jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۰۵۵۹۲   ۲۴ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۰:۵۶

محققان کالج ولزلی ماساچوست آمریکا، با بررسی مغز خرچنگ ها، راهکار فوق العاده ای را برای تولید نورون های جدید شناسایی کردند.

بازسازی مغز با تبدیل خون به نورون

محققان دریافتند خرچنگ ها قادرند با استفاده از گلبول های خون، سلول های نورون تولید کنند.

بدن انسان ها نیز می توانند نورون های جدید بسازد، اما برای این کار به نوع خاصی از سلول های بنیادی نیاز دارند. این در حالی است که خرچنگ ها سلول های خون را به نورون هایی تبدیل می کنند که اعصاب بینایی و بویایی آن ها را ترمیم می کند.

سلول های بویایی در بدن اغلب جانداران در معرض صدمات جدی قرار دارند و به همین علت بسیاری از جانداران، از پشه ها گرفته تا انسان، به طور طبیعی می توانند این سلول ها را بازسازی کنند بنابر این دور از انتظار نیست که خرچنگ ها هم روشی برای ترمیم این سلول های عصبی داشته باشند، اما این موجودات در قسمت تحتانی مغز خود یک بستر خارق العاده موسوم به «niche» دارند که به نوعی زایشگاه نورون های جدید محسوب می شود.

برای تولید نورون های جدید، سلول های خون خرچنگ به درون «niche» جذب می شوند و هرسلول به دو سلول دیگر تقسیم می شود که هریک از آن ها پس از مدتی به یک نورون جدید تبدیل می شوند.

با وجود این که در ساختار فیزیولوژیک خرچنگ ها و انسان تفاوت های بسیاری وجود دارد، این کشف می تواند ما را در یافت راهکار جدیدی برای تولید سلول های مغزی یاری کند.

گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Developmental Cell به چاپ رسیده است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها