روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: با لغو موقت برخی تحریم‌های آمریکا، اتکای چین به نفت خاورمیانه افزایش یافته و در نیمه نخست 2014 در واردات نفت از ایران رکورد زده است.
کد خبر: ۶۹۸۵۷۵

به گزارش تسنیم و به نقل از این روزنامه آمریکایی، این افزایش در حالی صورت گرفت که آمریکا همزمان با حفظ فشارها بر تهران، در تلاش است در مورد برنامه هسته‌ای ایران با این کشور به یک توافق برسد.

هفته گذشته، ایران موافقت کرد در قبال کاهش بیشتر تحریم‌ها از سوی آمریکا، قدم‌هایی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای خود بردارد. هر دو طرف همچنین مذاکرات را به مدت چهار ماه دیگر تمدید کردند.

آماری که گمرک چین دوشنبه هفته جاری منتشر کرد نشان داد، واردات نفت از ایران در شش ماهه نخست 2014 معادل 630 هزار بشکه در روز بوده که 48 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر است.

این بیشترین واردات نفت چین از ایران در شش ماهه نخست سال است و واردات این کشور تاکنون چنین حجمی نداشته است.لی لی رئیس تحقیق و بررسی موسسه مشاوره‌ای آی.سی.آی.اس سی.وان انرژی در این باره اعلام کرد: در نیمه نخست سال میلادی جاری، 10 درصد کل خرید نفت خام چین را نفت ایران تشکیل داده است.

مازیار حجتی، مدیرعامل دفتر چین شرکت ملی نفت ایران نیز در این باره به وال استریت ژورنال گفت: کاهش تحریم‌های آمریکا در افزایش واردات نفت چین از ایران موثر بوده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها