jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۷۲۸۶۲۲   ۲۶ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۳:۱۰

از پل بزرگمهر عبور می‌کند صدای زنگ گوشی موبایلش را می‌شنود، نوشته مامان؛ باید پاسخش را بدهد حتما مانند همیشه دل نگران دخترش است، خودروی خود را به سمت باغ گل‌ها هدایت می‌کند و گوشه‌ای متوقف می‌شود تا دل نگرانی‌های مادر را با صدای گرم خود پاسخ دهد که نگران نباشید هر چه زودتر می‌رسم خانه، اما مادر تا سلام می‌کند صدای فریاد "سوختم سوختم" دختر را می‌شنود...

گفتگوی ویژه با قربانیان اسیدپاشی های اصفهان

زنان اصفهانی مهر ماه را با ترس و وحشت آغاز کردند. ترسی که از اسید پاشی‌های زنجیره‌ای یک ماه اخیر به بانوان راننده ناشی می‌شود. مقامات استان آمار را دو نفر اعلام کردند، اما پیگیری‌های رسانه ای برای قربانیان آمار را بیش از دو نفر نشان می‌دهد.

"ندا- م" 27 ساله مورد اسید پاشی قرار می‌گیرد، بدون اینکه بداند گناهش چیست و چه کسی با او خصومت داشته است؟ شماره پدر ندا را از باشگاه یوگایی که زمانی به آنجا می‌رفته پیدا می‌کنیم. صدای خنده و حرف زدن خانم‌ها از اتاق باشگاه به سالن می‌آید، بی‌گمان روزی صدای خنده ندا هم از این اتاق شنیده می‌شده، خنده‌ای که به گفته پدرش دو هفته است به طور کامل بر لب‌های دختر و خانواده‌اش خشکیده است.

پدر ندا که این روزها همه زندگی خود را رها کرده و در تهران به دنبال معالجه دخترش است، حادثه را مربوط به چهارشنبه دو هفته پیش و حوالی میدان بزرگمهر می‌داند و می‌گوید: ندا ماشین را گوشه خیابان متوقف می‌کند تا جواب تلفن مادرش را بدهد، اما یک موتور با دو سرنشین به ندا اسید می‌پاشند و فرار می‌کنند و او اکنون از ناحیه چشم، گوش چپ، گردن، دست و پاها آسیب دیده است.

او می‌افزاید: وقتی اسید به صورت ندا پاشیده می‌شود از ماشین پیاده شده و همچون کبوتری خود را به شمشادهای اطراف می‌زده و از مردم کمک می‌خواسته اما متاسفانه دیگران نمی‌دانستند، چگونه باید به او کمک کنند و منتظر اورژانس می‌مانند. متاسفانه مردم ایران کوچکترین اطلاعی درباره کمک به قربانیان اسیدپاشی ندارند.

او با بیان اینکه روحیه ندا از این جنایت بسیار آسیب دیده است، ادامه می‌دهد: دیروز دخترم چهار ساعت در اتاق عمل بوده است در این دو هفته مرتب حالت تهوع داشته و غذا نمی‌خورد تازه امروز کمی از تخت پایین آمده و چند قدمی راه رفته است.

پدر قربانی می‌گوید: گناه ندا چه بوده است؟ هیج کسی تاکنون از این دختر کوچکترین خلافی ندیده است، او همیشه آبرومندانه زندگی کرده و با هیچ کسی خصومت شخصی نداشته است.

او با بیان اینکه آنها که به دخترم تهمت بی حجابی می‌زنند باید در آخرت پاسخ دهند، می‌افزاید: ندا هیچ گاه نمازش ترک نشده است. همیشه وقتی می‌خواستم به دخترم پول دهم زیر جانمازش می‌گذاشتم. او کسی نبود که در قید و بند حجاب نباشد این را همسایه‌ها، فامیل و آشنایان همه شاهد هستند.

این پدر با بیان اینکه ندا روحیه خاص خود را دارد، ادامه می‌دهد: صندوق عقب ماشین ندا را که بالا زدم یک ساک پر از لباس بود که می‌خواسته برای کمک به دختری که پدرش در زندان بوده است، ببرد.

او می‌گوید: ندا باید چهار مرحله عمل شود دکترها از یک چشم او کاملا نا امید شده‌اند و چشم دیگرش 20- 30 درصد شانس بینایی دارد. تاکنون او را پیش چندین پزشک برده‌ایم تا شاید رسیدگی کنند.

پدر ندا با بیان اینکه دختر من تنها قربانی اسید پاشی یک ماه اخیر در اصفهان نبوده است، ادامه می‌دهد: ندا همیشه با روحیه قوی و مردانه در جامعه حضور داشت و مطمئن هستم امروز هم با همان روحیه در برابر این آسیب مقاومت می‌کند و امیدوارم آنها که چنین جنایتی را مرتکب شدند، هر چه زودتر نتیجه اعمال قبیح خود را ببینند و شهر برای دیگر خانم‌ها امن شود.

"مریم- د" تولد پسرش را قرار است جشن بگیرد به او می‌گوید که با هم برای تدارک این جشن بیرون بروند، اما پسر می‌خواهد درس بخواند و مادر اصراری نمی‌کند و خودش در حالی که از دانشگاه آمده و خسته است با همان مانتو و شلوار دانشگاه راهی خیابان می‌شود. شیشه ماشینش اندکی پایین است تا از هوای پاییزی مهر ماه لذت ببرد اما ناگهان این هوا برایش جهنم می‌شود...

مریم در اولین جمله خود می‌گوید: فقط خدا را شکر می‌کنم که پسرم با من نیامد، چون اگر صندلی کنار من نشسته بود، معلوم نبود چه بلایی بر سر او می‌آمد؟

او ادامه می دهد: یک موتورسوار نزدیک به دو لیتر اسید از شیشه پایین ماشین و سمت راننده به صورت، دست، پا و همه بدنم پاشید. تا کنون در خصوص این اسیدپاشی زنجیره‌ای در اصفهان نشنیده بودم و فکر می‌کنم جزء اولین افرادی هستم که قربانی شدم.

این خانم جوان می‌گوید: من بارها سوختن دست را با بخار آب یا قابلمه و ... تجربه کردم اما این سوختن متفاوت بود، لباس‌هایم در تنم پودر شد. مردم من را به مغازه‌ای بردند و سریع به صورتم آب پاشیدند.

او می‌افزاید: یکی از قرنیه‌هایم را از دست دادم و باید پیوند قرنیه انجام دهم. بدنم به شدت آسیب دیده، یک قسمت از سر من سوراخ شده و هنوز شوک هستم که چطور یک نفر با انسان این کار را می‌کند؟ آیا او هم انسان است؟!

مریم با بیان اینکه تا کنون با هیچ کسی خصومت شخصی نداشته است، می‌گوید: در آگاهی متوجه شدم تنها من نیستم که قربانی این جنایت شده‌ام و چندین نفر دیگر از نقاط مختلف شهر مورد این جنایت مشابه قرار گرفته‌اند.

او با اشاره به اینکه گفته می‌شود خانم‌های بد حجاب مورد اسیدپاشی قرار گرفته‌اند، ادامه می‌دهد: من در یک خانواده مذهبی بزرگ شده‌ام و هیچ وقت به خود اجازه نداده‌ام که با پوشش نامناسب از منزل بیرون بیایم. من آن روز فرم دانشگاه را به تن داشتم.

این قربانی اسیدپاشی زنجیره‌ای در اصفهان با انتقاد از بیمارستان سوانح و سوختگی می‌گوید: متاسفانه آن شب هیچ کسی رسیدگی نمی‌کرد و با من مانند یک بیمار معمولی برخورد می‌شد.

او می‌گوید: خدا برای هیچ کسی نخواهد که چنین اتفاقی رخ دهد. آیا این جنایت کاران فکر نمی‌کنند شاید یک زن راننده باردار باشد؟ کاش زودتر پلیس، امنیت را به زنان این شهر بازگرداند.

"سارا- ق" در حالی که مشغول پارک خودروی سمند خود در حوالی خیابان مهرداد اصفهان است، شیشه سمت چپ را تا نیمه پایین می‌کشد که ناگهان احساس گرمایی شدیدی در سمت چپ صورت خود می‌کند...

‌پیدا کردن یکی از آشنایان سارا در میان افرادی که برای ملاقات پشت در بیمارستان در انتظار هستند، دشوار به نظر می‌رسد. دختر جوانی که به گفته شایعات یکی از قربانی اسید پاشی در اصفهان به دلیل بدحجابی است، اما تمام زنانی که در انتظار ملاقات با او هستند، چادر به سر دارند.

"سارا- ق" 25 ساله و متاهل، چهارشنبه گذشته (23 مهرماه) برای مراجعه به دندان پزشک قربانی اسید پاشی مهاجمان ناشناس شده است. زن جوانی که یکی از چهار قربانی قطعی اسید پاشی در اصفهان، از دو هفته پیش تاکنون است، جنایت‌هایی که اگرچه تا‌کنون برخی مسئولان آن را خصومت شخصی عنوان کرده‌اند، اما قربانیان وجود هرگونه خصومت شخصی را به جد رد می‌کنند و تاکید دارند در زمان حادثه غافل گیر شده‌اند.

ملاقات با سارا به دلیل شرایط روحی و جسمی او ممکن نیست. "علی- ع" همسر او در خصوص شب حادثه می‌گوید: حادثه حدود ساعت 6 بعد از ظهر اتفاق افتاده است، سارا مهاجمان را ندیده اما احتمالا موتورسوار بوده‌اند.

مرد جوان که به نظر هنوز شوکه است، ادامه می‌دهد: سارا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و از ناحیه چشم چپ دچار آسیب جدی است، بینایی او کاهش یافته و پزشکان برای بررسی آسیب باید تا زمان از بین رفتن التهاب چشم منتظر بمانند.

"علی- ع" با وجود شایعات در خصوص اسید پاشی به زنان بد حجاب، اصرار دارد نامی از همسرش برده نشود با این حال تاکید دارد که همسرش نه قربانی بد حجابی است و نه خصومت شخصی. این دو مورد را تمام آشنایانی که به ملاقات سارا آمده‌اند نیز بیان می‌کنند.

تقریبا تمام بستگان سارا از حوادث مشابهی که در اصفهان اتفاق افتاده اطلاع دارند، همسر سارا می‌گوید: حمله به سارا نمی‌تواند به دلیل خصومت شخصی باشد زیرا هر دوی ما خانواده‌های محترمی داریم، مهاجمان ناشناس بوده‌اند و پلیس از روز حادثه پیگیر است، اما تاکنون اطلاعات جدیدی به ما داده نشده است.

12 درصد سوختگی! اما به گفته همسر سارا 12 درصد حیاتی. این زن جوان نیمی از صورت خود را از دست داده است و مانند چهار قربانی دیگری که خبرنگار با آن ها گفت وگو کرده (یکی از قربانیان حاضر به انتشار مصاحبه‌اش نشد) و یا در جریان جنایت انجام شده بر علیه آنها قرار گرفته هنوز نمی‌داند قربانی چه شده است؟!

در همین رابطه سرهنگ ستار خسروی، رییس پلیس اگاهی استان اصفهان در گفت‌و گو با رسانه ها خبر از کشف سرنخ‌های خوبی از خاطیان داد.

وی ارتباط مجرم یا مجرمان به گروه‌های خاص را رد و با تأیید اینکه حملات توسط یک شخص انجام شده، اطلاع رسانی‌های بیشتر در این خصوص را موکول به بررسی حوادث در کمیسیون اطلاع رسانی استان کرد.

پاییز 93 در حالی با سرمای زود هنگام در اصفهان آغاز شده است که زنان این شهر با صدای عبور هر موتورسواری از پیاده روهای این شهر ترس را تجربه و شایعات هر روز سایه امنیت را در نصف جهان کمرنگ‌تر می‌کند. ( ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۶
خدا لعنت كند تمامی این افراد را كه با این دست كارها دیگران را به دردسر انداخته و زندگیشان را نابود می كنند.
اینان را باید زمانی كه میگیرند در اسید حل كنند.
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۶
عجیبه از حادثه اولین مورد هفته ها گذشته هنوز پلیس اندر خم یه كوچه س ولی اگه شبیه گروه هپی بود دوساعته شناسایی و دستگیر می شدند !!!
۰
۰
ناز
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
به نام خدا با سلام و خسته نباشید این كار دست كمی از جنایات داعش ندارد انشاءلله هر چه سریعتر مجرم را دست گیر كنند با تشكر
۰
۰
آبان
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
نمی دونم تذكر حجاب چه ضرورتی داره؟؟؟ فرض رو بر این بگذارید كه همه این خانومها بی حجاب بوده باشند. آیا این دلیل میشه كه كسی یه همچین رفتار وحشیانه ای باهاش بكنه ؟؟ مگه استغفراله خدا هستن ؟؟ در صدر اسلام و زمان پیامبر هم چنین رفتاری با هیچ زنی نمیشده اینو شك ندارم میتونین تمام روایات رو هم بررسی كنید. پیامبر حتی با اهل بیت خودش هم با زبان نصحیت سخن میگفته همونجوری كه از كلام قرآن بر میاد. این اتفاقات اگه به خاطر بدحجابی باشه باید به شدید ترین وجه ممكن باهاش برخورد بشه چون اسلام رو خدشه دار میكنه. این شعبه دیگری از طالبان و داعشه دیگه واقعاً این آدما رو باید به سزای عمل وحشیانه شون برسونن. مثل خودشون
۰
۰
دایی قمی
Australia
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
نیروی انتظامی و مراجع قانونی باید یه فكر حسابی در مورد این كار بكنند !!!!!!!! اااااااااآخه این كار یعنی چی ؟؟؟ خدالعنت تون كنه اون كسایی كه این كارها رو می كنند
۰
۰
فریاد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
من می ترسم برای خواهرم، خودم، زنان جامعه ام و برای همه
من می ترسم از جرائمی كه به راحتی رخ می دهد، من می ترسم از ناامنی های اینچنینی، دلهره دارم از نادیده گرفتن ها و تعلل های برخی مسئولین، به كجا می رویم؟
جرم این افراد بی گناه چیست؟ خداوند است كه می تواند بندگانش را قضاوت و داوری نماید نه بندگانش كه خود سراپا خطا هستند
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
آقای فریاد، خواهشا اینقد رشلوغش نكن امنیت وجود دارد
۰
۰
غربیه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
سلام من یك دنش اموز هستم باورتون نمی شه بخدا حتی دیگه می ترسم برم مدرسه و به خاطر همین موضوع مادرم دیگر نمی گذارد به كلاس های اضافه بروم خدا لعنتشان كند كه باعث دردسر شدن
۰
۰
بیصدا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
اگه اینای كه اسید میپاشن به مردم وخیلی راحت هم بخشیده میشوند اعدان بشن دیگه كسی جرات این كارهارو پیدا نمیكنه كه راحت زندگی مردم نابود كنه اینا حقشون اعدام واسید پاشی به خودشون در ملا عام تادرس عبرتی بشه برا بقیه نه اینكه بخشیده بشن دوباره تكرار ماجرا
۰
۰
علی. صغاد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷


با سلام.واقعاخیلی متاسف شدیم امیدوارم كه در هیچ جای از ایران ازاین نوع صحنه های مشاهده نكنیم
۰
۰
ندا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
تو رو خدا مسئولین ......... این فاجعه را پیگیری كنید ، پس چرا دست رو دست گذاشتید و فقط دارید آمار قربانیان را اعلام می كنید به جای این كارا فكری به حال اصل مسئله بكنید .
۰
۰
صبیح ت
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
سلام خواهش میكنیم امنیت را به شهر ما باز گردانید.لعنت خدا بر این گونه افراد
۰
۰
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
با سلام.
من یك شهروند اصفهانی هستم و پیشنهاد من با توجه به اتفاق بوجود آمده به مسئولین این است كه از ورود هرگونه موتور سوار تا اطلاع ثانوی به خیابان ها جلوگیری به عمل آید .و تا می توانید كنترل ها و گشت شخصی را افزایش دهید . احتمال اینكه در خودور ها هم مخزن اسید وجود داشته باشد ، جهت اسید پاشی ،‌گشت بطور كامل در سطح خیابان ها صورت گیرد.
۰
۰
نیكو
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
....من واقعا متاسفم كه جامعه اینقدر هركی هر كیه كه طی دو الی سه هفته هنوز رسیدگی نشده ...
۰
۰
ندا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
سلام من یك دانش اموزاصفهانی هستم واقعا دیگه جرات بیرون رفتن ندارم خدا كنه هرچه زود تر یه بلایی بد تراز كار خودشون به سرشون بیاد اخه كار این ها چه معنی دارد هر چند ادم بد باشد نباید چنین كاری بكنند واقعا شرم اور است.
۰
۰
bahare
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
من وافعا متاسفم. شخص من كه اصفهان زندگی می كنم میترسم حتی به دانشگاه برم.... صدای موتور میاد قبض روح میشم!!! متاسفم.....
۰
۰
امیر
Kazakhstan
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
با سلام. به نظر من عاملان این جنایت عقده ای هستند.چون قربانیان حادثه فقط راننده زن بوده و معلوم میشود این جانیان از اینكه ببینند خانمی ماشین سواری میكند و متمكن است از روی حسادت و عقده اینكار را انجام داده اند.خدا كند هرچه زودتر به سزای اعمالشان برسند.
۰
۰
یه دختر اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
هم وطنان عزیزم بیایید همه با هم دعا كنیم ما كاری از دستمون بر نمیاد جز دعا كردن،
۰
۰
وحشت زده
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
دقایقی پیش شاهد بودم یكی از این لعنتی ها را سر پل فردوسی دستگیر كردند. دلم میخواست دوش اسید رو سرش بگیرم. چهره خییییییییلی وحشتناك و نفرت انگیزی داشت.خدایا خودت رحم كن:((((((((((((((((((((

۰
۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
شاید این دومین باری است كه نمیدانم چه بگویم شاید اولین بار جنایات عراق و سوریه و سكوت مرگبار حقوق بشر!و این بار واقعا باید روی سخنم كه باشد قربانیان مظلوم اسید پاشی!خانواده گرفتار آنان!مسئولین ونیروی انتظامی ویا دیوی كه ظاهرا شبیه انسان است وقتی هفته پیش در ورودی جاده تلو در تهران شاهد عبور وحشت ناك یك موتور با صدای و سرعت از سمت راست ماشینم شاید با200 كیلومتر بودم من با20سال رانندگی وهمسر وفرزندانم ساعتها شوكه وگوشهایمان درد میكرد.آن صدا هنوز در گوش من هست واینكه نیروی انتظامی كجاست در این مواقع؟زحمات آنان در سرما وگرما شایان تقدیر اما كمی از برخی ارازل با موتورهای آنچنانی وصداهای عجیب آن غافل شدیم.كاش فكری بحال آنان بشود.
۰
۰
ساقی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۲
قصاص اینها باید با اسید باشه. باید با روزی 1 لیوان زجر كششون كرد. لعنت بهشون.
۰
۰
د ی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۲
واقعا من خیلی ناراحت این دوستان این خواهران شدم خدا لعنت كنه این كسی كه به صورت خواهران ما اسید پاشیده امیدوارم هر چه زودتر دستگیر بشه كه تمام مردم از این ناراحتی بیرون بیان باید مثل خودشون رفتار كرد به نظر من اگه دست من بود دست وپا شو می بستم مثل خودش ذره ذره اسید روش می ریختم ...خدا لعنتش كنه
۰
۰
م
Spain
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
مساله حجاب نیست چرا بعضیا توجه نمی كنن
تمام چهار قربانی باحجاب بودن
بوی فتنه میاد
۰
۰
یك دانشجوی حقوق
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
آنچه كه از شواهد امر بر می آید قضیه یك انتقامگیری شخصی از یك فرد مجهول است.
فرضیه ای كه شاید بد نباشد به آن توجه شود این است كه فرد اسیدپاش فردی است كه دچار آسیب روحی و روانی شده و خانم جوان راننده ای عالمانه و عامدانه و یا غیرعلامانه و غیرعامدانه موجب آن بوده است و این فرد تنها می داند كه خانم جوان راننده ای موجب آن بوده است. لذا برای انتقامگیری از آن فرد مجهول افراد مشابه را به این صورت مورد حمله قرار داده است. بهتر است عوامل قضایی این گونه جرائم را نیز مورد توجه قرار دهند.
۰
۰
نازی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
..... ازتون خواهش میكنم كه هرچه زودتردستگیرشون كنید
۰
۰
سمانه....
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۹
من واقعا ازین موضوع متاثر شدم...بخدا قلبم گرفته...تمام دخترایی كه مورد اسید پاشی قرار گرفتن,قربانی همه ی زنان ودختران شهر شدن...باید مجرمین حتماااا قصاص به همین شكل بشن وسالها با همین چهره وزجر روحی زندگی كنن اینا خیلی پستن...بی وجدانن...اینا بخدا از شیطان بدترن...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
ضرورت اتخاذ رویکرد فرهنگی در مدیریت شهری

ضرورت اتخاذ رویکرد فرهنگی در مدیریت شهری

مديريت شهري ابزاري است كه به وسيله آن حكومت هاي محلي مي توانند توسعه مشاركتي پايدار را به وجود آورند كه بخشي از آن توسعه فرهنگي پايدار، يعني تقويت، گسترش و تداوم زندگي فرهنگي در چارچوب توسعه شهري است.

برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی،
مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی، مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

" آذربایجان غربی به عنوان بستری مناسب برای سرمایه گذاری، یکی از امن ترین استان های کشور است " این شاید شاه بیت سخنرانی سال های اخیر مسئولان ملی و استانی در شمال غربی ترین استان کشور باشد .

نیازمندی ها