jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۲۶۴۱۹   ۱۹ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۱:۰۶

رئیس انجمن دیابت با ابراز نگرانی از روند شیوع رو به رشد دیابت در کشور گفت: هزینه‌های پیشگیری از دیابت توسط بیمه‌گر پرداخت نمی‌شود و این در حالیست که رشد آمار مبتلایان به دیابت در کشورمان به شدت بالاست.

از هر 100 تهرانی، 14 نفر دیابتی اند

دکتر اسدالله رجب،گفت: بیش از 10 درصد جمعیت کشور یعنی بالغ بر هفت میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و بیش از 30 درصد از جمعیت ایران در شهرهای بزرگ یا دیابت دارند یا در معرض ابتلا به دیابت هستند.

14 درصد تهرانی دیابت دارند

وی افزود: روند شیوع دیابت در کشور رو به افزایش است به طوریکه در برخی شهرها بیش از 16 درصد جمعیت مبتلا به این بیماری بوده و مثلا 14 درصد جمعیت شهر تهران به بیماری دیابت مبتلا هستند.

رجب با تاکید بر شیوع رو به افزایش بیماری دیابت در کشور گفت: انجمن دیابت ایران نزدیک به 300 هزار نفر بیمار را تحت پوشش داشته و به آنها آموزش می‌دهد.

وی در مورد چگونگی پیشگیری از افزایش دیابت، با بیان اینکه برای پیشگیری باید از عواملی که منجر به دیابت می‌شود جلوگیری کرد و تغییر رفتار داد، گفت: شهرنشینی مشکلاتی نظیر تغذیه نامناسب، کاهش فعالیت‌های جسمانی، مواجهه با استرس مداوم و ... را به افراد تحمیل می‌کند و این عوامل ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهند. بنابراین باید به افراد جامعه آموزش داد تا بتوانند تغییر رفتار داده و شیوه‌ زندگی خود را بر اساس تغذیه و فعالیت مناسب و مدیریت استرس تغییر دهند.

رجب عواملی مانند مصرف سیگار،‌ چاقی مفرط، فشار خون و ... را از سایر عوامل ابتلا به دیابت و جلوگیری از آنها را در کاهش ابتلا به این بیماری موثر دانست.

رییس انجمن دیابت ایران، در پاسخ به اینکه عمده‌ترین مشکلات بیماران دیابتی چیست؟ گفت: در بعد اجتماعی عمده‌ترین مشکلات این بیماران بویژه برای کودکان پایین بودن اطلاعات عمومی مردم در زمینه دیابت است و به همین دلیل بیماران دیابتی، بیماری خود را پنهان می‌کنند زیرا برخورد مردم با این بیماران متفاوت است.

رجب بروز مشکلات اجتماعی و عدم حمایت‌های اجتماعی و روانشناسی را از نتایج عدم آگاهی مردم و خانواده‌ها در زمینه دیابت دانست که آثار طولانی مدتی بر این بیماران دارد و اظهار کرد: مثلا در خانواده‌ای که یک کودک دیابتی دارند، نباید غذاهایی که برای او مضر است در مقابل او استفاده شود و این باید به خانواده‌ها آموزش داده شود. ( ایسنا )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها