jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۸۱۲۱   ۳۰ تير ۱۳۹۳  |  ۲۰:۳۰

هر سال در کرمان دپوی هزاران تن پوست پسته و آتش‌زدن آن یکی از مهم‌ترین مشکلات زیست‌محیطی این استان است. در حالی که طبق تحقیقات پژوهشگران، این محصول باغ‌های پسته می‌تواند با تبدیل به کربن خالص، 10 درصد از نیاز صنایع داخلی به این ماده را کاهش دهد.

رئیس اتاق بازرگانی رفسنجان در این باره به مهر اظهار کرد: استفاده از پوست پسته و مزیت‌های اقتصادی آن از چشم کشاورزان دور مانده و در صورت توجه بیشتر به این محصول جانبی می‌توان بر سوددهی پسته افزود. چرا که از 12 کیلوگرم پوست پسته یک کیلو کربن تولید می‌شود. محمدعلی میرزاییان افزود: برخی کشورها، تولید کربن خالص را به عنوان یکی از صنعت‌های پر درآمد خود در نظر گرفته‌اند و حتی کربن را از پوست بادام و هسته خرما و نارگیل تولید می‌کنند و با توجه به حجم بالای تولید پسته در رفسنجان و استان کرمان می‌توان از این قابلیت استفاده کرد و ایران را به تولیدکننده کربن خالص با استفاده از محصولات جانبی کشاورزی تبدیل کرد.وی گفت: متاسفانه این محصول در بیشتر باغ‌های کشور به ضایعات تبدیل می‌شود و سرنوشتی جز معدوم‌شدن ندارد، اما می‌توان آنها را به کربن خالص تبدیل و از این راه صرفه‌جویی ارزی قابل‌توجهی را نیز برای کشور ایجاد کرد.محمد صلاحی، کارشناس اقتصادی کشاورزی نیز اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در بخش‌های بالا دستی و پایین دستی کشاورزی ضروری است که در استان‌هایی مانند کرمان نیز احساس می‌شود. وی افزود: نبود کارخانه‌های بالا دستی در صنعت کشاورزی استان کرمان موجب شده در برخی مناطق یک محصول به صورت قابل توجهی هدر رود یا باقیمانده آن با نرخ بسیار اندک فروخته شود که نمونه آن در جنوب کرمان بخوبی قابل لمس است، اما در زمینه محصولاتی مانند پسته و خرما می‌توان زنجیره‌ای از تولید در کرمان ایجاد کرد. وی گفت: خرمای کرمان دارای پتانسیل‌های بالای صادراتی و تولید است، اما در واقع چشم به روی این پتانسیل‌ها بسته شده است؛ نمونه آن ایجاد کارخانه تولید کربن از پوست پسته در رفسنجان است که ضمن سوددهی برای سرمایه‌گذاران، بخش قابل توجهی از نیاز کشور به کربن خالص را که سوخت کاتالیزور کوره‌های صنعتی محسوب می‌شود، تامین می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر