jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۰۸۵۸۶   ۰۱ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۳:۲۰

وزیر دفاع گفت: آژانس انرژی اتمی بارها از پارچین بازدید کرده و نمونه‌برداری هم کرده‌اند و اکنون موضوعیت ندارد که آژانس از پارچین بازدید کند.

اجازه بازدید جدید از «پارچین» به بازرسان نمی‌دهیم

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نشست‌خبری صبح امروز شنبه که به مناسبت روز صنعت دفاعی در محل این وزارتخانه برگزار شد، گفت: امیدوارم در این نشست‌خبری مجموعه اقداماتی را که وزارت دفاع انجام داده بتوانیم از طریق شما منتقل کنیم تا باعث امیدآفرینی برای مردم و یأس و نا امیدی و ناتوانی از مواجهه با ملت ایران برای دشمنان را به ارمغان داشته باشد.

وی از افتتاح نمایشگاه «جلوه‌های خودباوری و مدیریت جهادی» با حضور رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: این نمایشگاه در اولین روز هفته دولت با حضور رئیس جمهور رونمایی می‌شود و در این مراسم از 4 پروژه دفاعی در حوزه موشکی، هوایی و نقشه‌برداری رونمایی خواهد شد.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: در نمایشگاه خودباوری با مدیریت جهادی 470 دستاورد جدید وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مخاطبین خاص معرفی خواهد شد.

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح 60 سوال جدید درباره چاشنی‌های انفجاری که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شده، اظهار داشت: آژانس در پایان هر بررسی که دارد گزارشی را به شورای حکام ارائه و آن را منتشر می‌کند و ابهامات باقیمانده و سوالاتی را که داشته را نیز در آن می‌آورد، اما آژانس سوالات جدیدی را مطرح نکرده و این سوالات مربوط به قدیم است.

وی خاطرنشان کرد: مواردی که اخیراً خواسته را سازمان انرژی اتمی پاسخ داده و تاکنون ابهام جدیدی مطرح نکرده است.

سردار دهقان در پاسخ به سوال دیگری درباره درخواست‌هایی مبنی بر انتشار اطلاعات مربوط به دانشمندان دفاعی، گفت: بحث دسترسی به اطلاعات دانشمندان دفاعی قبلاً مطرح بوده و جدیداً بحث خاصی مطرح نشده و یقیناً چنین بحثی از سوی ما پذیرفته نیست و نه تنها اطلاعاتی را از دانشمندان‌مان نخواهیم داد، بلکه دسترسی نیز به این اطلاعات وجود نخواهد داشت.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: پذیرش انتشار اطلاعات دانشمندان دفاعی به این معناست که جمهوری اسلامی ایران در حوزه تسلیحات هسته‌ای حرکت کرده که این حرف از پایه و مبنا غلط است و یک اتهام نارواست که نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران در راستای اهداف شوم خود دنبال می‌کند. لذا این موضوع نه تنها از اساس موضوعیت ندارد، بلکه پذیرفته هم نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر انتشار اخباری مبنی بر درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از سایت پارچین، گفت: تاکنون آژانس به دفعات از پارچین بازدید داشته و علاوه بر آن از پارچین نمونه‌برداری هم کرده و هیچ‌گاه سند و شاهدی مبنی بر اینکه در آنجا فعالیت خاصی انجام می‌شود نتوانسته‌اند اثبات کنند، لذا بازدید از پارچین به یک معنا موضوعیت ندارد، چرا که پیش از این بازدیدهایی صورت گرفته است.

دهقان با بیان اینکه متأسفانه آژانس به اطلاعاتی که از سوی دشمنان و خصوصاً جریانات بی‌حیثیت داخلی همچون منافقین منتشر می‌شود، تکیه می‌کند، گفت: این اطلاعات کاملاً دروغ است و تاکنون همه مواردی که این‌گونه مورد سوال آژانس قرار گرفته مشخص شده که واقعیت ندارد و ما همواره به آژانس توصیه می‌کنیم با توجه به اینکه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاملاً شفاف است و مدموران نظارتی آژانس در مراکز مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای حضور دارند، هیچ دلیلی ندارد که به این اطلاعات توجه و به آنها استناد شود و طبیعی است که منافقین همواره به این اطلاعات غلط دامن بزنند، اما از سوی دیگر اینکه آژانس به این اطلاعات غیرمستند و غیرقابل اتکاء اقدام می‌کند، غیرطبیعی است.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: به هر حال پیش از این آژانس از پارچین بازدید کرده و مواردی را که سوال داشته، بررسی کرده‌ایم و نقاطی را که مورد نظرشان بود بازدید و نمونه‌برداری کردند. بر همین اساس فکر نمی‌کنیم دلیلی که دسترسی مجدد به آنها بدهیم وجود ندارد، چرا که هیچ اتفاقی از آخرین بازدیدی که آنها داشته‌اند رخ نداده، ضمن اینکه آژانس پذیرفته هیچ‌گاه در مجموعه پارچین فعالیتی صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد وضعیت قرارداد وزارت دفاع با کشورهای لبنان برای تجهیز و فروش تسلیحات به این کشور، گفت: ما معمولاً با کشورهای مختلف قراردادها و برنامه‌های مشترکی داریم و لبنان نیز تا زمانی که دنبال خواسته‌های خود باشد و بخواهد قراردادها را اجرا کند، ما نیز آمادگی انجام آن را داریم.

دهقان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر برنامه‌های وزارت دفاع برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه از موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواستراتژیک بهره‌مند است و نظام پایدار آن الگویی برای کشورها طی سی و چند سال گذشته خود است.

وزیر دفاع افزود: به طور طبیعی وضعیت نظام و جایگاه و موقعیت مهم جغرافیایی همواره نوعی از طمع بیگانگان و خصوصا سردمداران سلطه‌گر را سبب شده که در طول دوران گذشته همواره حضور نیروهای بیگانه را در خلیج‌فارس برای تامین اهداف خود در پوشش تامین امنیت برای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس شاهد بودیم، اما همین حضور بیگانگان خودش بزرگ‌ترین عامل بی‌ثباتی منطقه است.

وی تاکید کرد: یقینا ایران لنگرگاه ثبات در این منطقه است و تا زمانی که بیگانگان در منطقه حضور داشته باشند و کشورهای منطقه به نوعی تابع سیاست‌های کشورهای مداخله‌گر فرامنطقه‌ای باشند، قاعدتا باید این فرض را بپذیریم که امنیت و ثبات همواره نوعی از عدم تعادل را با خود به همراه دارد.

دهقان افزود: آنچه که برای ما مهم است و جمهوری اسلامی ایران آن را دنبال می‌کند این است که منطقه باید از امنیت و‌ آرامش بهره‌مند شود تا کشورهای منطقه بتوانند خواسته‌های ملت خود را که دستیابی به توسعه پایدار است، دنبال کنند و جمهوری اسلامی ایران همواره این نکته را به کشورهای منطقه توجه داده که راهی که انتخاب کرده‌اند و مسیر را طی می‌کنند، مورد خواست ملت‌های آنها نیست، بلکه خواست نیروهای بیگانه حاضر در منطقه و نظام سلطه است.

وزیر دفاع در ادامه گفت: ما همواره پیام صلح را به همه کشورهای منطقه دادیم و در طول زمان نیز ثابت کردیم که هیچ‌گاه کشور ما چشم‌ داشتی به سرزمین کشورهای منطقه ندارد و به هیچ‌وجه به دنبال ارتقاء تنش و مشکل‌آفرینی در مرزهای خود با کشورهای همسایه نیستیم، لذا کشور ما اساساً از یک جهت عامل ثبات و امنیت در منطقه است و از یک جهت دیگر با همه توان به دنبال آرامش و ثبات در منطقه است و منافع کشورهای منطقه در این است که خود را با این نوع نگاه جمهوری اسلامی همراه کنند و ما شاهد روزی باشیم که بدون حضور بیگانگان کشورهای منطقه در یک همزیستی کاملاً صلح آمیز و با پیگیری اهداف مشترک باشند و مسیر توسعه پایدار را طی کنند.

وی با اشاره به اوضاع کشور عراق، پدیده شوم داعش را عینی شدن توطئه‌های رژیم‌صهیونیستی برای ایجاد اختلاف و توسعه ناامنی و انتقال جنگ بین تمدنی بعد از جنگ سرد به جنگ درون تمدنی اسلام دانست و گفت: تروریست‌های داعش عوامل تکفیری و صهیونیستی هستند که عمدتاً تأمین کننده و تضمین کننده امنیت اسرائیل و منافع نظام سلطه هستند و می‌توان آنها را تروریست‌های مزدور قلمداد کرد که با به کارگیری هر نوع سلاحی که در دسترس داشته باشند، اقدامات ضدانسانی و ضدبشری غیرقابل تصوری را علیه مردم سوریه و عراق انجام می​دهند.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: موضوعی که حائز اهمیت است این است که کسانی که دیروز آنها را حمایت و هدایت می‌کردند گرچه کماکان دست حمایتی خود را از آنها بر نداشتند، امروز به این سخن جمهوری اسلامی ایران که این پدیده را شوم و عامل بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه و سپس در جهان می‌داند،‌ رسیده‌اند و آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که هسته‌های خاموشی از داعش در داخل خاک آمریکا وجود دارند که می‌توانند فعال شوند و زمانی که آمریکا اقدامی را علیه داعش انجام می‌دهد، آنها آمریکا را تهدید می‌کنند که منافعش را مورد حمله قرار دهند و امروز آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها که مدافعان این تکفیری‌های تروریستی بودند، باید در پشیمانی خود اقدامی جدی انجام دهند و آن متحد شدن همه علیه این جریان بی‌ثبات‌ساز و ضدانسانی است و ما امید داریم در آینده نزدیک شاهد چنین فضایی باشیم.

دهقان در پاسخ به سوالی مبنی بر موضوع موشک‌ها، اظهار داشت: در مذاکرات هیچ‌گاه بحث موشکی مطرح نبوده و نیست و آنچه که از ابتدا نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و در برنامه اقدام مشترک که با 1+5 مورد توافق قرار گرفت، بحثی از موشک و یا توان موشکی ایران نیست و هیچ‌گاه نیز توان موشکی ایران موضوع مذاکره با هیچ‌کس نخواهد بود، چرا که موضوع موشکی پشتوانه دفاعی ماست و مقوله دفاع هیچ کجا و با هیچ مرجعی قابل مذاکره نخواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد دیپلماسی دفاعی کشور، گفت:در دولت یازدهم فضای عمومی جهانی به شکل جدی نسبت به قبل نسبت به جمهوری اسلامی ایران دچار تغییر شده و امروز شاهد استقبال و پیشگامی سایرین برای برقراری ارتباط و تعمیق همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف از سوی دیگر کشورها داریم.

سردار دهقان ادامه داد: امروز اخبار تردد بسیار بالای شرکت‌های غربی را شاهد هستید و به طور طبیعی دیپلماسی دفاعی نیز در امتداد دیپلماسی کشور در مناسبات خارجی و در وجه تکمیلی دیپلماسی کشور گام‌های جدی را برداشته و در آینده این مباحث توسعه پیدا خواهد کرد.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهرام چناری
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
با سلام
دیگه بیش از حد به آژانس جعلی انرژی اتمی رو دادید كاش همه مثل سردار دهقان بودند.
زنده باد ایران و ایرانی
۰
۰

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر