عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار خبر داد:

اعلام نام بدهکاران دانه درشت بانکی در صورت عدم تسویه

۱۸ بدهکار بالای ۵۰۰ میلیارد تومان

لیست بدهکاران بانکی و میزان بدهی آنها منتشر شد

در سیستم بانکی کشور ۱۴۳۲ نفر بدهکار میلیاردی‌اند که ۹۰۰ نفر آنها بدهی بالای ۱۰ میلیارد تومان داشته و ۵۳۲ نفر دیگر آنها بدهی بالای ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلیاردی دارند.
کد خبر: ۶۷۲۵۲۱
لیست بدهکاران بانکی و میزان بدهی آنها منتشر شد

تنها مدتی کمی از آغاز نهمین دوره ریاست جمهوری گذشته بود که موضوع معوقات بانکی و بدهکاران بانکی مورد توجه رسانه‌ها و شخص رییس جمهور قرار گرفت.

این موضوع در ابتدا با عناوین مختلفی مورد توجه مردم و رسانه‌ها و حتی مسئولان قرار گرفت اما می‌توان شاه بیت آن را وعده ارائه یک لیست 300 نفره از جانب رییس جمهور نام برد.

وعده ارائه این لیست سالها بر زبان آورده شد تا اینکه نه تنها این وعده محقق نشد بلکه در اواخر دوره دهم ریاست جمهوری شاهد وقوع یک فساد آن هم به ارزش سه هزار میلیارد تومان بودیم.

کارشناسان و مسئولان اقتصادی و قضایی هر کدام دلیل وقوع این‌گونه مفاسد و همچنین راه‌های مبارزه با ان را به شکلی خاص تعریف کردند اما می‌توان گفت در بحث مطالبات معوق، بانک‌ها جزء مقصرین اصلی هستند چرا که از بیشتر بدهکاران کلان وثیقه کافی دریافت نکرده و با همین شرایط تسهیلات بالایی را به آن‌ها اعطا کرده‌اند.

اقدامات لازم برای شناسایی و مجازات ویژه‌خواران در اولویت کار قرار گیرد

اما در روز 7 دی ماه سال گذشته رییس‌جمهور به معاون اول خود دستور داد تا اقدامات لازم برای شناسایی و مجازات کسانی که با تبانی و سوءاستفاده از امتیازات خاص، زمینه ویژه‌خواری و درآمدهای غیرموجه را فراهم کرده‌اند، در اولویت کار قرار گیرد.

در متن این دستور خطاب به جهانگیری آمده بود: از آنجا که مبارزه با مفاسد اقتصادی، لازمه پیشرفت و عدالت است و دولت تدبیر و امید، برای خروج اقتصاد کشور از رکود و ایجاد رونق اقتصادی، تأمین امنیت برای فعالیت سالم اقتصادی را در اولویت کار خود قرار داده است، مقتضی است اقدامات لازم برای شناسایی و مجازات کسانی که با تبانی و سوءاستفاده از امتیازات خاص، زمینه ویژه‌خواری و درآمدهای غیرموجه فراهم کرده‌اند در اولویت کار قرار گیرد.

به ویژه ضروری است موارد سوءاستفاده از شرایط تحریم مورد رسیدگی قرار گیرد و برای حراست از حقوق مردم و بیت‌المال اقدام فوری صورت پذیرد و گزارش مربوطه ظرف یک ماه به اینجانب ارائه گردد

82 هزار میلیارد تومان مجموع مطالبات معوق بانک‌ها

اما سرانجام در روز 15 اردیبهشت و حدود 4 ماه پس از دستور رییس جمهوری به معاون اول خود اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در نشست مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان رهروان مجلس، با بیان اینکه امروز سیستم بانکی کشور وضعیت بحرانی دارد و در مرز هشدار است، افزود: هم‌اکنون مجموع مطالبات معوق بانک‌ها با 82 هزار میلیارد تومان رسیده است که در این رابطه دولت از اول سعی کرد تا بررسی کند که در این مطالبات افراد مقصر هستند یا شرایط اقتصادی تاثیر گذاشته است.

جهانگیری با اعلام اینکه 575 نفر به‌عنوان بدهکار کلان بانکی شناسایی شده‌اند، گفت: اسامی این افراد به قوه قضائیه ارسال شده است، از طرف دیگر سیف رییس‌کل بانک مرکزی چند روز قبل گزارشی را به من داد که در آن گزارش آمده بود که 20 نفر لیست فوق چه سهمی از معوقات دارند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات کنونی بخش خصوصی گفت: تردیدی نیست که بخش خصوصی واقعی کشور هم‌اکنون مشکلات بسیاری دارد، هر چند دولت مکرر می‌گوید که می‌خواهد بخش خصوصی موتور اقتصادی دولت باشد، اما آنها هم‌اکنون تنها به دنبال بقا هستند تا توسعه.

وی با تاکید بر اینکه بهار رانت‌خوارها در شرایط تحریم در کشورها به‌وجود می‌آید، افزود: متاسفانه کشوری که از هر نظر ظرفیت داشته و با استفاده از این ظرفیت‌ها باید میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری جذب کند، هم‌اکنون ده‌ها میلیاردها دلار از پول نفتش در کشورهای دیگر مسدود است و امکان استفاده از آن فراهم نیست.

وصول اسامی بدهکاران بانکی توسط قوه قضاییه

اما تنها یک روز بعد از اظهار نظر جهانگیری معاون اول رییس جمهور، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها در خصوص وضعیت معوقات بانکی گفت: بانک مرکزی لیستی را به قوه قضائیه ارسال کرده که اسامی موجود در آن بالغ بر 500 نفر و خطاب به قوه قضائیه است.

متاسفانه کشوری که از هر نظر ظرفیت داشته و با استفاده از این ظرفیت‌ها باید میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری جذب کند، هم‌اکنون ده‌ها میلیاردها دلار از پول نفتش در کشورهای دیگر مسدود است و امکان استفاده از آن فراهم نیست.

وی افزود: لیست اسامی بدهکاران بانکی از طرف قوه قضائیه به دادگستری استان ارجاع شد و رسیدگی خواهد شد.

افراد دارای معوقات بانکی 3 دسته هستند

سخنگوی قوه قضاییه افزود: ما در مورد معوقات بانکی از مدت‌ها پیش اقداماتی را انجام داده‌ایم، افراد دارای معوقات بانکی سه دسته هستند، یک دسته کسانی هستند که بر اساس قانون و مقررات تسهیلات بانکی را دریافت کردند و در جایی که باید هزینه کنند هزینه کرده‌اند که این موضوع فاقد مشکل است.

دادستان کل کشور دسته دوم را کسانی دانست که بر اساس مقررات تسهیلات دریافت کرده اما در جایی که باید هزینه کنند هزینه نکرده‌اند، گفت: دسته سوم نیز کسانی هستند که تسهیلات بانکی را برخلاف قوانین و مقررات دریافت کردند که در این شرایط هم بانک و هم مشتری متخلف محسوب می‌شوند.

هنوز گزارش مربوط به بدهکاران بانکی را در وزارت دادگستری بررسی نکرده‌ایم

این در حالی است که حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این پرسش که در فهرست بدهکاران بانکی که از سوی معاون اول رییس جمهور به قوه قضاییه ارائه شده چند نفرشان بالای 10 میلیارد تومان بدهی بانکی دارند، گفت: ما هنوز در وزارت دادگستری روی این لیست کار نکردیم و گزارش را هم از آقای دادستان کل نگرفته ام.

فهرست 1432 بدهکار بالای 50 میلیارد تومان+حجم بدهی

اما در این میان یک منبع آگاه میزان بدهی به تفکیک بدهکاران را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد که خوب است نگاهی به میزان معوقات و حجم آن و همچنین تعداد افرادی که معوقه بانکی داشته باشند بیاندازیم.

به گفته این مقام آگاه، براساس بررسی‌های صورت گرفته کل مطالبات غیرجاری بانک‌ها بیش از 100 هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: مانده مطالبات غیرجاری بالای 10 میلیارد تومان جمعا رقمی معادل 62 هزار میلیارد تومان است که در اختیار 900 ذی نفع اعم از حقوقی و حقیقی است.

براساس بررسی‌های صورت گرفته کل مطالبات غیرجاری بانک‌ها بیش از 100 هزار میلیارد تومان است.

همچنین مطالبات غیرجاری بالای هزار میلیارد تومان در اختیار سه ذی‌نفع قرار دارد که دو نفر آنها در مسیر رسیدگی به 2 پرونده بزرگ اقتصادی در زندان به سر می‌برند.

این مقام مسئول افزود: اما دارندگان بدهی غیر جاری بالای 500 میلیارد تومان هم 18 نفر هستند که چیزی حدود 15 هزار میلیارد تومان از حجم مطالبات را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت: به این اعداد و ارقام بدهی‌ غیر جاری بالای 100 میلیارد تومان را هم باید اضافه کرد که مجموع این نوع بدهی 42 هزار میلیارد تومان است که در اختیار 145 نفر است.

همچنین میزان بدهی‌ غیر جاری بالای 50 میلیارد تومان جمعا 47 هزار میلیارد تومان است که در اختیار 283 نفر اعم از حقیقی و حقوقی قرار دارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۴
خاوری!
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
مسئولین محترم این اسامی كه شما گفتید كجا نوشته شده كه ما نمیتوانیم بخوانیم!؟ حتما با جوهرنامرئی نوشته شده است!
س
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
اینها همه اثار دولت احمدی نژاد است كسی هم نیست جوابگو باشه مردم عادی برای گرفتن ٢ملییون وام باید با مشكلات زیادی داره ولی ببین چقدر بدهكار بانكی داریم بعد تظاهرات میكنن میگن دلواپسیم اینهایی كه دلواپسن دلشان به حال مردم عادی نمی سوزه اینها دلواپس منافع خودشانن.
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۳ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
اگر واقعا بدنبال حق و عدالت بودید كه این همه بدهكاران و دزدان بوجود نمی آمد آن هم در یك جامعه اسلامی .در تاریخ ایران و كل شاهنشاهی و بشریت یك چنین درذی های میلیاردی تاكنون نشده است. ببینید یك كشتی توی كره غرق شد مسئولینش خودكشی كردند و نخست وزیرش استعفا داد چطور این همه بیت المال به یغما رفت كسی نه خودكشی كرد و نه كسی حكم اعدام گرفت و نه حتی افراد اصلی اسمشان برده شد و ......
چچچچچ
Germany
۱۲:۳۱ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
دیگه بهتراز این بدتر نمیشه
خلیل خاوری
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
با سلام
به فرموده رئیس قوه قضائیه تا زمانی كه جرم محرز نشود افشای اسامی ممكن نیست . الان كه جرم محرز شده لااقل اسمها را اعلام كنید از این افراد وقت بگیریم بریم با آنها عكس یادگاری بندازیم و بگیم اگر نخوردیم نون گندم دست این و آن دیدیم و ندیده از دنیا نمی رویم . در ضمن من نسبتی با محمود رضا خاوری ندارم!!!!!!
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
چه فایده؟؟؟اونها حق مردم رو خوردن دولت هم كه ...
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
چطور وقتی یه نفر قاچاقچی رو میگیرن سریع اعدام میكنن ولی با این جورافراد كه 100 برابر بدترند هیچكاری ندارن همینا باعث میشن جوونا ازفقرو بیكاری به هزار راه كشیده بشن به نظرمن اسم یه كشورنبایدفقط اسلامی باشه همه چیزش باید اسلامی باشه ولی متاسفانه توكشور ما......
كسرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
اینها و بابك زنجانی ها و امثالهم مملكت رو چاپیدن اما اقتصاد مقاومتیش با ملت بیچارست !!!
نصرالله
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۱ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
آقای احمدی نژاد كه سر نترسی داشت و گفت اسامی بدهكاران به بیت المال را بگم،بگم ، بگم ...... ولی از ترس مافیا جرات پیدا نكرد. ببینیم انشاءالله كه مردم از خواب بیدار شده باشند
پارس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
نمی دونم قانون چرا فقط برای ادم های طبقه ضعیف، ملت جون میكنه سختی میكشه لذتشو یكی دیگه می بره
مهران
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
والا من برا گرفتن 3 میلیون ناقابل اونم وامه ازدواج باید یه سال صبر كنم اونم میگن باید ضامن كارمند داشته باشی اینا اینهمه پولو با چه حسابی دادن خدا میدونه البته مشخصه ها
طرف صد میلیون وام میگیره ده تومنشو همونجا میریزه به حساب عامل بانك حالا تو حساب كن كسی كه یكی دو میلیارد وام میگیره به حساب كیا پول میریزه
حسن فضل الهی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۷ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
اسم های این ... را منتشر كنید وگرنه معلوم می شود وگرنه ...
جوان بیكار بدبخت ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
یا امام زمان (عج) :

میبینی با مملكت اسلامی ما چه كردند ؟ اگر اینهمه مدیر ویژه خوار تو كشور ما چاپیدن نمیكردن و تو دبی و خارج ها جزیره نمیساختن آیا من جوان امروز تو حسرت تشكیل زندگی بودم ؟ تو حسرت كار بودم ؟ اسیر یك وام 5 میلیونی بودم ؟
من از حقم نمیگذرم و حلال نخواهم كرد
الماسی
Spain
۰۸:۴۵ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳
۰
۰
اقای املی لاریجانی اگر واقعا نمی توتند دستور مجازات این افراد را به قضات شریف صادر كند استعفا بدهد شاید كس دیگری بتواند این دزدهای كثیف را مجازات كند.

نیازمندی ها