jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۰۱۷۹۸   ۱۳ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

دهه 60 یکی از بهترین دوره‌های تلویزیون است، زیرا تعداد زیادی برنامه‌ و سریال‌ دیدنی و به‌یادماندنی از معدود شبکه‌های تلویزیون به مردم کشورمان ارائه شد؛ سریال‌ها و برنامه‌هایی که در خاطرات ما جا خوش کرده‌اند و هیچ جای دیگری نمی‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد. در آن سال‌ها نه شبکه نمایش خانگی وجود داشت و نه فناوری آن‌قدر پیشرفت کرده بود که هر کسی بتواند براحتی این برنامه‌ها را ضبط یا دانلود کند و البته کسی هم کف دست بو نکرده بود که برخی از این سریال‌ها و برنامه‌ها تا سال‌های سال در ذهن مردم بمانند.

خوشبختانه مدتی است به مدد شبکه‌های تماشا و آی‌فیلم برخی از این آثار به نمایش درمی‌آید و شبکه نسیم نیز بخش‌هایی از آنها را به نمایش می‌گذارد، اما تماشای این برنامه‌ها و سریال‌ها فقط تجدیدخاطره نیست بلکه مثل ورق زدن آلبوم خاطرات، حکم سفر به گذشته و مقایسه آن با دوران فعلی را در اختیار می‌گذارد.

ضمن تماشای این آثار دستمان می‌آید که برخی از بازیگران سریال‌های دهه شصتی حالا برای خودشان مطرح و معروف شده‌اند، برخی از آنها بزرگ شده‌اند و نقش‌های جدی‌تری برعهده دارند، بسیاری از بازیگران آن دوره صاحب چین و چروک‌هایی شده‌اند که گذر بیش از دو دهه را یادآور می‌شود و تماشای هنرنمایی برخی از بازیگران هم به آهی سرد و یک خدابیامرز ختم می‌شود، اما از همه اینها جالب‌تر این است که وقتی برنامه‌ها و سریال‌های قدیمی را می‌بینیم متوجه تغییر نوع پوشش، آرایش مو و چهره و سبک زندگی و مد در این سال‌ها می‌شویم. علاوه بر این، در دو دهه گذشته هم موضوعات و دغدغه‌های برنامه‌سازان تغییر کرده، هم نوع پرداختن به موضوعات.

تغییر ظاهر شخصیت‌ها، موضوعات و سبک زندگی در فیلم‌ها و سریال‌ها برآمده از تغییر همین مولفه‌ها در جامعه است و بسادگی نشان می‌دهد طی دو دهه گذشته جامعه و سبک زندگی ما چقدر عوض شده است. اگر کمی با دقت و حساسیت بیشتری، سریال‌های تکراری و قدیمی تلویزیون را تماشا کنیم حتما به نتایج و دیدگاه‌های جذابی درباره خودمان دست پیدا خواهیم کرد، زیرا سریال‌های تلویزیون مانند آینه‌ای در مقابل تغییرات زندگی اجتماعی و فردی ما است.

آذر مهاجر / گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر