jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۲۰۷۸۹ ۰۲ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۰

یافته‌های یک محقق ایرانی نشان داد

تأثیر مصرف پتاسیم بر کاهش سکته در دوران یائسگی

یافته جدید گروهی از دانشمندان علوم تغذیه که با همکاری یک محقق باسابقه ایرانی صورت گرفته نشان می دهد زنان یائسه ای که از غذاهای غنی از پتاسیم استفاده می کنند به احتمال بسیار کمتری دچار سکته و مرگ می شوند.

تأثیر مصرف پتاسیم بر کاهش سکته در دوران یائسگی

این یافته جدید علمی که با همکاری دکتر یاسمن مصور رحمانی استاد دانشکده پزشکی «آلبرت انیشتن» آمریکا در نیویورک صورت گرفته در نشریه علمی معتبر «انجمن قلب آمریکا» منتشر شده و با استقبال محافل علمی همراه شده است.

چکیده این مطالعه که با همکاری گروهی از زبده ترین متخصصان تغذیه دانشکده پزشکی «آلبرت انیشتن» نیویورک صورت گرفته نشان می دهد، زنان یائسه ای که در سبد غذایی آنها مواد سرشار از پتاسیم وجود دارد در مقایسه با سایر زنان یائسه ای که کمتر از این نوع مواد غذایی استفاده می کنند کمتر در معرض خطر سکته و مرگ ناشی از آن قرار دارند.

تا پیش از این مشخص شده بود که مصرف مواد غذایی غنی از پتاسیم ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند اما اینکه این ماده مانع از سکته و مرگ ناشی از آن شود برای دانشمندان ناشناخته بود.

محققان این یافته جدید را دلیل روشن دیگری بر لزوم مصرف میوه و سبزیجات در میان زنان یائسه می دانند. ثابت شده که این مواد منابع غنی از پتاسیم هستند.

دانشمندان دانشکده پزشکی «آلبرت انیشتن» در این بررسی بیش از 90 هزار زن یائسه را که بین 50 تا 79 سال سن دارند به طور میانگین به مدت 11 سال زیر نظر گرفتند.

آنها در این مدت در تلاش بودند ارتباطی میان نرخ سکته در این زنان و میزان مصرف پتاسیم پیدا کنند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: