jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۷۲۹۱۱   ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۹:۴۹

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

آمادگی ایران برای مرمت آثار تاریخی سوریه

مجوز ویژه برای کارمندان سیاسی وزارت خارجه

روزنامه خراسان نوشت:در حالی که بر اساس مصوبه اسفندماه دولت، حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح و سایر صندوق های وابسته به دستگاه های اجرایی به میزان 6 میلیون ریال و حداکثر حقوق آنان نیز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین می‌شود، بر اساس مصوبه جدید دولت، کارمندان سیاسی و شاغل در پست‌های سیاسی وزارت امور خارجه از این مصوبه استثنا شده اند.

عربستانی‌ها به راحتی فریب می‌خورند

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:اظهارات صریح و بی‌پرده یک کارشناس سیاسی متخصص در جریان‌های تروریستی در گفت و گو با شبکه خبری العربیه بازتاب وسیعی در رسانه‌های مجازی و افکار عمومی داشت. این کارشناس در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر "چرا داعش تأکید دارد اعضاء خود را از میان جوانان سعودی انتخاب کند؟" گفت: دلیل آن روشن است و آن اینکه عربستانی‌ها به راحتی فریب می‌خورند. عربستانی‌ها در افغانستان، چچن و سوریه به راحتی استحمار شده‌اند.

بازگشت نام «مبارک» قاهره

جمهوری اسلامی آورده: نام "مبارک" به نقشه خطوط متروی قاهره بازگشت! دولت کودتائی السیسی، با حذف نام شهدا از نقشه جدید خطوط متروی قاهره، نام حسنی مبارک را به آن برگردانده است. به گزارش پایگاه خبری "مصری الیوم"، کاربران شبکه‌های مجازی، عکس‌هایی از نقشه جدید خطوط مترو قاهره منتشر کرده‌اند که نام مبارک رئیس‌جمهور مخلوع مصر را بر یکی از ایستگاه‌های متروی قاهره نشان می‌دهد.

مخترع «بمب بلوکی» به دام افتاد

روزنامه قدس به نقل ازالعالم نوشت: مخترع «بمب بلوکی» که از بارزترین کارشناسان مواد منفجره گروه داعش در عراق است، در غرب بعقوبه دستگیر شد. این بمب ها که در داخل بلوکهای سیمانی کار گذاشته می‌شود دارای قدرت استتار بالا برای عدم کشف است.

چیزی به عنوان مناظره در مجلس نداریم

قدس به نقل از سایت جهان نوشت: حسن قشقاوی- معاون وزیر خارجه- درباره انتشار اخباری مبنی بر مناظره سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان و علی باقری، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در زمان مسؤولیت سعید جلیلی گفت: در آیین نامه مجلس چیزی تحت عنوان مناظره نداریم و تا کنون نیز سابقه نداشته در کمیسیون و صحن علنی مناظره شکل بگیرد.

هشدار سردار جلالی درباره حمله سایبری

قدس از قول باشگاه خبرنگاران آورده: سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در افتتاحیه دومین کنفرانس ملی دفاع سایبری در دانشگاه امام حسین(ع) گفت: تجاوز سایبری به جمهوری اسلامی تجاوز به خاکمان محسوب می‌شود و باید در جهت ساز و کارهای دفاع و حمله سایبری برآییم.

آمادگی ایران برای مرمت آثار تاریخی سوریه

قدس از قول سایت مشرق نوشت: مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ایران اعلام آمادگی کرده تا آثار و بناهایی که در ناآرامی‌های اخیر سوریه صدمه دیده است را مرمت و احیا کند.

‌دفاع شهردار اسبق نیویورک از منافقین

قدس به نقل ازمشرق آورده: نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در واکنش به مقاله اخیر شهردار اسبق نیویورک که به طرز وقیحانه ای از گروه تروریستی منافقین دفاع کرده است، تأکید کرد: «مردم عراق از این گروهک نفرت دارند و از آنها می‌خواهند از کشورشان خارج شوند.»

پذیرایی «بن‌لادن» از گردشگران در برزیل!

قدس به نقل از سایت مشرق نوشت: در آستانه جام جهانی 2014 شخصی که خود را شبیه اسامه بن لادن درآورده در کافه خود در برزیل از گردشگران پذیرایی می‌کند. این کافه‌دار شهر سائوپائولو با این ایده موفق شده در آستانه جام جهانی گردشگران زیادی را به مغازه خود بکشاند و از این راه مشتریان زیادی برای خود دست و پا کرده است.

علت تقویت ناوگان روسیه در مدیترانه

قدس آنلاین نوشت: روزنامه ورلد تریبون در گزارشی نوشت: نیروی دریایی روسیه ناوگان دریایی خود در دریای مدیترانه را برای حفاظت از سوریه تقویت کرده است.

آمریکا طبق توافق ژنو می‌تواند تا 50 سال به ایران اعتماد نکند!

روزنامه کیهان نوشت:یک روزنامه آمریکایی اعلام کرد واشنگتن می‌تواند به اعتبار توافق موقت ژنو، پرونده ایران را تا 50 سال آینده عادی نکند!نیویورک تایمز در تحلیلی به قلم کنت پولاک کارشناس سابق سازمان سیا نوشت: افزایش فشار بر ایران و محکم ساختن سازوکارها در توافق هسته‌‌ای نهایی، راه حصول یک توافق تضمین‌دهنده و پایدار است.پولاک می‌افزاید: مهلت توافق ژنو تا ماه ژوئیه (تیرماه) و برای یک دوره شش ماهه دیگر قابل تمدید است. در این مذاکرات محور تاکید واشنگتن بر کیفیت و کمیت کار سانتریفیوژهای ایران است یعنی محدود ساختن تعداد سانتریفیوژها و همچنین مشخص شدن نوع آنهاست. تاکید دیگر آمریکا بر کمیت و کیفیت اورانیومی است که ایران مجاز به در اختیار داشتن آن است. واضح است که این موضوعات مهم‌اند، اما هرگز نباید اولویت درجه اول آمریکا باشند. واشنگتن لازم است در مذاکرات، محور تمرکزش را بر روی سه اصل متمرکز سازد: 1- هدایت بازرسی‌های سرزده 2- طراحی سازوکاری برای سهولت در اعمال تحریم‌ها تا تحریم‌‌ها مجددا به اجرا گذارده شود 3- تمدید مهلت اعتبار توافق.

نیویورک تایمز می‌افزاید: صرف وجود بازرسی‌های سرزده کافی نیست؛ آمریکا باید یک مکانیزم بسیار محکم به اجرا گذارد. بهترین راه ایجاد این مکانیزم، این است که تحریم‌های سازمان ملل و اروپا به طور کل لغو نشود، بلکه معلق بماند(!) در هر دو صورت می‌توان هر شش ماه یک بار قطعنامه‌ای جدید صادر کرد و به حکم آن همه تاثیرات تحریم‌ها برای شش ماه معلق گذارده شود و دائما قابل تجدید باشد.

پولاک سپس درباره مدت توافق نهایی می‌نویسد: بهتر آن است که این مدت به 30 الی 50 سال افزوده شود. طبیعی است که ایرانی‌ها با این پیشنهاد مخالفت خواهند کرد. آنها مخالف بازرسی‌های سرزده‌اند و آن را نقض حاکمیت ملی‌شان می‌دانند.توجیه آنها هم این است که «طرح اقدام مشترک» بر از میان برداشته شدن تحریم‌ها دلالت دارد نه بر معلق ماندن آنها. آنها یقینا ابراز خواهند کرد که پیشنهاد غربی‌ها در محافل خصوصی در مورد مدت زمان اعتبار قرارداد فقط 10 تا 12 سال بوده است. اما آمریکا برای اعمال خواست خود در این زمینه اهرم‌های قانونی و عملی دارد که می‌تواند با تکیه بر آن همه چیز را به عقب براند.نیویورک تایمز نوشت: در «طرح اقدام مشترک» تصریح شده «تا زمانی که همه شروط قرارداد نهایی تکمیل نشده است، با ایران مانند یک قدرت عادی هسته‌‌‌ای رفتار نخواهد شد؛ ایران هم این اصل را پذیرفته است.»

سفر معمار پوچ‌گرای آمریکایی به ایران لغو شد

روزنامه کیهان نوشت:سفر پیتر آیزنمن، معمار پوچ‌گرای آمریکایی و طراح یادمان هولوکاست برلین، به ایران لغو شد.در پی اطلاع‌رسانی و روشنگری کیهان و انتشار دو خبر ویژه تحت عنوان «معمار یادمان هولوکاست به ایران می‌آید!» و «اعتراض به سفر معمار پوچ‌گرای آمریکایی به ایران» و واکنش انقلابی جمعی از اساتید و دانشجویان و رسانه‌های اصولگرا، سفر این معمار صهیونیست لغو شد. دبیرخانه سومین همایش بین‌المللی معماری معاصر در اطلاعیه‌ای آورده است: «به اطلاع تمامی مراکز و مؤسسات علمی و همکاران گرامی و مدعوین محترم می‌رساند که به احترام و رعایت مصالحی که مراجع ذیصلاح در نظر دارند، همایش مذکور برگزار نخواهد شد.»لازم به ذکر است که برخی از مطبوعات زنجیره‌ای تلاش ویژه‌ای برای اطلاع‌رسانی در خصوص این همایش و سخنرانی این معمار پوچ‌گرا انجام داده بودند.

رهبر انقلاب صراحتا گفتند در جزئیات مذاکرات دخالت نمی‌کنند

کیهان آورده:مسئولان دولتی و حامیان آنها باید پاسخگوی عملکرد خود در مذاکرات هسته‌ای باشند.وبسایت رجانیوز با انتشار این مطلب نوشت: نزدیک به 4 ماه از آغاز اجرای توافق ژنو می‌گذرد و همچنان هیچ تغییر قابل توجهی در وضعیت اقتصاد داخلی بوجود نیامده است، طی روزهای آینده نیز مسئولان تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان برای توافق نهایی، مذاکرات خود با 5+1 را شروع خواهد کرد اما همچنان نه نخبگان و نه مردم از جزئیات این توافق آگاه نیستند.به گزارش رجانیوز، طی ماه‌های گذشته انتقادات فراوانی به عملکرد دستگاه دیپلماسی کشورمان وارد شده و بسیاری از نخبگان و دلسوزان انقلاب با هشدارهای مکرر خود در این باره، از آینده مذاکرات ابراز نگرانی و دلواپسی کرده‌اند اما دولت در پاسخ به این انتقادات یا منتقدان را «بی‌سواد» خطاب کرده و یا اعلام داشته این مذاکرات زیر نظر رهبر معظم انقلاب و با هماهنگی کامل ایشان انجام می‌شود و از این رو جای انتقادی به عملکرد دیپلماتیک دولت در این عرصه وارد نیست این منطق اشتباه، اولین بار توسط برخی اعضای دولت از جمله مشاور وزیر خارجه مطرح شد این اظهارات در حالی از سوی مشاور ظریف بیان می‌شد که رهبر انقلاب تنها 4 روز قبل از توافق ژنو در جمع بسیجیان سراسر کشور در مصلی تهران، ضمن تاکید بر حمایت خود از «همه دولتها» گفتند در «جزئیات مذاکرات» دخالتی ندارند: «بنده اصرار دارم بر حمایت از مسئولانی که اجرای کار برعهده‌شان است، از همه دولتها بنده حمایت می‌کنم، از مسئولان - مسئولان داخلی، مسئولان خارجی - حمایت می‌کنم و وظیفه ما است ... لذا اینها به کمک احتیاج دارند، من هم کمکشان می‌کنم، حمایتشان می‌کنم؛ این یک طرف قضیه است که قطعی است. از آن طرف اصرار دارم بر تثبیت حقوق ملت ایران، از جمله مسئله حقوق هسته‌ای؛ اصرار داریم بر اینکه از حقوق ملت ایران یک قدم عقب‌نشینی نباید بشود. ما البته در جزئیات این مذاکرات مداخله نمی‌کنیم.»

یادآور می‌شود رهبر معظم انقلاب دیروز نیز در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای هوافضای سپاه فرمودند «من همواره طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم و توصیه همیشگی من به مسئولان این بوده که در سیاست خارجی و مبادلات بین‌المللی هرچه تلاش و ابتکار وجود دارد به کار ببندند اما نباید نیازمندی‌های کشور و برخی مسائل همچون تحریم‌ها، به مذاکره گره زده شود.» با این حال رسانه‌های زنجیره‌ای زرد، بخش اول همین بیانات را در تیترها برجسته کرده و بخش دوم را کتمان کردند!گفتن نیمی از حقیقت و کتمان نیمی از آن، یکی از شیوه‌های تحریف است که به وفور در رسانه‌های زنجیره‌ای مشاهده می‌شود؛ نظیر گفتن «لااله» و حذف «الا الله»!

زمین قسطی برای دانشگاه اصلاح‌طلبان حزب و روزنامه‌ عارف در راه است

کیهان نوشت:پسر محمدرضا عارف از تحرکات وی برای راه‌اندازی حزب فراگیر، روزنامه و دانشگاه بین‌المللی خبر داد.حمیدرضا عارف در مصاحبه با نشریه صدا در مورد روزنامه امید ایرانیان که به زودی منتشر خواهد شد، می‌گوید: موافقت با مجوز روزنامه در دوره وزارت آقای حسینی انجام شد و در زمان آقای جنتی وزیر جدید تا دولت مستقر و کارگروه‌ها تشکیل شد، اندکی زمان برد تا در بهمن‌ماه مجوز روزنامه صادر شد. با توجه به حساسیت دکتر عارف روی یک کار کیفی کار گروهی تشکیل شده تا تمامی زوایا بررسی شود.پیش از این روزنامه بهار منتسب به عارف و پسر وی بود که گفته می‌شد مسئولیت مالی آن را برعهده دارد. وی در مورد انتخابات مجلس و فعالیت‌های عارف می‌گوید: «دکتر عارف در انتخابات مجلس قویا حضور خواهند داشت. برنامه ایشان این است که اصلاح‌طلبان و طیف تدبیر و امید با هم هماهنگ شوند.

پسر عارف همچنین درباره دانشگاه پدر خود می‌گوید: دکتر عارف به همراه عده‌ای دیگر موافقت اصولی برای تشکیل یک دانشگاه خصوصی دریافت کرده‌اند. آقای عارف سال 84 به همراه برخی دیگر از دوستانشان که همگی از اهالی علم و فرهنگ و حوزه هستند اقدام به این کار کردند. همراهان آقای دکتر در این کار دکتر توفیقی، دکتر محمد فرهادی، دکتر خلیل عراقی، دکتر نصرت‌الله ضرغام، حجت‌الاسلام مجید انصاری و خانم دکتر مروج و دکتر شیرازی هستند... بعد از دریافت موافقت اصولی، زمینی در منطقه هشتگرد با اقساط 20 ساله خریداری شد ولی چون توان مالی نداشتند و در 8 سال گذشته شرایط هم مناسب نبود عملیاتش شروع نشد. البته لازم به توضیح است که یکی از عوامل توقف کار توجه به کیفیت کار است و این که در صورت تاسیس، دانشگاهی بین‌المللی تأسیس شود.

هفته‌نامه صدا در ادامه گزارش خود خبرهایی از حزب فراگیر، توسط عارف منتشر کرده است. در مورد حزب فراگیر حمیدرضا عارف، فرزند محمدرضا عارف و نخستین مدیر عامل بنیاد امید ایرانیان می‌گوید: «فعالیت‌های حزب فراگیر با بنیاد متفاوت خواهد بود. تشکیل حزب فراگیر هنوز در دست بررسی است. دوستان در کارگروه خواستار تشکیل حزب هستند اما دکتر عارف رایزنی با بزرگان را نیز در دستور کار دارند.»حمیدرضا عارف درباره نحوه تأمین منابع مالی حزب و روزنامه توضیح نداده است.

اظهار مرامنامه مخفی کارگزاران اخلاق هیچ اصالتی ندارد!

روزنامه کیهان نوشت:عضو شورای مرکزی کارگزاران مدعی شد اخلاق در سیاست هیچ اصالتی ندارد.سعید لیلاز که در جریان فتنه و آشوبگری سال 88 با برخی رابطین سفارت انگلیس در ارتباط بود در مصاحبه با ایرنا گفت: اخلاق در سیاست لباسی است که بر تن منافع طبقاتی هر گروه سیاسی پوشانده می‌شود؛ گروهی منافع خودش را در قالب ارزش‌ها و گروهی دیگر منافع خود را در حفظ آزادی می‌دانند.وی افزود: هرکسی سعی می‌کند اخلاقی برای منافع خود دست و پا کند؛ بنابراین اخلاق در سیاست هیچ اصالتی ندارد چون فقط لباسی بر تن منافع طبقاتی اجتماعی هر گروه سیاسی است.وی همچنین گفت: منافع ملی این است که آیا مصالح و منافع اکثریت یک ملتی در یک رویه‌ای بازتاب پیدا می‌کند یا نه؟ بنابراین اگر من از آرامش صحبت می‌کنم و بازتاب دهنده نظر اکثریت ملت ایران هستم، خوب منافع ملی ما در آرامش است.

ظاهراً در راستای تأمین همین آرامش بود که افراطیون در احزابی مانند کارگزاران و مشارکت، کشور را در سال 88 به کام آشوب 8 ماهه بردند و در حالی که سودای کسب قدرت به هر قیمت داشتند مدعی نگران برای آرای مردم شدند!البته اظهارات عضو مرکزیت کارگزاران را در باب «اقرار العقلا علی انفسهم جایز» باید پذیرفت و امضا کرد که اخلاق و ثبات اصول در حزب ژلاتینی کارگزاران و برخی اعضای مؤثر آن هیچ جایگاهی نداشته به نحوی که بین جریان‌های سیاسی بازی کرده و از برخی سوابق چپ روی تا سوپرراست‌گرایی را تجربه کرده و سپس به واسطه اظهارات کسانی چون مرعشی سر از لیبرالیسم درآورده‌اند و هر چند به دیگر لوازم لیبرالیسم عمل نکرده‌اند اما گویا در نسبی‌گرایی اخلاقی، به لیبرالیسم وفادار بوده‌اند!

بدون تردید دنیا علیه اسرائیل است

کیهان آورده:اکثریت صهیونیست‌های ساکن فلسطین اشغالی معتقدند رژیم اسرائیل در مسیر درست پیش نمی‌رود. آنها همچنین مطمئن هستند دنیا علیه اسرائیل است.براساس نظرسنجی سایت روزنامه یدیعوت آحارونوت از میان هر10 صهیونیست ساکن سرزمین‌های اشغالی کمتر از 3 نفر فکر می‌کنند اسرائیل در مسیر درست حرکت می‌کند و پنج نفر از هر 10 نفر مطمئن هستند که «مسیر اسرائیل اشتباه است».طبق همین نظرسنجی در حالی که 80 درصد صهیونیست‌های ساکن فلسطین اشغالی به جای اسرائیلی دانستن خود ترجیح می‌دهند خود را با ملیت‌های قبل از مهاجرت معرفی کنند، 63 درصد جوانان صهیونیست مطمئن هستند که عبارت «دنیا علیه اسرائیل است» در حد آیه تورات غیرقابل تغییر است.جان کری، وزیر خارجه آمریکا، به تازگی از واژه «آپارتاید» در مورد آینده اسرائیل، در صورت عدم دستیابی به پیمان صلح با فلسطینی‌ها، استفاده کرد و موجب خشم اسرائیلی‌ها شد؛ و خود آقای کری نیز پوزش خواست.روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به مناسبت شصت و ششمین سال اشغال فلسطین نوشت: نبود صلح ممکن است اسرائیل را به سوی همان وضعی هدایت کند که بیان آن از سوی جان کری، موجب عصبانیت مقامات اسرائیل شده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۲
تخت جمشید خودمون داره نابود میشه و البته تاحدودی هم شده ولی هیچ كس بفكر مرمت كردنش نیست و خیلی جاهای دیگه!!!!
اون وقت سوریه واجب تره !!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها