jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۶۷۹۵   ۲۵ تير ۱۳۹۳  |  ۱۹:۲۶

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: حذف خودسرانه دارو در ایام روزه‎داری از سوی بیماران ریوی ممکن است سبب اختلال در روند درمان شود.

دکتر بهرام دلفان در گفت‎وگو با ایسنا درباره توصیه‎های مرتبط با روزه‎داری در مصرف دارو‌ها اظهار کرد: بیماران مبتلا به بیماری انسداد ریوی و صرع در معرض خطر تغییر دوز دارو در ایام روزه‌داری هستند. پزشکان علاوه بر این‌که باید به بیماران صرعی که با قطع دارو دچار بازگشت حملات تشنجی می‌شوند مشاوره دقیق بدهند ، باید به بیماران مبتلا به آسم هم که با قطع داروهای استنشاقی و افشانه‌های تنفسی دچار حملات آسمی می‌شوند، توصیه‌های لازم را ارائه دهند.

وی تاکید کرد: مطالعات انجام شده روی داروهای ضد فشار خون و ضد انعقاد خون نشان می‌دهد روزه‎داری تاثیر خاصی بر اثربخشی این دارو‌ها ندارد؛ البته گاهی اوقات لازم است در مورد داروهای ادرارآور برای جلوگیری از دست رفتن آب بدن، پزشک اقدام به کاهش دوز این دارو‌ها در بیماران روزه‎دار کند.

وی با تاکید بر این‌که در تمام بیماران دیابتی، تنظیم و کنترل مرتب قند خون بسیار مهم است، اظهار کرد: هر چند روزه‎داری برای برخی مبتلایان به دیابت بنا بر تشخیص پزشک معالج می‌تواند مفید باشد، اما تغییر خودسرانه دوز دارو و رژیم غذایی در برخی دیگر می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها