نخست وزیر مالزی تاکید کرد، عملیات جستجوی هواپیمای مسافربری ناپدید شده این کشور در دریای چین جنوبی به پایان رسیده است.
کد خبر: ۶۵۵۷۹۱
پایان عملیات جستجوی هواپیمای مالزیایی در دریای چین جنوبی

صدای روسیه گزارش داد، نجیب رزاق نخست وزیر مالزی در حالی از پایان عملیات برای یافتن هواپیمای ناپدید شده این کشور در دریای چین جنوبی خبر داده است که احتمالات و گمانه‌زنی‌های تازه‌ای در خصوص سقوط این هواپیما در اقیانوس هند مطرح شده است.

بر اساس این گزارش نخست وزیر مالزی تصریح کرد، احتمالا هواپیمای مسافربری این کشور پیش از قطع سیستم مخابراتی و ارتباطی خود به سوی غرب تغییر مسیر داده است. هنوز به درستی معلوم نیست این هواپیما در چه منطقه ای از اقیانوس هند سقوط کرده ولی دولت مالزی قصد دارد دو کریدور احتمالی را برای انجام عملیات جستجو مطرح کند.

کریدور شمالی شامل مرزهای قزاقستان و ترکمنستان به سوی مرزهای تایلند خواهد بود و کریدور جنوبی نیز از مرزهای اندونزی تا جنوب اقیانوس هند را شامل خواهد شد. وی بار دیگر از همه کشورهای جهان خواست تا اطلاعات راداری خود مربوط به این پرواز را در اختیار مقامات هواپیمایی مالزی قرار دهند.

برخی منابع آگاه مالزی و آمریکا نیز احتمال ربوده شدن هواپیمای مسافربری مالزی را تایید کرده اند. برخی سیگنال ها و پیام های ماهواره‌ای نیز نشان می‌دهد که این هواپیما پس از قطع ارتباط با برج مراقبت همچنان به پرواز خود ادامه داده است. محتمل‌ترین گمانه‌زنی این است که این هواپیما به سوی اقیانوس هند تغییر مسیر داده و پس از پایان سوخت در این اقیانوس سقوط کرده است.

تیم عملیات امداد و نجات برای یافتن این هواپیمای مسافربری شامل 40 فروند کشتی 22 فروند هواپیمای نظامی و امدادی از ویتنام، چین، آمریکا، مالزی و فیلیپین است. اندونزی و استرالیا و هند نیز کشتی های خود را برای کمک به این عملیات اعزام کرده اند.

هواپیمای بوئینگ 777 متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی روز شنبه گذشته در ساعت 12 و 41 دقیقه فرودگاه کوالالامپور را با 239 مسافر و خدمه به مقصد پکن ترک کرده ولی در ساعت یک و 20 دقیقه از رادارها محو شده و تماس خلبان با برج کنترل قطع شده است. این هواپیما حامل 12 خدمه و 227 مسافر از جمله 154 تبعه چینی بوده است.(تسنیم)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها