jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۱۸۹۹   ۱۳ تير ۱۳۹۳  |  ۲۰:۰۱

یک متخصص پرتودرمانی توصیه کرد: بهتر است بیماران سرطانی که در حال طی کردن دوره درمانی خود هستند، طی دو سال اول پس از درمان از روزه‌داری اجتناب کنند، اما با گذشت سه سال از دوره درمانی‌شان می‌توانند روزه بگیرند.

دکتر پدرام فدوی در گفت‌وگو با جام‌جم گفت: با گذشت سه تا پنج سال از درمان اولیه بیماران سرطانی، این دسته از بیماران با رعایت نکاتی می‌توانند روزه بگیرند؛ ازجمله این که نباید خود را طی روزه‌داری با فعالیت‌ها خسته کنند و باید استراحت کافی داشته باشند. همچنین طی روزه‌داری از قرار گرفتن در آفتاب خودداری کنند و به این ترتیب، میزان استرس فیزیولوژیک وارده به بدن را به حداقل برسانند. درباره مصرف داروهای این بیماران نیز پزشک معالج با توجه به نوع بیماری و برنامه درمانی خاص هر بیمار باید تصمیم بگیرد که وی می‌تواند داروهایش را در دو وعده سحر و افطار میل کند یا نه؛ به‌عنوان مثال، مصرف داروهای درمانی مبتلایان به سرطان پستان در وعده‌های سحر و افطار بلامانع است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر