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی مخالف است اما خود با هماهنگی با اسرائیل در وضعیت‌های انسان دوستانه مانند درمان، تحویل جنازه کشته شدگان و دیدار خانواده‌های اسیران فلسطینی دربند اسرائیل، مخالفتی ندارد.

خشم سران رژیم صهیونیستی از پیشرفت مذاکرات هسته‌ای

جمهوری اسلامی آورده:پیشرفت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 سران رژیم صهیونیستی را خشمگین کرده است. بعد از آنکه روز یکشنبه، نتانیاهو توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را یک "توافق بد" دانست، دو وزیر کابینه او نیز در مصاحبه با رادیو اسراییل با هشدار به کشورهای طرف مذاکره با ایران، آنها را از توافق هسته‌ای با ایران برحذر داشتند. "یووال اشتینیتز" وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در مصاحبه با رادیو اسراییل با هشدار به کشورهای گروه 1+5 گفت:‌این کشورها چه اصراری به توافق با ایران تا مهلت تعیین شده 4 آذر دارند؟ می‌توان توافق را به تاخیر انداخت و با ایجاد فشار بیشتر به ایران، این کشور را واداشت تا از مواضع کنونی خود در موضوع هسته‌ای عقب نشینی کند. وی افزود: برخی از قدرت‌ها احساس می‌کنند مشکلات مهم‌تر و فوری‌تری از جمله تهدید داعش وجود دارد و از این رو می‌خواهند برای حل بحران داعش به هر نحوی شده موضوع ایران را از روی میز بردارند تا موضوعات مهم‌تر از جمله داعش را حل و فصل کنند. اشتینیتز گفت تهدید اصلی ایران است نه داعش. آویگدور لیبرمن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز در مصاحبه‌ای با رادیو اسراییل، ایران را به طور تلویحی به حمله یکجانه اسراییل تهدید کرد. لیبرمن با اشاره به اینکه اسراییل باید امنیت شهروندان خود را تأمین کند، گفت: مقامات اسراییل به اندازه کافی درباره تهدید ناشی از برنامه هسته‌ای ایران حرف زده‌اند. اما اکنون زمان عمل است نه حرف زدن.

استاد زن دانشگاه دمام به داعش پیوست

روزنامه جمهوری اسلامی آورده: یک استاد زن در دانشگاه دمام عربستان سعودی، از عضویت در هیئت علمی این دانشگاه استعفا داد تا با ابوبکر بغدادی سرکرده داعش بیعت کند. به گزارش العالم، روزنامه سعودی الحیات نوشت: عضو هیئت علمی دانشگاه دمام عربستان پیوستن به تشکیلات دولت اسلامی (داعش) را به تدریس در دانشگاه دمام ترجیح داد. وی سال‌های زیادی در این دانشگاه مشغول به تدریس بوده و در زمینه اصول فقه و اقتصاد اسلامی سخنرانی‌هایی داشته و حقوق قابل توجهی می‌گرفته است. به گزارش این روزنامه، "خانم دکتر ایمان مصطفی البغا" که سوری‌الاصل است، به داشتن روحیه افراط گرایی دینی معروف است. وی با اعتراض به فساد امت مسلمان و فقر و محرومیت آنان گفت: "مادامی احکام الهی اجرا نشود، این وضع ادامه خواهد داشت و امت اسلامی به علمای شهادت‌طلبی نیاز دارند که از این زندگی دل بکنند تا احکام شرعی بین مسلمانان اعمال شود. یکی از افرادی که این عمل را انجام داد، پادشاه من شیخ اسامه بن لادن است که از ثروت خود گذشت تا ما را به جهاد در راه خدا ترغیب کند. من از حقوق قابل توجهی که می‌گرفتم، گذشتم و به خدمت امت مسلمان برای مبارزه با ظالمان پیوستم." این واقعه نشان می‌دهد تبلیغات گمراه کننده گروه تروریستی داعش توانسته حتی بعضی از اساتید دانشگاه در کشورهای عربی را نیز گمراه کند.

بررسی علت سقوط هواپیمای فالکن

روزنامه قدس نوشت:بررسی گزارش کمیسیون عمران در مورد سانحه سقوط هواپیمای جت فالکن فلایت چک سازمان هواپیمایی کشوری در آبهای جزیره کیش که اسفندماه سال گذشته اتفاق افتاد، در دستور کار مجلس قرار گرفت.

تحریف گفته های مدیرکل

قدس آورده:بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره انتشار برخی مطالب به نقل از آمانو در رسانه های غربی اظهار داشت: برخی رسانه های غربی با هدف مشخص سعی می‌کنند با تحریف مطالب و دیدگاه‌ها، دست به فضاسازی بزنند.

شکایت از بانک ها به جایی نمی رسد!

روزنامه قدس به نقل از سایت جهان نوشت: سید حمیدرضا طباطبایی با انتقاد از عملکرد بانکها و نقشی که در ورشکستگی کارخانه ها دارند، در پاسخ به اینکه اگر فردی با بانک قرارداد بست و دچار زیان شد، آیا می‌تواند از بانک شکایت کند و اگر شکایت کرد، می‌تواند پولش را پس بگیرد، گفت: عقودی که هنگام ارایه تسهیلات با افراد و اشخاص یا شرکتها با بانک بسته می‌شود، ملاک تصمیم گیری و عمل است. اگر عقد براساس مضاربه یا مساقات یا یکی از عقود معین باشد، کاری نمی شود کرد. عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس با تاکید بر اینکه در ظاهر نظام بانکداری ما اسلامی است، گفت: بنا براین بانک بر اساس یکی از عقود اسلامی قرار داد می‌بندد، اما اشکال در جای دیگری است.

حمایت‌ رسمی«کوکاکولا»از داعش

قدس از قول سایت ابنا نوشت: شرکت کوکا کولا اخیراً در طراحی جدید خود عبارتی در تأیید و حمایت از گروه تروریستی داعش به کار برده است. رسانه‌های غربی اخیراً تصاویری از نوشابه‌های کوکا کولا را منتشر کردند که معادل انگلیسی داعش (Isis) بر روی برچسب تبلیغاتی آن نقش بسته است. عبارت نوشته شده بر این نوشابه بدین صورت است که «از نوشابه کوکا کولایتان به داعش هم بدهید».

اخطار دوباره محمد هاشمی درباره سرنوشت کارگزاران

روزنامه کیهان نوشت:دبیر سیاسی مستعفی کارگزاران توضیحات تازه‌ای درباره علت استعفای خود از این حزب و تهدید تندروها ارائه کرد.محمد هاشمی در مصاحبه با روزنامه آرمان تصریح کرد: بیشترین نگرانی من این بود که کارگزاران به سرنوشت احزاب دیگر مثل حزب مشارکت دچار شود... اگر کارگزاران درصدد توسعه بود می‌توانست از اعضای خودش در شهرستان و تهران که عضو حزب هستند یا علاقه‌مند به حزب بودند، استفاده کند اما اینکه برخی به حزب هجوم آوردند و شیرینی می‌دهند که دیگران نباشند این نشان می‌دهد که می‌خواهند از فرصت مناسبی، استفاده نامناسبی کنند.وی با انتقاد از اینکه کسانی می‌گویند ما برای ساختارشکنی آمده‌ایم می‌افزاید: ما دشمنان جدی داریم در خارج از کشور با انقلاب موافق نیستند و امروز هم می‌بینید که وضعیت کشورهای جهان چگونه است، یک گروهی به اسم داعش به اسم مسلمانی، مسلمان‌کشی می‌کنند. در این وضعیت طبیعی است که حزبی مثل کارگزاران به دنبال تنش‌زایی و ایجاد مشکل برای کشور نباشد. فکرمی‌کنید جنگ مذهب علیه مذهب را برای چه راه انداخته‌اند؟ برای آنکه بگویند اسلام کارایی مدیریت جامعه را ندارد. در حالی که نظام جمهوری اسلامی بر این پایه استوار است که اسلام می‌تواند جامعه را اداره کند. حکومت اسلامی، دولت اسلامی، در حد اعلا می‌تواند کشور را اداره کند و در زمینه‌های مختلف علوم و اقتصاد پیشرفت کند و اگر امروز ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنید می‌بینید که کشور در بهترین شرایط قرار دارد و کشورهای دیگر هیچ کدام این انسجام و پیشرفت را نداشته‌اند البته مشکلات وجود دارد و ما منکر مشکلات نیستیم اما کجا مشکل نیست؟ در مقطعی از زمان که انقلاب پیروز شد جهان دوقطبی بود. یک قطب شرق به رهبری شوروی و چین به عنوان قطب سوسیالیزم و کمونیسم و یک قطب دیگر آن غرب بود.

هاشمی ادامه داد: انقلاب اسلامی این معادله را به هم زد و جهان دیگر آن دو قطبی نیست. سرنوشت شوروی را که همه دیدیم چه شد.امام(ره) هم این سرنوشت را پیش‌بینی کرده بود. فقط یک طرف مانده. کاپیتالیسم یا سرمایه‌داری یا لیبرالیسم. این لیبرالیسم در نقطه مقابل اسلام قرار دارد. البته اسلامی که در جمهوری اسلامی ایران قرار دارد وگرنه لیبرالیسم هیچ مخالفتی با اسلامی که در عربستان اجرا می‌شود ندارد! خودشان سال‌ها تلاش کردند و جنگ تحمیلی هشت ساله را بر دوش کشور گذاشتند که این اسلام را از میان ببرند. تحریم وترورکردند و هر کاری توانستند کردند تا نظام را عوض کنند. آمریکایی‌ها با دو ادبیات با ما در این سالها صحبت کردند. گفتند یا تغییر رفتار یا تغییر نظام. خواست لیبرال این بود. در مقاطع مختلف می‌آمدند و استراتژی خود را تغییر می‌دادند. جنگ هشت ساله را تحمیل کردند و صدام را تجهیز کردند اما دیدند نمی‌توانند. بعد گفتند حالا که تغییر نظام ممکن نیست به دنبال تغییر رفتار باشیم. خواستند ایران رفتارش را تغییر دهد. به هر حال یک کشور با یک ایدئولوژی مشخص وارد عرصه قدرت جهانی شده است.

وی با بیان اینکه «ما نظامی هستیم که امام(ره) آن را طراحی کردند که نظامی اسلامی است با قرائت منحصر به فرد خود از مکتب اهل بیت و همان زمان هم امام(ره) بین این اسلام و اسلام آمریکایی قائل به تفاوت بودند. اسلام آمریکایی همین است و ما در برابر آن یک مسئولیت بزرگ تاریخی داریم» می‌افزاید: تصمیم برای استعفا از حزب کارگزاران سخت بود. مبتنی بر تحلیل سیاسی و تجربیاتی که داشتم، به این تصمیم سخت رسیدم اما وقتی به این جمع‌بندی رسیدم، خروج از حزب برای پرهیز از تفرقه و جدایی در آن برای من کار بسیار شیرینی بود. اصلا سخت نبود. رسیدن به آن تصمیم برای من مشکل بود اما وقتی به آن تصمیم رسیدم می‌دانستم که دارم با یک هدف از حزب خارج می‌شوم واین کار برای من شیرین بود. البته در عین شیرینی هشداری بود برای دیگر دوستان حزب که برخی تندروی‌ها و مسائل این چنینی ممکن است حزب را به سمتی ببرد که به سرنوشت احزاب منحل شده دچار شود. در حقیقت این خروج اخطار یا هشداری بود به این دیگران که این مسائل را بیشتر رعایت کنند.

رویتر: غرب پیشنهاد مصالحه ایران را نپذیرفت

کیهان نوشت:خبرگزاری رویتر می‌گوید غرب پیشنهاد ایران برای مصالحه در مذاکرات هسته‌ای را نپذیرفته است.رویتر در گزارشی مدعی شد: مقامات ایران در مذاکره با گروه 5+1 می‌گویند دیگر تقاضای لغو کامل تحریم‌های اقتصادی در قبال محدود کردن برنامه هسته‌ای خود را ندارند و فقط خواستار لغو جدیدترین مورد از تحریم‌ها هستند(!) دولت ایران از حذف تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه بخش انرژی و بانکداری ایران، راضی هستند.مقامات غربی مدعی‌اند که این پیشنهاد جدیدی نیست و می‌گویند ایران همیشه می‌دانسته‌ است تحریم‌ها تنها به صورت تدریجی لغو می‌شود(!) و هر بخش از برنامه هسته‌ای به حال تعلیق درآید، بخشی از تحریم‌ها حذف می‌شود و تنها در صورتی به طور کامل لغو می‌شود که ثابت شود تمامی تعهدات ایران عملی شده است.

مقامات غربی می‌گویند آنها نیز در مذاکرات وین پیشنهاد سازش در خصوص تقاضای محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران را مطرح کردند اما تهران این پیشنهاد را رد کرده است.یک دیپلمات اروپایی می‌گوید: عامل اصلی این است که ایران تمایلی به محدود کردن برنامه غنی‌سازی خود به سطحی که قابل پذیرش باشد، ندارد، ما احتمالا گزینه‌ای جز تمدید مذاکرات بعد از مهلت نوامبر نداریم.رویتر در پایان نوشت به نظر می‌رسد ایران حاضر نیست به درخواست‌های غرب برای توقف برنامه غنی‌سازی خود عمل کند.همزمان معاون سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد در صورت توافق جامع هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها به مجوز کنگره نیاز است.اریک شولتز، معاون سخنگوی کاخ سفید در واکنش به خبر روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر این که اوباما به دنبال توافقی بدون مجوز کنگره با ایران است گفت که تحریم‌ها را بدون مجوز کنگره نمی‌توان لغو کرد.به گزارش پایگاه خبری هیل، شولتز گفت: این که ما سعی می‌کنیم بدون مشورت کنگره تحریم‌ها را لغو کنیم سخن بیهوده‌ای است.وی افزود: در صورتی که ما به توافق جامع هسته‌ای با ایران برسیم، نظام تحریم‌ها را نمی‌توان بدون اقدام کنگره لغو کرد.

این روزنامه آمریکایی مدعی شده بود در حالی که مذاکره‌کنندگان دو طرف در حال بحث بر سر تعداد سانتریفیوژهای ایران هستند، طرف ایرانی تلویحا این پیام را داده که حاضر است دستکم به طور موقت با «تعلیق» تحریم‌هایی که درآمدهای نفتی و روابط بانکی این کشور را مختل کرده‌اند را بپذیرد. نیویورک‌تایمز این ادعا را از قول مقام‌های ایرانی و آمریکایی مطرح کرده است.برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که طرف غربی پس از خنثی‌سازی 196 کیلوگرم ذخیره سوخت 20 درصد ایران (بر اساس توافق ژنو) اکنون مایل به کاهش ذخایر 5 درصد ایران به زیر یک تن است. پذیرش چنین خواسته‌ای باز هم دست ایران را در مذاکرات بعدی تهی‌تر می‌کند ضمن این که هیچ خبر روشنی حاکی از این که غربی‌ها و آمریکایی‌ها بخواهند تحریم‌ها را لغو کنند منتشر نشده است.ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرد حتی در صورت توافق نهایی، رژیم تحریم‌ها حفظ خواهد شد و تحریم‌های مربوط به حقوق بشر و تروریسم سر جای خود باقی می‌ماند.

اصلاح موضع سخنگوی دولت در گردهمایی مبلغان محرم

کیهان نوشت:سخنگوی دولت گفت: ساختاری در نظام جمهوری اسلامی تدوین یافته که در راس آن فقیهی عالم به همه مسائل دینی و سیاسی قرار دارد و کشتی انقلاب را در عرصه‌های گوناگون هدایت می‌کند.محمدباقر نوبخت در گردهمایی بزرگ مبلغان محرم در قم افزود: انقلاب اسلامی به واسطه برخورداری از نعمت ولایت‌فقیه، توانست در عرصه استمرار هم موفق عمل کند.وی خاطرنشان کرد: هیچ کس در کشور و دولت در سیاست‌ها و خطوطی که رهبر معظم انقلاب تعیین کرده جلوتر نمی‌رود.این سخنان درست در حالی است که نوبخت اخیراً در واکنش به هوچی‌گری علی مطهری و حمایت وی از برخی سران فتنه - عاملان ظلم و خیانت بزرگ به کشور- گفته بود «دولت نسبت به موضوع حصر بی‌تفاوت نیست آقای مطهری نماینده شجاعی است اما قطعاً همه اطلاعات پیش ایشان نیست، دولت در پاره‌ای موارد که ضروری نمی‌داند، موضوعی را رسانه‌ای نمی‌کند. دولت قطعاً نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نیست و ما بر خود فرض می‌دانیم تعهداتی که جناب آقای رئیس‌جمهور فرمودند را انجام دهیم»(!)

این اظهارنظر ناپخته که با موجی از اعتراض‌ها مواجه شد در حالی بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای هیئت دولت، نسبت به خلط جناح‌بندی‌های سیاسی با خط قرمز نظام نسبت به فتنه هشدار دادند و تاکید کردند «علایق اعضای دولت به برخی جناح‌های سیاسی اشکالی ندارد اما دولت و اعضای آن نباید اسیر جناح‌بندی‌ها شوند... در موضوع جناح‌بندی‌های سیاسی همواره تاکید بر رفاقت و انس با یکدیگر است اما در برخی موارد مسئله متفاوت است و باید حتما خطوط قرمز و خطوط فاصل رعایت شوند. مسئله فتنه و فتنه‌گران از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان‌گونه که در جلسه‌ رای اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با آن تاکید کردند همچنان بر آن پایبند باشند.»به نظر می‌رسد اظهارات اخیر آقای نوبخت برای جبران موضع قبلی است ضمن اینکه طبیعتاً محل این اظهارنظر- گردهمایی مبلغان محرم- نیز احتمالاً در این تصحیح موضع موثر بوده است و البته توقع می‌رود که موضع‌گیری معطوف به قانون و اصول در همه موفقیت‌ها سرلوحه رفتار مسئولان محترم دولتی باشد.

پاسخ آقای «حسین-ف» به خبر ویژه کیهان

آقای «حسین-ف» پدر خانم «م-ف» در واکنش به خبر ویژه روز دوشنبه 28 مهر اعلام کرد هر بورسیه‌ای بد نیست و می‌تواند فرصتی برای دفاع از انقلاب باشد.در پی انتشار خبری از نشریه بزینس انسایدر مبنی بر تحصیل فرزندان برخی دیپلمات‌ها در خارج کشور، آقای حسین-ف توضیحی ارائه کرد. در خبر مذکور قید شده بود که خانم «م-ف» پس از تحصیل در دانشگاه کلمبیا بورس دویچه بانک را دریافت کرده، در کالج مدرسه اقتصاد لندن مشغول به تحصیل شده و در حال حاضر نیز در شعبه لندن دویچه بانک مشغول کار است. همچنین همسر خانم ف که پسر آقای غلامعلی-خ می‌باشد و هم‌اکنون در دانشگاه آکسفورد مشغول تحصیل می‌باشد، در برخی سفرهای خارجی خاتمی از جمله به نیویورک مترجم خاتمی بوده است.

حسین-ف در واکنش بی‌آن که به اصل خبر متعرض شود، نوشت: برخی رسانه‌های داخلی به نقل از برخی رسانه‌های خارجی به تکرار دروغ و مغلطه‌ای به نام تحصیل بستگان دولت یازدهم در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی پرداخته‌اند. ناراحتی برخی رسانه‌ها از افشای پرونده بورسیه‌های غیرقانونی در دولت قبل قابل درک است، آنچه قابل درک نیست افتادن این رسانه‌ها- به خصوص رسانه‌های منتسب به نظام- در دام رسانه‌های خارجی است.وی همچنین نوشت: هر بورسیه‌ای بد نیست. بورسیه‌ای بد است که به صورت غیرقانونی و براساس مناسبات قدرت و حکومت به دست آید و اتفاقا بورسیه‌ شدن در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی چون تابع قواعد و قوانین سخت‌تری است و مانند مناسبات دولت سابق ایران نیست، نشانه توان علمی و فرهنگی افراد و مایه فخر ایران است نه طعنه دوستان.

وی همچنین می‌افزاید: بورسیه شدن در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی با حفظ هویت ملی و دینی می‌تواند یک فرصت برای فرزندان ایران و انقلاب باشد که از درون مناسبات جوامع غربی از ارزش‌های ملی و دینی خود دفاع کنند.«حسین-ف» همچنین امانوئل انولنگی نویسنده مقاله بزینس انسایدر را صهیونیست تندرو و جنگ‌طلب معرفی کرد. گفتنی است در خبر ویژه کیهان سخنی از قانونی یا غیرقانونی بودن بورسیه‌های تحصیلی افراد مورد نظر به میان نیامده بود و صرفا به تحصیل فرزندان برخی از مسئولان نظام در آمریکا و اروپا اشاره شده بود که این نکته نیز از سوی آقای «حسین-ف» نفی نشده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها