نتایج رتبه بندی‌ها نشان می‌دهد که ایران در سال گذشته در حوزه نانو فناوری به لحاظ تعداد مقالات در جایگاه هشتم دنیا قرار گرفت و در حوزه هوافضا و بیو تکنولوژی در منطقه رتبه اول را از آن خود کرده است.
کد خبر: ۶۵۷۵۸۸
رتبه هایی که ایران در 5 فناوری کسب کرد

محققان کشور با انجام پروژه‌های تحقیقاتی توانستند رتبه علمی کشور را در رده بندی‌های منطقه‌ای و بین المللی تغییر دهند به گونه‌ای که ایران در علومی چون هوافضا، سلول‌های بنیادی و بیوتکنولوژی در منطقه به رتبه‌های اول و دوم دست یافته است و در رتبه بندی‌های بین المللی حائز رتبه‌های مناسبی شده و در حوزه نانو فناوری به رنبه هشتم دنیا ارتقا یافته است.

موقعیت ایران در سلول های بنیادی

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به پیشرفت ایران در فناوری های نوین از رتبه اول کشورمان در حوزه هوافضا و رتبه دوم در حوزه سلول های بنیادی در منطقه خبر داد.

براساس داده‌های اسکوپوس ، ایران در رشته سلول‌های بنیادی 1190 مدرک تولید کرده که از این نظر رتبه 28 جهان و مقام دوم منطقه را در اختیار دارد.

بر این اساس، کشورهای آمریکا با تولید 81370 مدرک، ژاپن با تولید 21979 مدرک، چین با تولید 1970 مدرک، آلمان با تولید 18840 مدرک و انگلستان با تولید 15537 مدرک کشورهایی هستند که در این زمینه جایگاه ممتازی را به خود اختصاص داده‌اند.

در این حوزه ترکیه مقام اول منطقه و از کشورهای اسلامی مالزی و مصر و لبنان نیز رتبه‌های سوم، چهارم و پنجم را در جمع کشورهای اسلامی و منطقه در اختیار دارند.

موقعیت ایران در هوافضا

آمریکا، چین، انگلستان، فرانسه و کانادا 5 کشور برتر رشته هوا فضا در دنیا محسوب می‌شوند. ایران در این حوزه جایگاه 19 تولید علم را در به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که ایران با تولید 169 مدرک در بین کشورهای اسلامی و منطقه مقام نخست را از آن خود کرده است. بعد از ایران کشورهای ترکیه، مصر، عربستان سعودی و پاکستان قرار دارند.

رتبه ایران در بیوتکنولوژی

در حوزه بیوتکنولوژی ایران با تولید 470 مدرک در میان کشورهای اسلامی رتبه اول و در دنیا در بین تمام کشورهای جهان در رتبه 23 قرار گرفته است.

پنج رتبه اول تولید علم جهان در رشته بیوتکنولوژی به ترتیب به آمریکا، چین، ژاپن، آلمان و کره جنوبی تعلق دارد.

در بین کشورهای اسلامی و منطقه بعد از جمهوری اسلامی ایران که مقام اول را در رشته بیوتکنولوژی در دست دارد کشورهای ترکیه با 451 مدرک ، مالزی با 346 مدرک ، سنگاپور با 284 مدرک و مصر با 190 مدرک قرار دارد.

ایران درتولید علم شیمی

پایگاه استنادی تامسون رویترز تعداد مقالات متخصصان علم شیمی ایران را 4473 مقاله به ثبت رسانیده است که 2.325 درصد از کل تولید علم این رشته در جهان محسوب می‌شود.

ایران با تولید 4473 مقاله در سال 2012 رتبه 13 تولید علم رشته شیمی در جهان و رتبه اول را در منطقه به دست آورده است.

کشورهایی مانند لهستان، تایوان، استرالیا، برزیل، سوییس و هلند نیز به ترتیب رتبه 14 تا 19 تولید علم شیمی را در دست.

ایران پیشتاز در نانو فناوری

بر اساس رتبه بندی Nano Statistic (ستاد توسعه فناوری نانو) ایران در رده بندی تعداد مقالات نانو تا سپتامبر 2013 در جایگاه هشتم دنیا قرار گرفت.

در این رده بندی چین با 20 هزار و 463 مقاله در جایگاه اول و آمریکا با 12 هزار و 231 مقاله در رده دوم جهانی قرار گرفته است و ایران با دو هزار و 663 مقاله رتبه هشتم جهانی را از آن خود کرده است.

ایران در شاخص تعداد اختراعات نانو در سال 2013 رتبه 38 جهانی را کسب کرده است در حالی که در سال‌های 2012 و 2011 در جایگاه 30 جهانی قرار داشته است.

ایران از سال 1387 تا 1392 موفق به تولید 168 محصول در حوزه فناوری نانو شده است. از این تعداد 36 درصد از محصولات (60 محصول) نمونه آزمایشگاهی آن تولید شده و 47 درصد (80 محصول) وارد بازار شده است. 17 درصد (28 محصول) نیز در حال ورود به بازار است.

از 168 محصول نانویی20 محصول در حوزه نانو ابزار، 17 محصول در زمینه تجهیزات کاربرد غیر مستقیم در نانو، 54 محصول در زمینه نامو مواد و 30 محصول در زمینه محصولات واسطه‌ای علوم و فناوری نانو است.(مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها