jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۰۰۳۷۵   ۰۶ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۲:۰۸

همه آنچه باید پیش از ازدواج بدانید - 42

ازدواج با بیوه مردها و بیوه زن‌ها

۲

پیش از آن که برویم سراغ موضوع اصلی، می‌خواهیم کمی حاشیه پردازی کنیم. حاشیه ای که شاید به اندازه متن اهمیت دارد. لابد تعجب کردید که چرا در عنوان این مطلب ، از اصطلاح بیوه برای مردان هم استفاده کرده ایم. واقعیت این است که در جامعه ما برای توصیف زنان طلاق گرفته یا آنها که همسرشان فوت کرده است، کلمه « بیوه » به کار می رود اما برای مردانی با همین شرایط ، کلمه رایجی که وصف شان کند، وجود ندارد و به همین علت ما، از اصطلاح بیوه، برای مردان هم استفاده کرده‌ایم.

ازدواج با بیوه مردها و بیوه زن‌ها

این مطلب اما درباره آنهایی نیست که مرگ تنهای شان کرده است، بلکه ویژه کسانی است که مهر طلاق توی شناسنامه شان دارند.

استفاده از کلمه بیوه برای هر دو جنس البته، حتی اندکی هم از تفاوت شرایطی که زن ها و مردها پس از طلاق دارند، کم نمی کند. زنان معمولا در برابر اضطراب شدید پس از جدایی آسیب پذیرتر هستند. بیشتر از مردان ، قربانی برچسب های ناعادلانه اجتماعی می‌شوند، شانس ازدواج دائم شان نسبت به آنها، کمتر و احتمال درگیر شدن شان با آسیب‌های اجتماعی دیگر هم نسبت به مردان، فراوان‌تر است.

مردان هم البته فشار روانی زیادی را پس از جدایی تحمل می‌کنند حتی شاید مانند زنان، افسرده شوند اما معمولاً تفاوت مردان و زنان افسرده در این است که مردها، وقتی اندوهگین می‌شوند معمولا توانایی پرت کردن حواس شان را با کار بیشتر یا برقراری روابط اجتماعی گسترده‌تر دارند اما اندوه زنان، ترسناک تر است، شبیه یک ابر تیره و سیاه خیلی بزرگ است که دور سرشان حلقه می‌زند.

آنها اغلب بر خلاف مردان نمی‌توانند حواس شان را پرت کنند و حتی روالی برعکس دارند، گوشه‌گیر می‌شوند، روابط اجتماعی شان کم می شود و شاید تا مدتی نتوانند به خوبی گذشته به وظایف شان در محل کار عمل کنند اما با وجود همه مشکلاتی که برای آدم ها پس از طلاق پیش می‌آید، حذف مجموعه طلاق گرفته‌ها و طلاق داده‌ها ، از گزینه‌های ازدواج کار درستی نیست چرا که اولاً شاید ازدواج دوم آنها بر خلاف ازدواج اول تجربه‌ای خوشایند و زیبا باشد.

ثانیاً شمار آنها بسیار زیاد است و با حذف کامل شان، جمع بزرگی از گزینه های ازدواج تان خط می‌خورند نشان به آن نشان که در سال گذشته ، بیش از 158 هزار زوج در کشور طلاق گرفته‌اند یعنی فقط در یک سال، 316 هزار نفر مجرد شده‌اند.

به گواه سازمان ثبت احوال، آمار طلاق سال به سال افزایش پیدا می‌کند و بنابر این هر سال تعداد بیوه شده‌ها بیشتر می‌شود. همچنین بر اساس گزارش های پیشین همین سازمان، نیمی از طلاق ها در پنج سال اول زندگی رخ می دهد و 15 تا 20 درصدشان دقیقاً در سال اول که یعنی به طور متوسط کسانی در حال مجرد شدن دوباره با طلاق هستند که در سن ازدواج قرار دارند.

هرچند آمار طلاق ها در کشور ثابت می کند که جمعیت زنان و مردان بیوه را نمی‌شود از گزینه‌های ازدواج کنار گذاشت اما بهتر است برای ازدواج با این گروه به شش نکته طلایی دقت کنید:

اول – روی ازدواج با آنهایی که هنوز دوره « سوگواری شان » تمام نشده است حساب نکنید. منظورمان از سوگواری را پیش از این توضیح داده‌ایم. شاید کسی که در حال طی کردن این دوره است لزوماً غم زده به نظر نرسد اما به هر حال او طوفانی از احساسات و هیجان ها را تجربه می‌کند که گاه به شدت با هم متناقض است.

طبیعتاً در این شرایط ممکن است در مواقعی تصمیم گیری های او از سر منطق نباشد و نمی‌شود خطر کرد و در این شرایط به تصمیم شتابزده آنها برای ازدواج بعدی اعتماد کرد. طول دوره سوگواری بسته به عمق یک رابطه عاطفی و میزان پختگی افراد متفاوت است اما معمولاً برای طلاق این دوره دستکم دو سال در نظر گرفته می‌شود.

دوم - پرسش درباره جزئیات زندگی پیشین کسی که طلاق گرفته است یا ویژگی های همسرش یا گریز زدن به ضعف های زندگی مشترک قبلی، روابط عاطفی شما را سست می‌کند. همیشه یادتان باشد که آدم ها خاطره‌های بد را دقیق تر از خاطرات خوب به یاد می‌آورند و آنچه درباره زندگی مشترک قبلی آنها می‌گویید یا می پرسید ، گرچه شاید واکنش تندشان را در بر نداشته باشد اما روی قلب شان حک می‌شود.

اگر نمی توانید خودتان را در این زمینه کنترل کنید بهتر است قید چنین ازدواجی را بزنید.

سوم – پیش از ازدواج، تحقیق کنید که علت جدایی طرف مقابل تان از همسر سابقش چه بوده است.

چهارم – خانم هایی که قصد ازدواج با مردان مجرد شده پس از طلاق را دارند باید آگاه باشند که آیا خواستگارشان در حال پرداخت دینی مالی به همسر سابق هست یا نه .

آن مهریه‌ای که همه وقت خواستگاری می‌گویند کسی نمی‌گیرد و نمی‌دهد، بر عکس تصور عموم، هم گرفتنی است و هم دادنی. پس امکان دارد خواستگارتان در حال پرداخت مهریه همسر سابقش باشد، در این صورت باید بررسی کنید که آیا او استطاعت مالی تشکیل یک زندگی مشترک جدید را دارد.

پنجم – اگر طرف مقابل تان از زندگی قبلی اش فرزندی دارد حتما باید مشخص کنید که نگهداری فرزند به عهده اوست یا همسر سابقش و در هر صورت روش های برخورد با او را یاد بگیرید.

شیوه رفتار با کودکان طلاق مانند کودکان عادی نیست آنها بحرانی عظیم را پشت سر گذاشته اند و اغلب، حس می کنند جای یکی از والدین شان را گرفته اید که این وضع ممکن است به تنفر یا کینه شان از شما منجر شود.

کودکان طلاق حقوقی هم دارند و همسر شما برای به جا آوردن این حقوق ناچار است با شریک زندگی پیشینش در ارتباط باشد.

ششم – هرگز با حس دشمنی نسبت به همسر سابق طرف مقابل ازدواج نکنید. شما در حال تشکیل یک رابطه عاطفی هستید. پیش تر، فرد دیگری برای برقراری این ارتباط تلاش کرده اما موفق نشده و زندگی مشترک را ترک کرده یا از زندگی مشترک کنار گذاشته شده است پس دلیلی برای دشمنی با او وجود ندارد.

ضمن این که رفتار خصمانه شما نسبت به او، واکنش خصمانه او نسبت به شما را هم در پی خواهد داشت. بهترین راه این است که تا حد ممکن از ارتباط نزدیک و رو به رو شدن با او بپرهیزید و از همسرتان هم بخواهید ارتباطش با همسر سابق ، فقط بر اساس ضرورت و با رعایت حریم ها باشد.

مریم یوشی زاده/ خبرنگار جام جم آنلاین/

دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
چعب
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
باتشكر از مطالب خوب خانم یوشی زاده
متاسفانه وضعیت روحی اجتماعی كشورمان بصورتی است كه پدیده هایی همچون طلاق زیاد شده و پیدا كردن راهكار برای این جامعه افسرده و یك سر و صد سودا بسیار مهم است.
۰
۰
ابی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
كل مطلب اگر میخواهی مثل من به اندوه و دردسرهای بعد طلاق دچار نشوی دو نكته در هنگام طلاق در نظر بكیر 1اولا اینكه با طلاق مشكلت حل میشود فراموش كن مشكل همیشه است نوع ان فرق میكند پس تاتوانایی حل مشكل نداری فكر ازدواج مجددرااز سرتبیرون كن 2فكر اینكه بعد طلاق با كسی ازدواج كنی كه همسر سابقت را بسوزانی فكراحمقانه ای است زندگی ابزار انتقام جنابعالی نیست 3فكر نكنید با سپردن بچه ها به دیگری كار شما تمام است گزینه مشكلات بچه هام به گزینه مشكلات بچه هامون تبدیل میشودحل مشكلات بچه های تركیبی دكتر روانشناس هم كم میاره4در اولین دعوا این حرف كه اگر خوب بودی كارت به اینجا نمیكشید علاوه به گزینه های قبلی به دعوا اضافه میشود در اخر اگر همسر می خواهیدچشم وگوش قبل ازدواج بازو بعد ازدواج لوس بازی كنار ومانند یك موسس شركت فقط به فكر ساختن باشی یا حوصله نداری دیگه فكر ازدواج از سرت بیرون یك عده بچه را اسیر نكن
۰
۰

یادداشت

بیشتر
خدمت به شهروندان بدون اغماض

خدمت به شهروندان بدون اغماض

قطعا مهم‌ترین و کلان‌ترین وظیفه‌ای که شورای شهر و سایر نهادهای اجرایی و قانونگذاری باید مدنظر قرار دهند، خدمت‌رسانی به شهروندان است.

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

هفته محیط‌ زیست از امروز در کشورمان شروع می‌شود و به همین مناسبت قرار است رئیس سازمان حفاظت‌ محیط‌ زیست امروز در نشستی خبری میزبان خبرنگاران این حوزه باشد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر