jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۱۹۸۷۵   ۳۱ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۳:۰۷

انتقال ابولا از طریق هوا

زنگ خطر یک فاجعه جهانی به صدا درآمد

محققان دانشگاه «مینه سوتا» امریکا اعلام کرده اند که احتمال انتقال ویروس ابولا از طریق هوا وجود دارد.

زنگ خطر یک فاجعه جهانی به صدا درآمد

ابولا، اولین بار در سال 1976 میلادی در یکی از شهرهای سودان دیده شد. اما این بیماری در سال های بعد به سایر کشورهای آفریقایی نیز گسترش یافت تا در نهایت توانست کشورهای غیر آفریقایی را نیز درگیر کند.

این ویروس با تب شدید و خونریزی بیمار را به مرگ نزدیک کرده و در بدن گسترش می یابد. 50 تا 90 درصد مبتلایان به این بیماری فوت می کنند.

این بیماری تاکنون قربانیان بسیاری گرفته و آمار کشورهای ویروسی شده رشد صعودی به خود گرفته اند.

اکنون محققان دانشگاه مینه سوتا هشدار داده اند که ویروس ابولا می تواند از طریق هوا نیز منتقل شود.

مایکل استرهولم، مدیر مرکز تحقیقات بیماری های عفونی این دانشگاه گفت:«ویروس ابولا به زودی از طریق هوا منتقل خواهد شد و این خبر می تواند زنگ خطر یک فاجعه جهانی را به صدا درآورد که یاری و هماهنگی بین تمامی ارگان های سلامت و بهداشتی جهانی را می طلبد».

پس از انتشار این خبر و امکان سرایت ویروس ابولا از طریق هوا به سایرین، مصاحبه های متعددی با متخصصان و پزشکان بیماری های عفونی صورت گرفت تا به حقیقت این موضوع پی برده شود.

مصاحبه ها نتایج متفاوتی را در برداشتند:«برخی از پزشکان معتقد بودند که امکان انتقال این ویروس از طریق هوا وجود دارد و برخی دیگر نیز مسری بودن این ویروس را بعید و غیر ممکن اعلام کردند».

ویلیام شافنر، از محققان دانشگاه «واندربیلت» در شهر «نشویل» ایالت تنسی گفت:«ما فرضیه های مهمتری را قبل از مسری بودن ویروس ابولا از طریق هوا پیش روی خود داریم که در ابتدا باید به آنها پرداخته شود اما باید گفت این ویروس در حال حاضر تنها به وسیله تماس فیزیکی و از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود».(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو