jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۶۶۵۲۷ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۸:۲۰

زباله، زباله، زباله. چه کنیم با این همه زباله؟ آیا می‌دانید هر یک از ما به عنوان شهروند روزانه چقدر زباله تولید می‌کنیم و این زباله‌ها را کجا می‌ریزیم؟ چه مقدار از زباله‌ها را مستقیم داخل سطل زباله می‌اندازیم؟ چقدر را توی خیابان یا وسط طبیعت رها می‌کنیم؟ اصلا به بازیافت فکر می‌کنیم؟ به تفکیک از مبدا چطور؟

روز بدون زباله تهرانی‌ها

آمارها می‌گویند فقط در تهران روزانه 7000 تن زباله تولید می‌شود که جمع‌آوری آن هر روز یک میلیارد و 250‌میلیون تومان خرج روی دست شهرداری می‌گذارد، اما مهم‌تر از این هزینه هنگفت، آثار سوء جبران‌ناپذیری است که رها کردن این زباله‌ها بر سلامت محیط زیست شهری می‌گذارد، آن هم در شرایطی که بخش قابل توجهی از این اتفاق ناخوشایند در نتیجه غفلت و بی‌تفاوتی شهروندان نسبت به پاکیزه نگه داشتن محیط زیست شهری شان رخ‌می‌دهد.

همین موضوع بهانه‌ای شد تا به مناسبت هفته زمین‌پاک، مسئولان محیط زیست استان تهران در فراخوانی از شهروندان تهرانی برای پاکسازی تفرجگاه‌های تهران و معابرعمومی شهر کمک بخواهد، هدف این طرح فرهنگ‌سازی عمومی برای بهبود کیفیت محیط زیست شهرمان است.

در این طرح که تهران بدون زباله نام دارد از شهروندان، دانشجویان و تشکل‌های مردم نهاد غیردولتی و خلاصه همه آنهایی که دلسوز طبیعت هستند و دغدغه حفظ محیط‌ زیست شهرشان را دارند، خواسته شده تا به این جمع بپیوندند و برای پاکسازی فضای زندگی‌شان از زباله قدمی‌بردارند.

این طرح قرار است فردا، پنجم اردیبهشت علاوه بر تفرجگاه‌های اطراف دامنه کوه‌های البرز و منطقه دربند در همه شهرستان‌های اطراف تهران نیز اجرا شود.

گرچه همزمان شدن این طرح با هفته زمین پاک فرصت مغتنمی است برای این‌که یادمان بیندازد نسبت به محیط‌ زیست شهری بی‌تفاوت نباشیم و آلودگی‌های زمین را تهدید جدی برای سلامت خود و فرزندانمان بدانیم، اما نباید فراموش کنیم که تا وقتی فقط مناسبت‌ها بهانه‌ای باشد برای این‌که حساسیت‌ها نسبت به سلامت محیط زیست برانگیخته شود راه به جایی نخواهیم برد.

اگر هر کدام‌مان نسبت به زباله‌ای که تولید می‌کنیم بی‌تفاوت نباشیم و به وظیفه شهروندیمان در این باره عمل کنیم، آن وقت شاید شهرمان و زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم همیشه روی تمیزی و پاکی را به خود ببیند.

‎پوران محمدی - گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

خانواده امن‌ترین پایگاه دوران قرنطینه

خانواده امن‌ترین پایگاه دوران قرنطینه

خانه‌نشینی عمومی بخش زیادی از مردم در ماه‌های اسفند و فروردین، به جز برخی موارد محدود سبب ایجاد چالش‌های روانی حادی در منازل ایرانیان نشد که این موضوع بار دیگر نقش و جایگاه بالای خانواده در فرهنگ اصیل مردم ما را ثابت کرد.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر