jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۶۵۹۵۵ ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۰:۴۴

وزیر نیرو درباره میزان تغییرات تعرفه های برق در سال 93، گفت: متوسط قیمت هر کیلووات ساعت برق با 24 درصد افزایش در تمامی بخش ها حدود 494.2 ریال یعنی کمتر از 50 تومان خواهد بود.

تعرفه برق سال 93 کمتر از 50 تومان

به گزارش ایرنا ، حمید چیت چیان در توضیح نحوه محاسبه هر کیلو وات ساعت برق طبق تغییرات صورت گرفته گفت: متوسط قیمت هر کیلووات ساعت برق حدود 494.2 ریال یعنی کمتر از 50 تومان خواهد بود.

وزیر نیرو ادامه داد: نرخ برق برای انواع مصارف از جمله کشاورزی، صنعت، عمومی، خانگی مناطق عادی و یا گرمسیر به صورت مساوی و با 24 درصد افزایش تعرفه همراه بوده است.

وی با بیان اینکه از سال 89 تاکنون هیچ تغییر قیمتی برای برق وجود نداشته، افزود: در حال حاضر تغییر کنونی در نرخ برق، افزایش بسیار ناچیزی داشته و علی رغم این افزایش شرکت های برق همچنان با مشکلات مالی بسیار وسیعی مواجه هستند.

چیت چیان ابراز امیدورای کرد: با مجموعه تصمیماتی که در دولت اتخاذ می شود صنعت برق بتواند به خوبی مأموریت و وظیفه خود را انجام دهد.

وی درباره موضوع استیضاح خود، گفت: این سؤال را باید از استیضاح کنندگان بپرسید، مسأله ای که در مورد آن استیضاح صورت گرفته بود در جلسه روز یک شنبه گذشته بررسی و تعداد قابل توجهی از استیضاح کنندگان بعد از جلسه مذکور از توضیحات ارایه شده قانع شدند.

وزیر نیرو ادامه داد: برخی از امضا کنندگان استیضاح ضمن اقناع کامل از تصمیمات وزارت نیرو خوشحال بودند چرا که تصمیمات را مبتنی بر اصول کارشناسی دقیق دیدند.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو از جمله دستگاه هایی است که در آن هیچ گرایش سیاسی و گرایشات مختلف وجود ندارد، گفت: تنها هدف وزارت نیرو خدمت به مردم با روش های مبتنی بر دستاوردهای علمی جدید است.

** ضرورت تغییر الگوی مصرف آب و برق

چیت چیان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا الگوی مصرف در بخش آب و برق تغییر پیدا می کند یا خیر، تصریح کرد: به طور حتم باید تغییر کند؛ متاسفانه ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین اسراف را در مصرف آب و انرژی دارد.

وی با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی مصرف آب و برق در سال جدید، گفت: با توجه به کمبودهایی موجود در منابع آب و افزایش روز افزون مصرف نحوه کنونی استفاده از انرژی به هیچ وجه به صلاح کشور نیست.

وزیر نیرو تاکید کرد: ما در تمام بخش ها به ویژه در بخش کشاورزی نیازمند همکاری مشترکین آب و همچنین برق در استفاده از انرژی هستیم تا بتوانیم به این ترتیب به مصرف منطقی برسیم.

چیت چیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه الگوی مصرف بر اساس تغییرات جدید چه میزان خواهد بود، گفت: مصرف برق در بخش های مختلف متفاوت است به طور مثال نرم مصرف برق در بخش خانگی درحدود 250 کیلووات ساعت است که بیش از 83 درصد مشترکین زیر 300 کیلووات ساعت در ماه مصرف می کنند.

** مصرف متوسط 250 کیلووات ساعت برق برای خانوار ایرانی در یک ماه منطقی است

چیت چیان ادامه داد: به نظرمی رسد در شرایط آب و هوایی ایران متوسط 250 کیلووات ساعت مصرف برق، رقم منطقی برای مصرف خانوار در طول یک ماه باشد.

وزیر نیرو در تشریح الگوی مصرف آب بر اساس تغییرات جدید، افزود: الگوی مصرف آب متفاوت است، در حال حاضر در اروپا حدود 150 لیتر در روز مصرف آب صورت می گیرد که در کشور ما در حدود 250 لیتر بوده که این رقم بسیار بالایی است.

وی همچنین در توضیح چرایی حضور خود در کمیسیون انرژی مجلس، گفت: امروز( 2 اردیبهشت ماه) به دعوت کمیسیون انرژی مجلس برای ارایه گزارشی راجب عملکرد وزارت نیرو در بخش برق در سال 92 و همچنین توضیحی در خصوص برنامه های این وزارتخانه در سال 93 در کمیسیون حضور پیدا کردیم.

چیت چیان ادامه داد: در کمیسیون انرژی مجلس راجب اصلاح تعرفه ها مذاکراتی صورت گرفت.

وزیر نیرو افزود: در جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس در رابطه با ابعاد مختلف صنعت برق از جمله سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی، توسعه کاربرد انرژی های تجدیدپذیر، کاهش تلفات در شبکه و موارد دیگر صحبت شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۵
لطفا یه بررسی روی قبوض بخصوص برق كنید. قیمت دوبرابر شده، مالیات هم اضافه شده روی قبوض. قرار بود مالیات بعد از ازاد سازی قیمت حامل های انرژی حدف شود. یكسال این كار شد و دوباره بدون سر صدا دست بردن توی قبوض.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر