jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۶۸۹۳   ۲۵ تير ۱۳۹۳  |  ۲۳:۲۷

در سالی که گذشت بی‌آن‌که خیلی از ما خبردار شویم 31هزار دختر کمتر از 15 سال پای سفره عقد نشستند. نمی‌شود گفت پیوندشان مبارک و برایشان آرزوی خوشبختی کرد چون ازدواج دختر زیر 15 سال، ازدواج کودک است و تاهل یک کودک نمی‌تواند میمون باشد.

در سال 92 اما با این که این اتفاق میمون نبود، 31 هزار بار تکرار شد و 31 هزار دختر، کودکی‌شان نیمه‌تمام ماند؛ 31هزار ازدواج ناپخته، 31 هزار تحصیل ناتمام و 31 هزار استعداد شکوفا نشده.

کنار آمدن با پدیده ازدواج کودکان شدنی نیست چون آنهایی که زودهنگام عروس می‌شوند و زندگی زناشویی را تجربه می‌کنند به احتمال زیاد وادار به ازدواج شده‌اند و این بی‌رغبتی اولین خطر ازدواج کودکانه است. دخترانی که زودتر از سن قانونی به عقد مردی درمی‌آیند، بعید نیست با کسی چند سال بزرگ‌تر از خود طرف باشند و این اختلاف سن و سلطه‌ای که از آن به سمت دختران سرازیر می‌شود دومین مشکل کار است.

دختری که در کودکی لباس بخت می‌پوشد فرصت ادامه تحصیل و پیمودن مراتب ترقی را نیز به احتمال زیاد از دست می‌دهد که تولید نسلی کم‌توان و کم‌دانش ایراد بعدی ماجراست. اما مهم‌تر از اینها خلافی است که در نقاط مختلف کشور انجام می‌شود و صدای اعتراضی را نیز بلند نمی‌کند. طبق قانون، ازدواج کودکان غیرقانونی است و ثبت ازدواج کودکان نیز ممنوع، اما در سالی که گذشت با وجود این ممنوعیت، 31هزار ازدواج از این جنس ثبت شده که حکایتی است از بروز 31 هزار تخلف.

این تخلفات اما دیروز صدای اعتراض معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری را بلند کرد، زنی که پیش از قرار‌گرفتن در این پست، وکیلی بود که برای رفع خشونت علیه‌زنان تلاش می‌کرد. شهیندخت مولاوردی نگران این 31 هزار ازدواج است که فرجامش را از هم اکنون می‌توان حدس زد. او نیز سوالش این است که چرا با وجود غیرقانونی بودن، ازدواج این دختران ثبت شده است و برای یافتن پاسخ این پرسش از وزیر دادگستری خواسته تا چگونگی این ثبت‌شدن‌ها را گزارش دهد. این که این ثبت‌شدن‌ها نگران‌کننده است علتش این است که هر ثبت ازدواج در دفترخانه مساوی با رسمیت‌یافتن یک ازدواج است و وقتی چنین ازدواجی، رسمی باشد، قبح آن نیز از بین می‌رود و آن وقت این که چنین ازدواجی غیرقانونی شناخته شود، اتفاقی بی‌مسما خواهد بود.

البته اگر این ازدواج‌ها ثبت نشود، وضع بهتر نخواهد شد چون بازنده یک ازدواج ثبت نشده کسی نیست جز دختری که کودکی‌اش را بر سر این اتفاق گذاشته است. بنابراین پیش از زیر سوال بردن ثبت ازدواج کودکان باید اصل این ازدواج‌ها را زیر سوال برد، چون اگر ثبت متوقف شود، این ازدواج‌ها متوقف نخواهد شد و فقط تحرکات خانواده‌ها زیرزمینی خواهد شد.

مریم خباز ‌/‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر