مدیر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب آبفای کشور از پایش لحظه‌ای کیفیت آب با راه‌اندازی سامانه جامع کنترل کیفیت آب کشور خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این سامانه در هر لحظه امکان دسترسی به آخرین و به‌روزترین اطلاعات کیفیت آب در هر نقطه کشور در دسترس خواهد بود.
کد خبر: ۷۲۴۵۷۸
وزارت نیرو: کیفیت آب تهران لحظه‌ای پایش می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، سیدکوشیار اعظم واقفی درباره وضعیت آزمایشگاه‌های سراسر کشور افزود: هم‌اکنون 363 آزمایشگاه در شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و 429 آزمایشگاه در بخش شهری فعالیت دارند که اطلاعات به دست آمده در این آزمایشگاه‌ها به صورت مستقیم وارد این سامانه می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت کنترل لحظه به لحظه کیفیت آب توزیعی در مخازن و شبکه‌های آبرسانی گفت: شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از سال 78 در زمینه راه‌اندازی بانک اطلاعاتی کنترل کیفیت آب در سطح کشور فعالیت خود را آغاز کرد که البته این بانک‌های اطلاعاتی اولیه قدرت پردازش و ارائه تمام اطلاعات آب کشور را نداشتند.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر با ایجاد زیرساخت‌های لازم همچون اینترنت و اینترانت داخلی شرکت‌ها، زمینه گسترش و روزآمد کردن این سامانه میسر شد و از سال 89 بحث ایجاد سامانه جامع کنترل کیفیت آب کشور با هدف ثبت اطلاعات کیفیت آب از نقطه تولید اطلاعات یعنی آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت سراسر کشور مطرح شد.

اعظم واقفی با بیان آن‌که هم اکنون 96 درصد شرکت‌های آب و فاضلاب به این سامانه متصل شده‌اند، یادآور شد: در گذشته اطلاعات شرکت‌ها پس از تهیه نمونه و گزارش آزمایشگاه، با تاخیر بیش از یک ماه در بانک‌های اطلاعاتی ثبت می‌شد؛ اما هم‌اکنون نتیجه آزمون‌های انجام شده ازجمله اطلاعات میکروبی و کلر باقیمانده در آب، شیمیایی و فلزهای سنگین وارد سامانه شده و در دسترس است.

وی از تهیه اطلس جامع کیفیت آب در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خبر داد و اظهار کرد: در این اطلس جامع تمام اطلاعات به تفکیک هر شهر یا شهرستان از وضعیت منابع آب تا شاخص‌های کیفیت منطقه موجود است.

وی ادامه داد: این سامانه همچنین با هدف اتصال به سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) در هر منطقه از کشور در دست تکمیل و بهسازی است تا بتوانیم درنهایت نقشه‌های کیفی آب هر منطقه را تهیه کنیم.

مدیر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، درباره نظارت و کنترل نتایج ثبت شده در سامانه گفت: برای اعتماد بیشتر به نتایج آزمایش‌ها تمام شرکت‌ها در آزمایشگاه‌های مرکزی استان‌ها باید گواهینامه ایزو 17025 را که ویژه آزمایشگاه‌هاست، دریافت کنند و سایر آزمایشگاه‌ها هم به شرکت در آزمون‌های تخصصی (PT) موظف هستند که در این آزمون‌ها درصد خطای آزمون‌ها با مقایسه خطای آزمایشگاه‌ها سنجیده می‌شود تا شرکت‌ها نسبت به خطاهای انسانی حساس باشند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها