jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۲۳۴۰۰   ۰۹ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۳:۰۳

طبق اسناد فاش شده، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا حدود 40 سال پیش طرح های حملات هوایی احتمالی به هاوانا را برای "در هم شکستن کوبا" تدوین کرده بود.

طرح کیسینجر برای حمله نظامی به کوبا

روزنامه نیویورک تایمز در همین زمینه نوشته است، هنری کیسینجر به شدت از حمله نظامی کوبا به آنگولا خشمگین بود و در سال 1976 گروهی محرمانه از مقام های ارشد دولت آمریکا را تشکیل داد تا در صورتی که کوبا تلاش کند نیرو به دیگر کشورهای آفریقایی اعزام کند، بر روی طرح هایی برای اقدامات تلافی جویانه ممکن کار کنند.

این اسناد از سوی کتابخانه ریاست جمهوری جرالد فورد و به درخواست آرشیو امنیت ملی که گروهی تحقیقاتی است، منتشر شده است.

در این اسناد آمده است: به درخواست کیسینجر، مقام های آمریکایی طرح حمله به بنادر و تأسیسات نظامی کوبا و اعزام گردان های تفنگداران دریایی به پایگاه دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو را برای تنبیه کوبایی ها تدوین کردند. به گفته آنها چنانچه آمریکا در مقابل کشوری که تنها هشت میلیون جمعیت داشت، واکنش نشان نمی داد، ضعیف جلوه می کرد.

در متن این اسناد آمده است که کیسینجر در نشستی با جرالد فورد، رئیس جمهوری وقت آمریکا (1974 تا 1977) گفت: گمان می کنم که دیر یا زود ما باید به کوبایی ها ضربه بزنیم.

این اسناد محرمانه نشان می دهد که روابط آمریکا و کوبا پس از انقلاب 1959 هاوانا که منجر به روی کار آمدن فیدل کاسترو شد، تا چه حد تیره و تار بود. کیسینجر که از 1973 تا 1977 وزیر امور خارجه بود، پیش از آن تلاش کرده بود تا از طریق اقدامات محرمانه روابط با هاوانا را ارتقا دهد اما در اواخر سال 1975 فیدل کاسترو، رهبر وقت کوبا نیروهایش را به آنگولا اعزام کرد تا به این کشور تازه استقلال یافته کمک کنند و جلوی حملات آفریقای جنوبی و چریک های راست گرا را بگیرند.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها