jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۰۹۰۰۰ ۰۲ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۱:۰۱

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه با راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن می‌توان 50 درصد قیمت مسکن را از طریق تسهیلات خریداری کنیم، گفت: خانه‌ اولی‌ها برای ما بسیار مهم هستند. برهمین اساس، متراژی که برای خانه اولی‌ها در نظر گرفته شده، 75 متر است و میانگین پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومان است.

خانه اولی‌ها 80 میلیون تومان تسهیلات مسکن می‌گیرند

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دیشب در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با بیان اینکه زلزله چند روز گذشته در آبدانان تلفات جانی نداشت، گفت: متأسفانه از جهت تخریب ساختمانی خسارات بسیاری وارد شده و باید بیش از 4 هزار واحد مسکونی نوسازی گردد، ضمن اینکه 7 تا 8 هزار واحد مسکونی در این زلزله خسارات کمتری دیده‌اند ولی تمامی آنها نیازمند تعمیرات است.

وی با اشاره به اینکه از هفته گذشته بنیاد مسکن اقدام به آمارگیری خانه به خانه کرده است، افزود: با اعلام نتایج آمارگیری ما سریعاً اقدام به بازسازی واحدهای تخریب شده می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر اقدامات لازم جهت اسکان اضطراری صورت گرفته و با ارائه کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی اقدام به مقاوم سازی واحدهای مسکونی می‌کنیم. در همین هفته برنامه‌های لازم جهت میزان کمک به واحدهای مسکونی تصویب می‌گردد.

آخوندی با با بیان اینکه شاخص دسترسی به واحد مسکونی بر اساس درآمدهای خانوارها در ایران خوب نیست، افزود: به شکل متوسط هر خانواده ایرانی باید 12 سال درآمد خود را هزینه کند تا بتواند یک واحد مسکونی خریداری کند این در حالی است که در کشورهای دیگر این شاخص 3 تا 5 سال است، ضمن اینکه با برنامه‌ریزی‌های لازم سعی خواهیم کرد با ارائه تسهیلات بانکی کمتر از 40 درصد هزینه خانوارها جهت بازپرداخت تسهیلات بانکی پرداخت شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نباید بیش از 40 درصد از هزینه خانوارها جهت خرید مسکن صرف شود، افزود: در غیر این صورت مردم مجبور هستند از سهم بهداشت و آموزش خود زده و جهت خرید مسکن مصرف کنند.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین بحث برای خانواده‌های قشر متوسط جامعه خرید خانه است، افزود: با استفاده از پس‌انداز و پرداخت اقساط مناسب یک خانواده طبقه متوسط جامعه می‌تواند خانه‌دار شود.

عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه تنها از طریق پس‌انداز می‌توان اقدام به تأمین مسکن کرد، گفت: این طرح در تمام کشورهای دنیا موفق بوده و در ایران نیز به طور قابل قبولی موفق خواهد بود. در حال حاضر قشر وسیعی از جامعه جوان هستند و می‌توان با کاهش سطح زیربناها اقدام به تولید انبوه مسکن کرد.

وی با اشاره به اینکه بازار سفته‌‌گری به بازار مسکن جهت می‌دهد، افزود: باید با مطرح کردن تقاضاهای متوسط جامعه و قدرت خرید پیدا کردن این طبقات بازار تولید را متناسب با بازار تقاضا کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با توضیح مناسب مسکن، قیمت زمین نیز کاهش می‌یابد، گفت: قیمت زمین در شهرهای مختلف متفاوت است و به صفر رساندن قیمت زمین در حال حاضر غیرقابل ممکن است.

آخوندی با اشاره به بافت‌های فرسوده در تهران گفت: قیمت این بافت‌ها نسبت به جاهای دیگر ارزان‌تر است بنابراین باید اقدام به نوسازی این بافت‌ها کنیم و با توزیع مناسب جمعیت بازار تقاضا و عرضه را متعادل کنیم. با افزایش تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده و ارزان‌تر شدن سود تسهیلات اقدام به تشویق نوسازی این بافت‌ها می‌کنیم.

دریافت مالیات از خانه های خالی

عضو کابینه دولت یازدهم به مالیات از خانه‌های خالی اشاره کرد و افزود: با توجه به نرخ تورم در کشور طرح مالیات از خانه‌های خالی باعث کاهش تولید می‌شود و انگیزه ساخت و ساز را در کشور کاهش می‌دهد در صورتی که از رکود تورمی خارج شویم و میزان تورم کشور به 2 یا 3 درصد برسد مالیات از خانه‌های خالی موفق خواهد بود در غیر این صورت این طرح بازار سرمایه‌گذاری را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های ما برای خروج از رکود جدا کردن بانک‌ها از بنگاه‌داری است، افزود: بانک‌ها باید تنها به فعالیت بانکداری خود بپردازند و حذف وام‌دهی بانک‌ها و خروج آنها از فعالیت ‌بنگاه داری فعالیت اصلی ما است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در سال 92 بانک‌ها 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند که 120 میلیارد تومان از آن تجدید قرارداد شد، گفت: کمتر از 115 میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته به بخش مسکن پرداخت شد، ضمن اینکه 60 تا 70 هزار میلیارد تومان در بخش مسکن باید تسهیلات پرداخت شود.

آخوندی با اشاره به راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن، افزود: بخش اعظم منابع این صندوق اندوخته‌های مردم است و کمک دولت برای جبران کسری‌های این صندوق می‌توان به خانه‌دار شدن قشر متوسط کمک کرد. 50 درصد قیمت یک واحد مسکونی را می‌توان در منابع این صندوق پرداخت کرد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه خانه‌ اولی‌ها برای ما بسیار مهم هستند، گفت: متراژی که برای خانه اولی‌ها در نظر گرفته شده 75 متر است و میانگین پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومان است. قیمت متوسط هر مترمربع مسکن2.5 تا 3 میلیون تومان است و اگر قیمت مسکن را 200 میلیون تومان در نظر بگیریم، با پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومانی می‌توان زمینه خرید خانه را فراهم کرد.

میانگین قیمت مسکن در بافت‌های قدیمی تهران 2.5 تا 3 میلیون تومان

آخوندی با بیان اینکه میانگین قیمت مسکن در بافت‌های قدیمی تهران 2.5 تا 3 میلیون تومان است، افزود: هدف ما خانه‌دار کردن زوج‌های جوان است. این افراد باید 20 میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند و حدود 40 تا 50 میلیون تومان دیگر را نیز تأمین کنند تا به همراه تسهیلات 80 میلیون تومانی بتوانند قدرت خرید را در بازار به دست آورند.

وی گفت: تاریخ نشان داده است که این طرح موفق بوده و ما می‌توانیم با اجرای طرح صندوق پس‌انداز مسکن 3 میلیون خانوار را خانه‌دار کنیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید به میزان اقساط این طرح اشاره کرد و افزود: 40 درصد هزینه خانواده را برای پرداخت این اقساط در نظر گرفته‌ایم

آخوندی با بیان اینکه در گذشته برنامه‌های مسکن لحظه‌ای بوده است، گفت: باید برای مسکن برنامه‌ریزی‌های کافی صورت گیرد و بدون پس‌انداز نمی‌توان اقدام به خرید خانه کرد؛ بنابراین اقتصاد خرد و اقتصاد کلان هر دو طرف به صورت متعادل برای کنترل بازار مسکن اقدام کنند. با راه‌اندازی بازار رهن می‌توان عرضه و تقاضا را متعادل کرد به گونه‌ای که خانوارها یک واحد مسکونی را از طریق تسهیلات بانک خریداری کنند و آن را به رهن بانک تا پرداخت کامل باز پرداخت تسهیلات آن را به رهن بانک دربیاورند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بخش مسکن نیاز به سیاست‌‌های بلند مدت دارد، افزود: باید سازنده، خریدار و بانک با یکدیگر رابطه خوبی برقرار کنند و بخش مسکن را فعال‌تر کنند. در کشورهای خارجی دخالت دولت در بخش ساخت و ساز صفر است و تنها نقش نظارتی دارد.

آخوندی درباره مسکن اجتماعی گفت: مسکن اجتماعی بخشی از سیاست‌های تأمین اجتماعی است و دولت به کمک شهرداری‌ها، بهزیستی و سایر نهادها اقدام به ساخت مسکن برای اقشار ضعیف جامعه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ما یک روز هم ساخت و ساز مسکن مهر را متوقف نکرده‌ایم، افزود: تاکنون یک میلیون و 450 هزار واحد مسکن مهر از 2 میلیون واحد مسکن مهر به اتمام رسیده است.

آخوندی با اعلام اینکه مسکن مهر پیشرفت 82 درصدی داشته است، گفت: 144 هزار واحد مسکن مهر آماده شده که در این هفته به متقاضیان واگذار می‌شود. سعی خواهیم کرد بخش اعظمی از مسکن مهر را امسال به اتمام برسانیم و باقی‌مانده آن را به نیمه اول سال 92 واگذار کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مسکن مهر گرفتاری‌های بسیاری دارد، افزود: در حال حاضر ما تنها خانه ساختیم و این خانه‌ها نیاز به کلانتری، مدرسه، بیمارستان و مراکز تجاری بسیاری دارد و برای شهر شدن چندین دولت را باید سپری کند. من به دنبال افزایش کیفیت زندگی مردم در مسکن مهر هستم.

برنامه های توسعه در بخش حمل و نقل

وی بابیان اینکه در بخش حمل و نقل، توسعه زیرساخت‌ها و ناوگان مهم است، گفت: در زیرساخت به دنبال ارتباطات حمل و نقل و تکمیل کریدورهای مفقوده اروپا به آسیا هستیم. شبکه ریلی آسیایی، بزرگراه آسیایی، جاده ابریشم،‌ کریدور جنوبی آسیا،‌ کریدور بین‌المللی حمل و نقل شمال - جنوب و کریدور حمل و نقل شرق-غرب برخی از کریدورهایی است که در راستای تکمیل حلقه‌های مفقوده کریدورهای ترانزیتی در حال تکمیل است.

آخوندی با اشاره به اینکه در کریدور حمل و نقل شمال-جنوب چابهار به خط آهن سراسری متصل می‌شود‌، افزود: برای تکمیل همه حلقه‌های مفقوده این کریدورهای بین‌المللی 40 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم داریم در حالی که در تنگنای اعتباری هستیم.

وزیر راه و شهرسازی ترانزیت را یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: به همین جهت بر آن متمرکز شده‌ایم و در حال حاضر در جنوب کشور فاز دوم بندر شهید رجایی در حال تجهیز است و فاز سوم نیز احداث می‌شود. همچنین در بندر چابهار نیز 2.5 میلیون ظرفیت باید افزایش یابد ضمن آنکه در بندر امیرآباد طرح‌های توسعه‌ای داریم.

آخوندی در خصوص بخش ریلی، گفت: به دنبال آن هستیم که در بخش توسعه راه‌آهن، از فاینانس خارجی استفاده کنیم و برای توسعه پروژه‌های جاده‌‌ای از منابع داخلی استفاده شود.

وی با بیان اینکه برای تأمین فاینانس از کشورهای مختلف در حال پیگیری هستیم اما مراحل اداری زیادی دارد، افزود: تا پایان سال 96 میزان 3 هزار کیلومتر خط آهن اجرا می‌شود.

وزیر راه و اشاره به بخش جاده ای، گفت: امسال در بخش جاده‌ای 700 کیلومتر راه را به بهره‌برداری می‌رسانیم که شامل بزرگراه و راه اصلی است.در بخش راه روستایی نیز 920 کیلومتر راه روستایی عرضه می‌کنیم و ضمن آنکه 1000 کیلومتر راه روستایی آسفالته امسال داریم.

آخوندی با بیان اینکه 200 هزار کیلومتر راه موجود ثروتی بزرگ برای کشور است که باید نگهداری شود، افزود: امسال 3 هزار کیلومتر راه روستایی برای تکمیل هدفگذاری شده است.

وی با بیان اینکه لازم است مصرف سوخت در ناوگان حمل و نقل کاهش یابد، افزود: تا سال 1400 شمسی مجموع بارهای قابل حمل کشور به 250 میلیون تن خواهد رسید که باید قسمت اصلی جابه‌جایی آن توسط ریل انجام شود تا مصرف سوخت تا 6 برابر کاهش یابد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ناوگان ریلی در اختیار بخش خصوصی است و به تازگی و در 10 ماه اخیر 23 دستگاه لکوموتیو مسافری، 25 دستگاه لکوموتیو باری، 232 دستگاه باری و 30 دستگاه واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور افزوده شده است.

آخوندی به برقی کردن خط‌آهن تهران- مشهد اشاره کرد و گفت: پیمانکار در این باره انتخاب شده و طراحی پروژه را شروع کرده‌ایم مقدمات جذب فاینانس انجام شده است و به زودی این پروژه عملیاتی می‌شود تا 10 میلیون تن بار و 33 میلیون مسافر از این مسیر جابه‌جا شود.

وی درخصوص مترو پرند، گفت: پس از هماهنگی‌های انجام شده مقرر شد مترو پرند با هماهنگی شهرداری تهران اجرا شود و نمی‌توانم درباره اجرای این پروژه نظری بدهم اما احتمالا تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.

ورود 10 فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور

وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه کمیسیون بررسی سانحه هواپیمای ایران 140 در حال بررسی جوانب این حادثه است، گفت: امیدواریم زودتر از مهلت قانونی علت وقوع سانحه مشخص شود. البته نباید تا زمان مشخص شدن علت حادثه، موارد غیر کارشناسی و حاشیه‌ای مطرح شود و لازم است همه تابع کمیسیون بررسی سانحه باشیم.

آخوندی افزود: کاهش تحریم‌ها موجب نفس کشیدن نسبی صنعت حمل و نقل هوایی شده است و به تازگی 10 فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور افزوده شد که شامل 2 هزار و 800 صندلی پروازی بود و سن ناوگان 1.5 سال کاهش یافت.

وی بابیان اینکه خرید قطعات هواپیما راحت‌تر شده است، گفت: به تازگی موتورهای هواپیما را برای تعمیرات اساسی به کشورهای خارجی فرستاده‌ایم ضمن آنکه دسترسی به دستورالعمل‌های تعمیر و نگهداری و کتابچه‌های تعمیر و نگهداری تسهیل شده است.

وزیر راه و شهر در خصوص انتقال فرودگاه مهرآباد گفت: قرار بود پروازهای بین‌المللی در تهران از طریق فرودگاه امام انجام شود که این مورد در حال حاضر عملیاتی شده است و پروازهای حجاج هم به زودی منتقل می‌شود. در حال حاضر حدود 6 میلیون مسافر از فرودگاه امام سالانه جابه‌جا می‌شود و این فرودگاه در حال تکمیل فازهای بعدی هستیم اما اجرای آن پرهزینه است.

وی افزود: جابه‌جایی پروازهای فرودگاه مهرآباد بسیار پرهزینه است و صدها هزار میلیارد تومان نیاز دارد بنابر‌این در این راستا باید ایمنی پرواز را افزایش داد.

آخوندی با بیان اینکه پس از کاهش تحریم‌ها خطوط کشتیرانی خارجی که قبلاً به بندر شهید رجایی می‌آمدند اما به واسطه تحریم‌ها حضور آنها در این بنادر حذف شده بود دوباره در این بندر پهلو گرفتند، گفت: تا پیش از این از مزایای تجارت بین‌المللی محروم بودیم و قیمت حمل و نقل نیز افزایش به سزایی داشت؛ این مورد موجب شده بود بابت هر کانتینر 500 تا 700 دلار افزایش قیمت داشته باشیم که قیمت تمام شده کالا را نیز افزایش می‌داد.

وی افزود: همچنین موضوع‌ اتصال سیستم ریلی کشور به بنادر اصلی در حال انجام است تا به راحتی کالا از روی کشتی به ریل منتقل شود.در این راستا در بخش حمل گندم قسمت عمده این کالا از طریق ریل و از مبدا بنادر جابه‌جا شد.

وزیر راه و شهرسازی ‌با بیان اینکه پس از زلزله اخیر ایلام بازدیدی از مرکز زلزله داشتیم که خوشبختانه تلفات جانی نداشت اما خسارات مادی وارد شده است، گفت: بایید 4 هزار واحد مسکونی در منطقه زلزله‌زده از نو ساخته شود و 8 هزار واحد مسکونی نیز باید مرمت شود؛ در این راستا بنیاد مسکن آمارگیری دقیقی در این باره انجام داده و خسارت واحدها مشخص شده است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نظر من
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
با مهدی موافقم كافیه منافع اون عده ای كه نباید به خطر بیفته به خطر بیفته . اون وقت تمام برنامه هایی كه به راحتی میشه برای كنترل قیمت مسكن اجرا كرد به بهانه های واهی تعطیل میشه . بعضی وقتها ، بعضی افراد مسئول یه جوری حرف می زنند انگار طرفشون بچه هست و میخام واقعیت رو وارونه جلوه بدن مثل اون آقایی كه از طرف شركت سایپا جمعه گذشته تو برنامه مناظره حرف می زد .به عنوان فرد مسلمان چنین برخوردهایی درست نیست
۰
۰
مجتبی از قم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
یه فكری برای اقشاری كه حقوق كارگری دارند بكنید !هر روز تعداد آسیبهای اجتماعی بیشتر میشه ! پس یه فكری به حال مردم كنید !!!!!!!!!! بدون دروغ و توضیح الكی !!!!!!!!!!
۰
۰
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
امسال ما كه جون میكنیم تا با بی كاری و تورم و گرونی از نیازهایه اولیه خوانوادمون بزنیم تا به زور بتونیم اجاره خونمونو در بیاریم نمیدونم چطوری میتونستیم80 90 ملیون پسن انداز میكردیم تا بتونیم یكی از هزارها خانه خالی كه معلوم نیست مال كدام از ما زحمت كشتر و نون حلال خورده تری هست بخریم؟ نه آقای وزیر درست كه چاقو دستیه خودشو نمیبره.با این لطف ها مشكل از ما بهترون حل میشه نه امسال ما كارگرو مستاجر.
۰
۰
مرجان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
یه مطلب خنده دار 6 سال پیش برای فرزندم حساب مسكن جوانان باز كردم به مدت 6ساله كه الان ماهی 90000 تومن به حساب واریز میكنم میدونین چقدر وام میدن 26000000 تومن تازه اینم باید برم خونه بخرم تا بتونم از این مبلغ استفاده كنم لطفا ادرس اون خونه های خالی رو بدین منم یكیشو برای پسرم بگیرم . به خدا ثواب داره
۰
۰
نیما
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
من هم با نظر آقای مهدی موافقم.
مهم اینه كه با اقشار مرفه فشار وارد نشود وگرنه همیشه فشارهای اقتصادی گریبانگیر اقشار ضعیف هست. حرفش را می زنند تا نظر مردم را جلب كنند ولی به آن عمل نمی كنند. همین امسال قیمت لبنیات چند بار افزایش پیدا كرد؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر