jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۲۷۷۱۳   ۲۳ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۰:۴۸

سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک :

اهداف تحریم‌ها نباید تنبیه یا مجازات مردم باشد

سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک گفت: اهداف تحریم‌ها نباید تنبیه یا مجازات مردم باشد و اهداف مربوطه باید به روشنی و براساس مبانی حقوقی و آن هم در یک فرجه زمانی مشخص تعریف شود و با حصول اهداف مورد نظر، تحریم های وضع شده برداشته شوند.

اهداف تحریم‌ها نباید تنبیه یا مجازات مردم باشد

حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک روز سه شنبه به نمایندگی از اعضای جنبش عدم تعهد با ایراد سخنرانی در نشست کمیته حقوقی مجمع عمومی سازمان ملل بر لزوم تقویت هر چه بیشتر نقش این سازمان، کارآمد کردن نهادهای اصلی و توجه ویژه به نقش و قدرت اجرایی مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جمله در زمینه مسائل مربوط به صلح و امنیت بین المللی تاکید کرد.

دهقانی همچنین تحریم‌های تحمیلی شورای امنیت علیه کشورها را یکی از دغدغه‌های جدی اعضای جنبش عدم تعهد برشمرد و ضمن اشاره به دخالت‌های شورای امنیت در وظایف و اختیارات مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد، از شورای امنیت بخاطر پرداختن به مسائلی خارج از حوزه وظایف خود و علاوه بر آن ورود به حیطه تعیین مصادیق و تعاریف که حوزه عملکرد و اختیارات مجمع عمومی است انتقاد کرد.

سفیر کشورمان با اشاره به وضع تحریم‌های شورای امنیت علیه برخی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، آن را موضوعی نگران کننده خواند و افزود: استفاده نامعقول از تحریم‌ها پرسش‌های اساسی را در پی داشته و آن اینکه آیا تحمیل رنج و مشقت به گروههای آسیب پذیر در کشورهای هدف می‌تواند ابزار مشروعی برای ایجاد فشار سیاسی بر کشورها باشد.

دهقانی در ادامه اظهار داشت: اهداف تحریم ها نباید تنبیه و یا مجازات مردم باشد و اهداف مربوطه باید به روشنی و بر اساس مبانی حقوقی و آن هم در یک فرجه زمانی مشخص تعریف شود و با حصول اهداف مورد نظر، تحریم های وضع شده برداشته شوند.

وی گفت: اعضای جنبش عدم تعهد وضع تحریم ها را به عنوان آخرین راه حل و زمانی مناسب می‌دانند که تهدیدی متوجه صلح و امنیت بین المللی باشد.

سفیر کشورمان در پایان خواستار به کارگیری شیوه‌های منطقی و مورد قبول اکثریت جامعه جهانی در برخورد با چالش‌های جهانی و بین المللی شد و افزود: در این زمینه مجمع عمومی سازمان ملل دستورالعملی در سال 1388 تهیه کرده که لازم است به عنوان راهنمای عمل مدنظر شورای امنیت قرار گیرد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها